Pracovali, žúrovali, mali šťastné inešťastné vzťahy, nemanželské deti, až kým nespoznali svojho princa. Podriadili sa požiadavkám kráľovských dvorov, zanechali prácu i „normálny“ život. Výnimkou je asi len manželka britského princa Harryho americká herečka Meghan Marklová. Neprajníci tvrdia, že drží muža pod papučou aprinútila ho kvôli vlastným záujmom utiecť za oceán. Vkaždom prípade nešľachtičné poľudšťujú zošnurované európske monarchie.

Nemanželská kráľovná

Holandskému kráľovi Viliamovi Alexandrovi (54) pomohla získať obľubu, hoci jej vlastná cesta k popularite nebola jednoduchá. Argentínčanka Máxima Zorreguieta Cerrutiová (50) sa narodila ako nemanželské dieťa. V Argentíne vládla vojenská junta, otec Jorge Zorreguieta bol ministrom hospodárstva a nemohol sa rozviesť ani vziať si svoju lásku, jej mamu. V krajine ne­existovalo rozvodové právo. Máxima si privyrábala učením angličtiny a matematiky, neskôr pracovala v bankách v New Yorku. Užívala si. Prvého milenca mala vraj ako 16-ročná, flámovala, žúrovala, fajčila a opíjala sa. V roku 1999 spoznala v Španielsku na hudobnom festivale Viliama Alexandra. Onedlho sa stretli v New Yorku a bola ruka v rukáve. Máxima opustila svoju vlasť, čo dodnes vníma ako obetu, hoci manžel vždy stál verne pri nej. Pred svadbou bol pre liberálnych Holanďanov asi najväčší problém jej otec, podozrivý zo zodpovednosti za zmiznutie 30-tisíc odporcov vtedajšieho režimu. Holandsko dokonca vyslalo do Argentíny historika, aby zistil, ako to presne bolo. Korunný princ napriek všetkému vyhlásil, že sa osudovej ženy nevzdá, aj keby mal prísť o trón. Blondína s búrlivou minulosťou sa stala členkou holandskej kráľovskej rodiny pred 20 rokmi, pár vychováva tri dcéry.

Chorá slobodná matka

Jeden z najsexi aristokratov, nórsky korunný princ Haakon Magnus (48) spoznal životnú lásku Mette-Marit Tjessem Høibyovú (48) v roku 1996 počas Quart Festivalu. Ona si privyrábala popri štúdiu ako čašníčka a bola tehotná s drogovým dílerom, ktorý sedel vo väzení. S návykovými látkami mala aj vlastné skúsenosti. Haakon bol ňou však fascinovaný. Vzťah tajili tri roky a keď sa prevalil, poddaní boli šokovaní. Ale moderná kráľovská rodina ju vzala na milosť. Šťastní manželia sú už vyše 20 rokov, Mette-Marit však pred troma rokmi diagnostikovali vážne ochorenie, pľúcnu fibrózu. Nedá sa liečiť a jej stav sa môže kedykoľvek zhoršiť. Manželia splodili dve deti, nemanželského Mariusa (24) berie budúci panovník za svojho. Kým sa dá, naplno si užívajú život, lyžujú, šermujú, venujú sa turistike a windsurfingu.

Láska na prvý pohľad

Vojvodkyňa z Värmlandu, manželka švédskeho princa Karola Filipa, si obľubu poddaných získavala ťažko. Sofia Hellqvistová (37) bola čašníčkou a pózovala pre pánske erotické časopisy. Zúčastnila sa na odvážnej zoznamovacej reality šou Hotel Paradise a diváci ju označili za najkrajšiu Švédku. Potom odišla do New Yorku, otvorila centrum jogy na Manhattane, vyštudovala ekonómiu. Po návrate do Švédska sa venovala výskumu globálnej etiky i komunikácie s deťmi a mládežou. Karola Filipa spoznala v reštaurácii, kde obaja sedeli so svojimi partiami. Princ sa do nej okamžite zahľadel a urobil prvý krok. Svoje áno si povedali v júni 2015.

Najsmutnejšia panovníčka

Charlene Lynette Wittsto­cková (44) pochádza z africkej Rodézie, dnes Zimbabwe, a v plávaní reprezentovala Juhoafrickú republiku. Aj na olympiáde. S monackým kniežaťom Albertom II. (63) sa zoznámila na prelome milénia. Manželstvo s notorickým sukničkárom šťastné nie je, knieža má dve nemanželské deti a o otcovstvo tretieho sa súdi. V roku 2011 vraj chcela Charlene utiec­ť spred oltára. Mnoho mesiacov sa špekuluje o veľkej manželskej kríze. Pár má rozkošné sedemročné dvojčatá Gabriellu a Jacqua, lenže kňažná bola takmer rok sama v JAR. Oficiálne kvôli nadácii na záchranu nosorožcov, pričom v návrate do Monaka jej vraj bránila infekcia. Keď sa v novembri konečne vrátila, onedlho opäť odišla do zahraničia na liečenie na prestížnej klinike. Médiá špekulujú o jej blízkom vzťahu s istým ruským miliardárom. Monacký kniežací palác ohľadom toho drží bobríka mlčania.

V rodinnej firme

Vojvodkyňa z Cambridgea a manželka princa Williama (39), druhého v poradí na trón, patrí medzi najobľúbenejších členov britskej kráľovskej rodiny. Narodila sa v rodine letušky a letového dispečera, rodičia neskôr založili firmu a podnikali so všeličím. Napríklad s postavičkami z dcérinej svadby či narodenia kráľovského potomka. Kat­e Middletonová (40) sa dokonca musela verejne ospravedlňovať, keďže sa zistilo, že rodinná firma využíva lacnú pracovnú silu z mexických slumov. Kate však dostala kvalitné vzdelanie, vďaka čomu si našla manžela. S Williamom sa zoznámila na Univerzite St. Andrews. Vojvodkyňa vyštudovala dejiny umenia, bola úspešnou športovkyňou (doteraz drží univerzitný rekord v skoku do výšky aj do diaľky) a po štúdiách pracovala v rodičovskej firme. Williama si vzala v roku 2011.

Osudná olympiáda

Odborníčke na marketing a realitnej maklérke Mary Donaldsonovej (49) sa v bare v austrálskom Sydney cez olympijské hry 2000 predstavil fešný mladík ako „Fred z Dánska“. Netušila, že je následník trónu. „O tejto severskej krajne som vedela len to, že je vlasťou spisovateľa Andersena a že operu v Sydney navrhol dánsky architekt,“ spomenula raz korunná princezná, grófka z Monpezatu. Manželka budúceho kráľa Frederika (53) pochádza z austrálskej Tasmánie. Na svoju dvornú úlohu sa pripravila veľmi dobre. Ešte v „normálnom“ živote v Sydney absolvovala tisícdolárový kurz etikety, správania a konverzácie vo vyššej spoločnosti, ako sa prezentovať pred kamerou či „ako dôstojne vstupovať do miestnosti“. Aj dánčinu zvládla pomerne rýchlo, čo sa ukázalo počas pozásnubných interview v roku 2003. S Frederikom Dánskym sa zosobášili o rok neskôr a splodili štyri deti, Christiana (16), Isabellu (14) a dvojčatá Josefínu a Vincenta (11).

Rozvedená novinárka

Španielska kráľovná Letizia (49) je príkladnou panovníčkou, módnou ikonou, majsterkou i propagátorkou recyklácie oblečenia. O jej prvom manželstve a rozvode v roku 1999 so spisovateľom a učiteľom literatúry Alonsom Pérezom sa takmer nepíše. Druhého muža, dnes kráľa Filipa VI. (53), stretla vďaka reportáži, bola totiž uznávanou novinárkou. Milovala svoj džob, nebála sa ani cesty do Iraku. Vzťah s vtedy korunným princom skrývala zhruba dvanásť mesiacov. Vzali sa v roku 2004, majú dve dcéry a na trón zasadli v roku 2014.

FOTO V GALÉRII