V sobotu večer v Lefkosii porazila domáci tím Severného Cypru. Tretí skončil Székelyland. Po napätom zápase s Abcháziou museli futbalistov z Kaukazu upokojovať policajti, keďže mali pocit, že im rozhodcovia ukrivdili a chceli si to s nimi vyjasniť. Tímu Felvidéku sa veľmi nedarilo. Vybojoval si predposledné, siedme miesto. Horšie skončilo už iba Južné Osetsko...
Zdajú sa vám názvy týchto krajín zvláštne? Správne. Pretože viac-menej neexistujú alebo je ich existencia sporná. Na Severnom Cypre sa stretli na majstrovstvách Európy vo futbale neuznaných krajín.
Krajiny s problematickým statusom a rôzne sporné územia po celom svete nemôžu hrať futbal na oficiálnych majstrovstvách FIFA. Ale chceli by sa prezentovať aj medzinárodne. Preto pred štyrmi rokmi vznikla CONIFA, futbalová federácia neuznaných krajín. Po celom svete má 45 členov.
Piati muži z troch kontinentov
„Futbal som mal vždy rád. Zbieral som dresy. Keď som už mal všetky dresy tímov FIFA, pátral som ďalej a zistil som, že existujú aj ďalšie tímy. Tie, ktoré nemôžu hrať oficiálne,“ hovorí Nemec Sascha Düerkop, generálny sekretár CONIFA.
Pôsobí takmer chlapčensky. V skutočnosti má tridsať a učí matematiku na univerzite. Jeho funkcia v CONIFA znie honosne. „Na vlaňajších majstrovstvách sveta vo Švédsku som na ihrisku podával lopty a náš prezident robil tímom šoféra,“ smeje sa.
Ženský futbal opeknel. Slovákov však dievčatá v kopačkách nelákajú
Aktivity CONIFA momentálne spočívajú na pleciach piatich mužov z troch kontinentov, ktorí sa celej agende venujú ako dobrovoľníci. Ešte aj letenky na Severný Cyprus si platili z vlastného vrecka. Veci riešia obvykle cez Skype. Stretnúť sa im podarí možno dvakrát do roka.
Sascha častejšie stretáva prezidentov. „Zo začiatku to bolo zvláštne. Pravidlá a protokol. Pred oficiálnym prijatím u prezidenta Abcházska ma dve hodiny brífovali o tom, čo sa môže a čo nie. Poslali ma aj oholiť sa. Moje strnisko bolo vraj z hľadiska protokolu úplne neakceptovateľné.“
Opäť škandál vo futbale: Po Weissovi polícia rieši ďalšieho hráča
Novinárov vzal na milosť
Práve Abcházsko hostilo vlaňajšie majstrovstvá sveta. Vôbec prvý medzinárodný turnaj, ktorý sa v tejto krajine – nekrajine na Kaukaze konal. „Ľudia nám ďakovali na uliciach a deti prichádzali k černochom s otázkou, či sa môžu dotknúť ich nádhernej tmavej pokožky,“ opisuje Sascha. „Celá krajina žila šampionátom.“
Abcházsky prezident sa najprv obával rozhovorov so západnými novinármi. „Opisujú nás len ako separatistov, načo s nimi diskutovať?“, pýtal sa Saschu. „Presvedčil som ho, aby s nimi hovoril. Dopadlo to dobre. Odvtedy je pre žurnalistov pomerne jednoduché dohodnúť si interview s abcházskym prezidentom. Je oveľa otvorenejší. Aj v tom vidím obrovský význam toho, čo robíme.“
Reprezentant môže všetko? Weissa nepotrestá za incident s autom ani futbalový zväz. Niet vraj za čo
Utečenci vo Švédsku
V CONIFA už riešili aj iné problémy. Napríklad, keď celá reprezentácia Darfúru, všetko mladí chlapci, ktorí sa narodili v utečeneckých táboroch a až do odletu na majstrovstvá sveta hrávali futbal iba bosí, odišla poslednú noc z hotela a požiadala vo Švédsku o azyl.
Alebo sponzorov. CONIFA ich stále nemá. „Každá veľká spoločnosť má problém minimálne s jednou našou členskou krajinou,“ tvrdí Sascha.
Napriek tomu dúfa, že matematiku čoskoro zavesí na klinec a bude sa venovať len svojej zvláštnej futbalovej federácii.