Rodičia pozor! To, čo doma vychovávate, sú často rozmaznaní nepodarkovia, varuje expertka na staré výchovné metódy. Nová kniha o rodičovstve chce ukázať, že opičia láska môže byť často na škodu. Nečakajte však propagáciu telesných trestov. Vychovávať sa dá aj bez toho – odstavte deti od wi-fi, prestaňte ich motivovať peniazmi a nerobte im sluhov.
Ocinkove dievčatká
Ak ste nenosili tričká s nápismi „Ockova princezná“ a „Child No. 1“, ktoré sú dnes také populárne, neznamená to, že vás rodičia ľúbili menej. Rodičovstvo však bolo iné a hranice medzi generáciami oveľa prísnejšie. Deti zväčša poznali svoje miesto.
Tie dnešné sú absolútnym centrom života a pozornosti svojich rodičov a veľmi dobre to vedia. Aj preto sme čoraz častejšie svedkami antisociálneho, sebeckého a často krutého správania našich potomkov, myslí si autorka knihy Rodičovstvo starej školy, novinárka Liat Hughes Joshi.
Tisíc krúžkov, žiadna disciplína
Prečo toľko detí nie je schopných po sebe utrieť stôl či upratať riad? Ako je možné, že za umytie auta alebo nákup dostane finančnú odmenu? Je pravda, že deti majú veľa domácich úloh a rozličných povinností, to však neznamená, že by im mala chýbať disciplína, tvrdí Joshi.
A dodáva, že potomstvo by sme nemali až tak neúmerne zaťažovať nekonečným množstvom krúžkov, doučovaním piatich predmetov alebo veľkými rodinnými nákupmi. Autorka argumentuje výskumom, podľa ktorého sú súčasné deti menej šťastné ako v ostatných desaťročiach. Množia sa prípady depresie a porúch príjmu potravy.
„Ako rodičia máme tri hlavné úlohy – postarať sa, aby boli naše deti v bezpečí, aby boli šťastné tu a teraz a pripraviť ich do života dospelých bez toho, aby tu vyrástla generácia mininarcistov,“ píše Joshi a ponúka aj návod, ako na to: skoncovať so záchvatmi detského hnevu a zmiešať výdobytky dneška s múdrosťou starých otcov.
Zopár rád à la stará škola, čo robiť ak....
Neurobia, čo sa im povie
Ak si nesplnia povinnosti, mal by sa dostaviť trest – či už ide o zatrhnutie vreckového alebo počítača či televízora. Alebo im môžete pripomenúť nesplnenie úlohy tým, že im rovnako v niečom nevyhoviete. Napríklad keď budú chcieť odviezť ku kamarátovi. Tvrdá ale spravodlivá hra vždy funguje.
Nezjedia, čo pred ne predložíte
Niekoľko generácií dozadu zvykli deti jesť presne to, čo všetci ostatní v rodine. Taniere museli nechať prázdne a často nesmeli vstať od stola, kým všetci nedojedli. Ako je to dnes?
Decká sú náročné, vyberavé a málokedy sú vyhladované natoľko, že s vďačnosťou zjedia večeru, ktorú im nachystáte. Ak sa pre nedostatok času spoliehate na rýchle a jednoduché jedlá, netreba sa potom čudovať, že odmietajú všetko okrem pizze a hranolčekov a nad tanierom špenátu chytajú záchvaty hnevu.
Navyše, pred 20 rokmi neexistovala kultúra „detských potravín“. Dnes sme bombardovaní informáciami, že deti potrebujú jedlo špeciálne vhodné pre ne, sendviče v tvare dinosaurov a jogurty s obľúbenými postavičkami. Treba mu predložiť to, čo pri stole konzumujete vy.
Nedostanete ich od počítača (iPadu, smarfónu...)
Vidieť v supermarkete batoľa vo vozíku, nalepené na tatkov tablet, je dnes už bežná vec. Wi-fi i smarfón sú výborné, najmä ak dokážu fungovať aj v úspornom režime. Internet deťom jednoducho musíte prerušiť aspoň na pár hodín denne.
Podľa možnosti im nepchajte do izby televízor a vysvetlite im, že sú činnosti, pri ktorých sa so smartfónom jednoducho nehrá. Napríklad pri jedálenskom stole alebo počas návštevy starých rodičov.
Neprosia a neďakujú
Povedali ste im to už miliónkrát a nie a nie sa to naučiť? Zrejme je na čase vstúpiť do štrajku. Ak sa potomok nenaučí pri svojej žiadosti pracovať s čarovnými slovíčkami, jednoducho to NEDOSTANE.
Zabúdate, že ste rodič, nie sluha
Treba si uvedomiť, že dieťa nie je domáce zvieratko, po ktorom treba všetko čistiť a upratovať. Hoci v útlom veku si s mnohými vecami sotva poradí, čím je staršie, tým viac ho treba zapájať do domácich prác.
Začne tým, že si po sebe samo utrie rozliaty čaj a odloží riad. Neskôr zvládne aj vysávanie a výmenu posteľnej bielizne. Nie je to banalita. Dieťa sa takto učí aj tímovej práci a zodpovednosti. V budúcnosti zaňho nikto prácu neurobí.