Ak sa ešte trochu zdvihnú ceny, tak najbližšie tri týždne vyradím paradajky z menu, vyhrážal sa prostredníctvom britského denníka The Sun Carmelo Carnavale, majiteľ talianskej reštaurácie Lizzie’s Cucina na severe Londýna. Situácia so zeleninou, špeciálne s paradajkami, uhorkami či so šalátom je na mnohých miestach Spojeného kráľovstva v tieto dni skutočne zúfalá. Ceny narástli do enormných cifier, no ešte horšia je skutočnosť, že ak aj o spomínaný tovar máte záujem, veľmi ťažko ho zoženiete. A ak už na nejaký natrafíte, môžete si ho často kúpiť len v obmedzenom množstve. K takémuto modelu sa v posledných týždňoch museli uchýliť siete supermarketov ako Tesco či Morrisons. Nedostatok paradajok či šalátu vraj pritom nie je len záležitosťou najbližších dní. Môže v krajine pretrvať do konca apríla či začiatku mája.

Brexit za to nemôže

Za všetko vraj môže brexit - tvrdí časť Britov. Vláda sa však takýmto obvineniam razantne postavila. V skutočnosti sa za nedostatkom zeleniny na pultoch a regáloch skrýva mimoriadne mrazivé počasie v Španielsku a v Maroku, odkiaľ Spojené kráľovstvo v zimných mesiacoch paradajky pravidelne vozí.

V období od decembra do marca sa do krajiny v tomto období zvyklo dovážať až 95 percent z celkového počtu ponúkaných paradajok a 90 percent šalátu, no v tieto dni prúdi do predajní zo spomínaných krajín asi len štvrtina oproti zvyčajným množstvám. „Práve tento výpadok spôsobil momentálnu dieru na trhu,“ vysvetľovali na tlačovej besede zástupcovia miestnej únie farmárov.

FOTO ministerky, ktorá pobúrila Britov v GALÉRII>>

Hnev obyvateľstva nepriamo pocítila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Keď nedávno priletela do Londýna, aby s britským premiérom Rishim Sunakom predebatovala zmeny v takzvanom severoírskom protokole v dohode o brexite, stala sa na sociálnych sieťach terčom uštipačných vtipov. „Prosím, nemôžete nám priniesť nejaké paradajky?“ zneli statusy viacerých nespokojných občanov.

Olej do ohňa vzápätí priliala aj ministerka pre životné prostredie, potraviny a záležitosti vidieka Therese Coffeyová. „Je dôležité, aby sme sa tešili zo špecifík a miestnych špecialít, ktoré máme v našej krajine. V súčasnosti je veľa ľudí napríklad červenú repu,“ citovala jej slová agentúra DPA. „Nemôžeme predsa ovládať počasie v Španielsku,“ dodala Coffeyová.

Líder strany Liberálni demokrati Ed Davey sa proti takejto stratégii prudko ohradil. „Pripomína mi to osemnáste storočie a výrok Márie Antoinetty,“ vyhlásil. Známa historická osobnosť a manželka francúzskeho kráľa sa počas Veľkej francúzskej revolúcie preslávila pohŕdaním chudobnými a znevažovaním situácie, keď sa nemajetní vzbúrili proti šľachte. V reakcii na rastúci hlad v krajine vraj vtedy vyhlásila: „Keď nemajú chlieb, nech jedia koláče.“

V GALÉRII si pozrite niektoré z dobrôt, na ktoré Briti môžu zabudnúť>>

Z päť na dvadsať libier

Spojené kráľovstvo vie, že má problém. Inflácia cien potravín je vraj najvyššia za posledných 45 rokov. Oproti vlaňajšku vzrástli priemerne o viac než 16 percent. A stále sa dvíhajú.

Pri paradajkách je to ešte väčší rozdiel. Košík stál ešte pred rokom päť libier, teraz sa jeho cena vyšplhala na 20. „Najhoršie je, že nevidím svetlo na konci tunela,“ povzdychol si Enzo Oliveri, šéf talianskej regionálnej únie FIC, ktorá na Britských ostrovoch propaguje taliansku stravu. „Obávam sa, že mnohé prevádzky túto situáciu neunesú. A, mimochodom, paradajok je momentálne všade málo,“ cituje jeho slová britský denník The Guardian. Nedostatok základných surovín vraj donúti majiteľov reštaurácií ponúkať kreatívnejšie menu. Inú možnosť mať nebudú.

„Naše dodávateľské reťazce škrípu. Možno vidíme pred­zvesť obrovskej krízy. Pri vývoji správnej potravinovej stratégie, žiaľ, naša vláda totálne zlyháva,“ vyhlásil emeritný profesor University of London Tim Lang, ktorý sa potravinovej politike už dlhšie z profesionálnej stránky venuje.

Láska ako paradajka

Hnev a frustrácia rastú. Mnohí si to ventilovali aspoň sarkastickým humorom na sociálnych sieťach. „Vedel som to už pred tromi desaťročiami. Už vtedy som prestal jesť šalát,“ napísal jeden z nich. „Ó Bože, prečo sa toto nedialo za mojich mladých čias. Musel som jesť šalát na tony,“ povzdychol si ďalší.

Iný si vraj namontoval poplašné zariadenie na chladničku. „Nešlo to inak. Mám tam dve papriky, ba aj pár paradajok.“ Vari najčastejšie sa však šírili vtipy typu: „Miluješ ma natoľko, že by si mi venoval poslednú paradajku?“