Rakúsko sa už nechce v rámci dodávok vakcín spoliehať iba na Európsku úniu. Preto bude spoločne s Dánskom a Izraelom pracovať na vývoji vlastnej vakcíny proti budúcim variantom koronavírusu SARS-CoV-2. Oznámil to rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Podľa jeho slov Európska agentúra pre lieky (EMA) schvaľuje vakcíny príliš pomaly, navyše sa vyskytli aj problémy s ich dodávkami a distribúciou.

"Teším sa, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová tak zavčasu prevzala iniciatívu za zaobstaranie vakcín pre EÚ. Ale už teraz sa musíme pripravovať na budúce nebezpečné mutácie COVID-19," napísal Kurz na Twitteri.

Ako pripomenul, domáci odborníci odhadujú, že ročne bude treba zaočkovať šesť miliónov obyvateľov krajiny. "Pandémia tu s nami bude ešte dlho."

Šéfka Združenia rakúskych výrobcov vakcín Renée Gallová-Danielová pre verejnoprávnu stanicu ORF uviedla, že vzhľadom na budúce pandémie je dôležité vedieť vakcíny vyrábať lokálne. A to aj napriek tomu, že vytvoriť takéto výrobné zariadenia môže trvať mesiace či dokonca roky.