ZOO a zámek Zlín - Lešná sú jedinečné svojou atmosférou i históriu. „Všade okolo cítite dvestoročnú históriu a z expozície sme vytvoril ucelené časti – kontinenty. Prejdete Afriku, Áziu, Austráliu, Ameriku,“ vysvetľuje tlačová hovorkyňa a vedúca marketinku Romana Bujáčková. Môžete pozorovať kŕmenie tučniakov, v špeciálnom pavilóne si vo vode pohladiť rozkošné raje. „V Etiópii poteší aj originálna etiópska káva a placky. Keď si ich dáte pri surikatách, váš zážitok sa ešte umocní,“ pripomenie Bujáčková.

VIDEO: Atrakciou zlínskej ZOO je aj kŕmenie tučniakov 

Ročne do druhej najnavštevovanejšej ZOO v Českej republike zavíta až okolo 650-tisíc návštevníkov. Lenže koronakríza zasiahla aj tieto priestory. Svoje brány museli zatvoriť na šesť týždňov. „Znamenalo to pre nás stratu 120-tisíc návštevníkov a asi desať miliónov českých korún. Na rozdiel od divadiel a iných zariadení, my sme nemohli nechať zoologickú záhradu bez starostlivosti. Zvieratá musíte nakŕmiť, nemôžete tučniakom povedať: ,smola, nedostanete morské ryby, ale sladkovodné,´ pretože by to neprežili. Takže nám sa vlastne náklady nezmenili, ale zostali sme bez príjmu,“ povzdychne si tlačová hovorkyňa. Lenže potom prišlo niečo, z čoho má ešte dnes husiu kožu!

Grófska ZOO

Vznik zlínskej zoologickej záhrady sa viaže k rodu Seilernovcov a ich zámku. Jeden z predposledných majiteľov Jozef Seilern bol vášnivý a uznávaný ornitológ. Cestoval po celom svete a domov si prinášal aj živé suveníry. Vytvoril pomerne rozsiahlu zbierku živých aj preparovaných zvierat. „V roku 1930 si tu založil súkromnú záhradu. Lenže v roku 1945 rodine zámok na základe Benešových dekrétov skonfiškovali a riešilo sa, čo s celým areálom ďalej, keďže zvieratá tu zostali,“ popisuje Bujáčková. „Niekomu múdremu napadlo, že by sa v tej tradícii chovu zvierat mohlo pokračovať. V roku 1948 bola zoologická záhrada otvorená pre verejnosť, ale do roku 1990 to bola skôr taká provinčná záležitosť. V 90. rokoch sa rozbehla obrovská úprava celého areálu a ten je našou najväčšou devízou,“priznáva.

Ľudská solidarita

Mesto Zlín nie je veľkomesto, takže návštevníci prichádzajú z celej krajiny, ba i zo Slovenska. U našincov má ZOO a zámek Zlín - Lešná tú najlepšiu povesť. „Veru, až šestnásť percent návštevníkov je zo Slovenska, aj preto im chceme čo najviac vychádzať v ústrety. Myslím, že Moraváci a Slováci majú k sebe veľmi blízko,“reaguje Bujáčková.

Takú japonskú záhradu, ako majú v Zlínskej ZOO, nenájdete v celom Česku. Obľube sa teší kŕmenie tučniakov, európskym unikátom je aj Zátoka rají. Tento pavilón je vždy plný nadšených detí i dospelých, ktorí sa chcú aspoň na chvíľu dotknúť vodného zvieratka.

Posledné týždne si návštevníci pochvaľujú aj novú časť ZOO – Karibuni. Je venovaná Afrike a pri pozorovaní slonov máte pocit, že žijú vo voľnej prírode. Samozrejme, všetko je zabezpečené, ale vytvorené s citom.

ZOO a zámek Zlín - Lešná sú jedinečné svojou atmosférou i históriu. Prejdete Afriku, Áziu, Austráliu i Ameriku.
ZOO a zámek Zlín - Lešná sú jedinečné svojou atmosférou i históriu. Prejdete Afriku, Áziu, Austráliu i Ameriku.
Zdroj: Zdeňek Urbanovský

Nadšenie zriaďovateľov a zamestnancov sa prenáša aj na návštevníkov, ktorí svoje obľúbené miesto podržali aj v ťažkých časoch. „Keď sme museli kvôli koronakríze zoologickú záhradu zatvoriť, prekvapila nás podpora ľudí. Ešte teraz mám z toho husiu kožu,“ priznáva vedúca marketingu. „V tom období sme vybrali skoro milión korún. To bolo niečo neskutočné! A to sme vôbec nerozbehli kampaň, len na sociálnych sieťach sme poprosili o pomoc. Skôr sme viedli kampaň proti našej vláde - keby sme niečo nepodnikli, tak nám hrozilo, že budeme zavretí ešte mesiac,“priznáva.

Ľudia posielali peniaze, nakupovali online vstupenky či tovar v e-shope. „Tá podpora pokračuje stále. Aj preto sme online vstupenky ponechali a sú o tridsať korún lacnejšie než na mieste pri vstupe do ZOO,“dodáva.