Ujo David - ako familiárne volali bývalého kráľa Eduarda VIII. - mal na smrteľnej posteli želanie. Od svojej netere kráľovnej Alžbety II. žiadal len jedno. Aby udelila jeho manželke Wallis Simpsonovej titul jej kráľovské veličenstvo. Odmietla to.

„Zlomilo mu to srdce. Bolo to ako facka do tváre,“ tvrdí v novom dokumente bývalá zdravotná sestra vojvodu z Windsoru. The Real Crown: Inside the House of Windsor je nová päťdielna faktografická séria o vrcholoch a pádoch britskej monarchie za posledných 70 rokov, čiže počas vlády Alžbety II., ktorá zomrela ako 96-ročná vlani v septembri. Dokument bude mať premiéru na anglickej streamovacej službe ITVX 20. apríla.

Povedala nie

Ako pripomína portál People, osud Alžbety sa zmenil po tom, čo jej strýko v roku 1936 abdikoval, aby sa oženil s dvakrát rozvedenou Američankou. Na trón zasadol Eduardov brat, Alžbetin otec kráľ Juraj VI., a ona sa stala korunnou princeznou.

O spomienky na posledné stretnutie Eduarda s jeho neterou sa v dokumente podelila ošetrovateľka Julie Alexanderová. Kráľovná navštívila strýka v jeho parížskom sídle Ville Windsor v máji 1972 počas štátnej návštevy Francúzska. Sprevádzal ju manžel princ Philip a syn, vtedajší princ Charles.

„Bol na tom veľmi zle. Nevážil hádam ani 36 kíl, vôbec nejedol,“ opísala Alexanderová Eduardov zdravotný stav. Vojvoda trpel rakovinou hrdla. Z izby sa už nemohol hnúť. Vlastného vzhľadu sa desil, podľa ošetrovateľky však trval na tom, že pri návšteve Alžbety „bude sedieť na stoličke, nie v posteli, a bude mať oblečenie, ktoré skryje všetky hadičky na tele“.

Vtedy 46-ročná kráľovná so strýkom hovorila pätnásť minút. Eduard mal na Alžbetu len jedinú požiadavku - aby jeho manželke Wallis udelila titul jej kráľovská výsosť. „Panovníčka povedala nie. Myslím, že mu tým zlomila srdce. Jediné, čo chcel, bol titul pre manželku. Nezískať ho bolo ako dostať facku do tváre,“ myslí si Alexanderová.

Desať dní po návšteve a necelý mesiac pred svojimi 78. narodeninami vojvoda zomrel. Jeho telo previezli späť do Anglicka a pochovali vedľa mauzólea Frogmore na hrade Windsor. Kráľovná Alžbeta a princ Philip sa zúčastnili na malom súkromnom pohrebe.

Dôležité pozadie

George Carey, bývalý arcibiskup z Canterbury, sa v dokumente zastal Alžbety II. „Eduard uprednostnil svoje manželstvo pred monarchiou. Krajinu tým zatiahol do krízy a brata priviedol do zložitej situácie. Aby sme pochopili kráľovnú, musíme pochopiť aj toto pozadie,“ tvrdí.

Románik panovníka s bohatou Američankou vyvolal v Británii škandál a ústavnú krízu, ktorá vyvrcholila Eduardovou abdikáciou. Po odchode z trónu a svadbe sa mladomanželia stali vojvodom a vojvodkyňou z Windsoru. Titul jeho kráľovská výsosť však Wallis na rozdiel od jej muža používať nemohla. Pár sa usadil vo Francúzsku, k udržaniu nákladného životného štýlu im výrazne pomohla renta od brata.

Podľa profesorky histórie Jane Ridleyovej sa Eduard v kritických okamihoch zachoval tak, ako sa zachoval, lebo ho otec kráľ Juraj V. nikdy nepripravoval na rolu panovníka. „V skutočnosti si nevybudovali žiaden vzťah, kráľ nikdy syna nepochválil, naopak, Eduard aj so súrodencami sa otca báli,“ tvrdí Ridleyová, podľa ktorej tieto traumy z detstva mohli zohrať významnú rolu pri abdikácii.

Šrámom na Eduardovej povesti bol aj fakt, že v októbri 1937 s manželkou navštívili nacistické Nemecko a stretli sa s Adolfom Hitlerom. Nebyť odstúpenia z trónu, ktoré Hitler považoval za obrovskú stratu pre jeho plány, anglo-nemecké vzťahy sa mohli vyvíjať úplne inak…

FOTO zo svadby Eduarda a Wallis v GALÉRII