Desiatky evakuovaných ľudí, zničených 900 hektárov borovicových lesov a trávových porastov, obrovské materiálne škody. Takáto je bilancia víkendového požiaru pri obľúbenom letovisku Šibenik – najväčšom požiari na Jadrane v tomto roku. Hádam ešte šokujúcejším než vyčíňanie plameňov je však príčina ich vzniku.

Recidivistka: Marija Junakovičová je podozrivá z podpaľačstva. V minulosti už založila najmenej sedem požiarov.
Recidivistka: Marija Junakovičová je podozrivá z podpaľačstva. V minulosti už založila najmenej sedem požiarov.
Zdroj: sibenik.in

Pyromanka

Ako informujú chorvátske médiá, polícia v súvislosti s požiarom zatkla 53-ročnú Mariju Junakovičovú z mestečka Dubrava. Zamestnankyňa chorvátskej diaľničnej spoločnosti HAC podľa médií na založenie požiaru použila pevný podpaľovač, aký sa bežne používa pri grilovaní. Potom sa, akoby nič, vybrala do práce – vyberať mýtne na diaľnicu. Ako píše server rtl.hr, tam s vodičmi dokonca veselo konverzovala o požiari a vypytovala sa na jeho rozsah. Teda-  ak ste v posledných rokoch cestovali okolo Šibeniku, možno ste mali tú česť porozprávať sa s ňou. Mýto na diaľnici totiž vyberá už dlhšiu dobu.

V galérii si pozrite zábery mimoriadne ničivých lesných požiarov

Recidíva

Ešte šokujúcejšie na celom prípade je to, že 53-ročnú ženu v minulosti už usvedčili z podpaľačstva. Pred dvoma rokmi ju totiž policajti  zatkli za úmyselné založenie siedmich požiarov v okolí mestečka Dubrava. Tie sa – našťastie – podarilo rýchlo dostať pod kontrolu, takže nespôsobili väčšie škody. Súd vtedy Junakovičovu uznal za nepríčetnú a poslal ju na psychiatrické liečenie. Koncom novembra však lekári informovali súd v Šibeniku, že stav pacientky sa „výrazne zlepšil“, na základe čoho sa liečenie ukončilo.

10 rokov?

Ak sa podarí Junakovičovú usvedčiť z podpaľačstva aj v prípade posledného požiaru, hrozí jej až desaťročné väzenie. Ak sa však ukáže, že naozaj trpí pyromániou, potom poputuje na ďalšie liečenie na psychiatrickú kliniku.

V galérii si pozrite zábery mimoriadne ničivých lesných požiarov