Viac než šesťdesiat percent obyvateľov v Nemecku je v súčasnosti plne zaočkovaných, no vláde to zďaleka nestačí. Preto sa rozhodli pritvrdiť. Tým, čo bez vážnych dôvodov odmietajú vakcináciu sa život riadne predraží.

Žiadna náhrada mzdy

Ako píše server Deutsche Welle stratu na mzde všetkým občanom, ktorí nemôžu pracovať kvôli podozreniu alebo skutočnej nákaze koronavírusom, doteraz vyrovnával štát. Od začiatku novembra to už nebude platiť. Neočkovaní, ktorí musia sedieť doma v karanténe nebudú dostávať nič. Ovplyvní to najmä ľudí, ktorí sú podľa testov pozitívni a cestovateľov vracajúcich sa z rizikových krajín, kam patrí aj Spojené kráľovstvo, Turecko či niektoré oblasti Francúzska.

Drahé testovanie

Kritici nových opatrení upozorňujú, že nové pravidlá sú takmer rovnocenné s povinnosťou očkovať sa a predpokladajú, že mnoho občanov, ktorí si nemôžu dovoliť prísť o príjem, sa bude jednoducho karanténe vyhýbať. Čo prinesie ďalšie hrozby.

„Prečo by mali ostatní platiť za to, že sa niekto rozhodol neočkovať?“ obhajoval zámer minister zdravotníctva Jens Spahn. „Tu nejde o nátlak, ale o férový prístup."

Viac FOTO v GALÉRII ►►►

Nemci si od 11. októbra budú musieť platiť aj za testovanie, ktoré im v súčasnosti umožňuje využívať slobodu pohybu rovnako ako vakcinovaným. Teda návštevu reštaurácií, divadiel, športových podujatí a v niektorých prípadoch aj výkon práce. Výnimkou budú len tí, ktorí sa nemôžu očkovať zo zdravotných dôvodov.