Tehotné ženy napadnuté vírusom Zika, ktorému sa pripisuje vážne poškodenie mozgov u novorodencov, by nemali podstupovať dobrovoľný potrat. Také je stanovisko Vatikánu. Katolícka cirkev zopakovala svoj nesúhlas s potratmi za každých okolností. Tehotné ženy v Južnej Amerike, ktorá je ohniskom vírusu, sa totiž snažia ukončiť graviditu v strachu, že sa ich dieťa narodí s mikrocefáliou.

Kanadská spoločnosť poskytujúca poradenstvo a abortívne tabletky hlási veľký nárast internetových žiadostí od Juhoameričaniek. „Tehotné ženy s podozrením na infekciu Zikou sa jednoducho nechcú vystavovať riziku, že porodia dieťa s mikrocefáliou,“ povedala zakladateľka spoločnosti Rebecca Gomperts pre americký denník Washington Post.

Čítajte viac:

Obyvatelia Tahiti šokujú: Ziku k nám dovliekli futbalisti z Afriky!

Vatikán je však nekompromisný. „Nielenže je lepší prístup k abortom nelegitímnou odpoveďou na túto situáciu, ale navyše smrť počatého dieťaťa v zásade nie je prevenciou,“ uviedla Svätá stolica.

Stanovisko Vatikánu zaslal jeho zástupca pri OSN po tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia vyčlenila 65 miliónov dolárov na kampaň proti šíreniu vírusu. „Je potrebné zdôrazniť, že diagnostikovanie mikrocefálie u dieťaťa by nemalo znamenať rozsudok smrti,“ vyhlásil arcibiskup Bernardito Auza, stály pozorovateľ pri OSN.

„Takáto reakcia by bola potvrdením zlyhania medzinárodného spoločenstva v rámci zastavenia šírenia nákazy,“ dodal.

Čítajte viac:

Strašiak tehotných žien: Príde Zika aj na Slovensko?

Dieťa počká?

Potraty sú zakázané alebo značne obmedzené v mnohých krajinách postihnutých Zikou. V štátoch Latinskej Ameriky má katolícka cirkev silné zastúpenie. Začiatkom februára jej predstavitelia upozornili verejnosť v Brazílii, kde je situácia najkritickejšia, že „neexistuje žiaden dôvod ospravedlniť potrat“.

Vlády viacerých štátov zatiaľ odporúčajú ženám odložiť tehotenstvo na obdobie dvoch až troch rokov. Medzinárodné subjekty zasa vyzvali na „zmiernenie zákazov interrupcií tvárou v tvár kríze“.