Nový, v poradí 46. americký prezident Joe Biden sa narodil  v novembri 1942 v pensylvánskom Scrantone otcovi, ktorý sa veľkú časť života boril s finančnými problémami. Čistenie pecí a predaj ojazdených áut nie je žiadne terno. A možno aj preto sa Biden aj po tom, čo sa prebojoval do amerického Kongresu, tak často a rád tituloval ako najchudobnejší senátor.

To však už dávno neplatí. Budúci šéf Bieleho domu má spolu s manželkou Jill na účte milióny dolárov a ďalšie sa mu po výhre v prezidentských voľbách nad Donaldom Trumpom určite ešte len pohrnú.

Pekný plat s bonusmi

Základný plat hlavy štátu bude 400-tisíc dolárov ročne. K tomu mu prislúchajú ďalšie bonusy - 100-tisíc cestovné či 19-tisíc na reprezentáciu. A navyše vreckové vo výške 50-tisíc.

V americkom Kongrese začínal podľa magazínu Forbes Biden v roku 1973 s ročným platom 42 500 dolárov. Ani Demokratická strana, za ktorú rok predtým do Kongresu kandidoval, možno nedúfala, že uspeje. Húževnatý Joe to však najmä s pomocou vlastnej sestry Valerie, ktorá mu robila manažér­ku kampane, dokázal a napokon sa ako 30-ročný stal piatym najmladším zvoleným americkým senátorom.

Malé domčeky! V GALÉRII si pozrite Bidenove nehnuteľnosti>>

Za 44 rokov v úrade sa jeho plat vyšplhal až na 174-tisíc. Keď sa z neho stal viceprezident a poradca Baracka Obamu, zarábal ročne už 230-tisíc.

A ďalšie peniažky sa mu hrnuli za prednášky. Biden, najstarší zo štyroch súrodencov z rímskokatolíckej rodiny s írskym pôvodom, rečnil po univerzitách, pričom za jednu prednášku bral priemerne stotisíc. Ceny sa skutočne líšili. Za prednášku v michiganskom Ann Arbore dostal podľa dostupných údajov len osemtisíc, no keď rečnil v New Jersey, zaplatila mu Drew University za jeho čas až 190-tisíc. Pripočítajte si k tomu profesorský plat na Univerzite v Pensylvánii (540-tisíc dolárov), kde prednášal o diplomacii a globálnych vzťahoch, a vyjde vám krásna sumička.

Middle Class Joe

Prezývka Middle Class Joe (Joe zo strednej vrstvy) ho v posledných rokoch asi už tak veľmi nevystihuje. Najmä keď budúci americký prezident okrem iného vlastní dva domy v Delaware, ktorých hodnota sa odhaduje na štyri milióny dolárov.

Bidenovci dlhé roky žijú v malebnom dome pri jazere v meste Wilmington a pred tromi rokmi si urobili radosť aj prázdninovým domom v Rehoboth Beach pri pobreží Atlantického oceánu za 2,7 milióna dolárov. Je to vraj jedno z najkrajších letovísk v Delaware. Okrem toho si v posledných rokoch politik za asi 20-tisíc mesačne prenajíma 5-miliónovú vilu v McLeane vo Virgínii, neďaleko hlavného mesta Washington. K tomu si Bidenovi privyrábali písaním kníh. Za skutočne lukratívne honoráre. Pamäti nenapísal len Biden, ale aj jeho žena Jill, za čo od firmy Flatiron Books len na autorských právach obaja spolu zarobili osem miliónov dolárov.

Malé domčeky! V GALÉRII si pozrite Bidenove nehnuteľnosti>>

Jill, inak profesorka angličtiny, napísala aj knihu pre deti. Na zá­klade rozprávania svojej starej mamy Natalie o tom, čo sa stane, keď rodičia odídu bojovať do vojny a deti zostanú samy. Vyšla v júni 2012, pričom autorský honorár Jill bol vyše 24-tisíc dolárov. „Je dôležité učiť ľudí správnym hodnotám. Záleží mi aj na profesii učiteľky samotnej,“ tvrdí.

Túžim mať bohaté deti

Tak či onak, vrátane sociálnych príspevkov od štátu a ďalších aktivít manželia Bidenovci zarobili od roku 1998 do 2019 zhruba 22,5 milióna dolárov.

Či bude mať budúci prezident čas na jeho míňanie pri množstve povinností, je otázne. Aj to, či si nájde čas na svoje záľuby.

Tou hlavnou sú najmä chvíle s rodinou a so psím miláčikom, nemeckým ovčiakom menom Champ, no zamiloval si aj automobily značky Corvetta. Jednu z nich Corvettu Stingray mu v roku 1967 daroval otec ako svadobný dar a dodnes ju vlastní. Rád sa pozrie aj na bejzbal a americký futbal, ktorý kedysi sám hrával za Arch­mere. Jeho manželka je zasa veľkou fanúšičkou hokejistov Philadelphie Flyers.   

Sám Biden však občas vyhlasoval, že mu na majetku až tak nezáleží. „Skôr by som si želal, aby boli bohaté moje deti. Na peniazoch však nie je nič zlé,“ vyhlásil v minulosti.

Malé domčeky! V GALÉRII si pozrite Bidenove nehnuteľnosti>>