Rozhodli tak zamestnanci Bieleho domu. Dôvodom bola "nevhodná otázka" reportérky, ktorá údajne pred jednaním Trumpa s predsedom kládla prezidentovi nevhodné otázky. Konanie zamestnancov Bieleho domu nenechalo chladnou ani Asociáciu spravodajcov a Fox News. Hovorca Bieleho domu však rozhodnutie nepustiť reportérku na tlačovú konferenciu obhajoval.

Novinářka stanice CNN Kaitlan Collinsová
Novinářka stanice CNN Kaitlan Collinsová
Zdroj: internet

Nevhodná otázka

Reportérka CNN, Kaitlan Collinsová, počas krátkeho stretnutia Trumpa a Junckera s novinármi pred začatím jednaní o budúcnosti obchodných vzťahov medzi Európou a Amerikou niekoľkokrát položila otázku, ktorá sa týkala jeho bývalého právnika, Michaela Cohena. Trump na otázku neodpovedal. Ako Collinsová uvádza, práve tieto otázky boli dôvodom, prečo ju neskôr zamestnanci Bieleho domu odmietli pustiť na konferenciu v Ružovej záhrade. Riaditeľ komunikácie Bieleho domu Bill Shine označil jej otázku za "nevhodnú". Collinsová sa Trumpa snažila opýtať na tajnú nahrávku, na ktorej prezident údajne hovorí o platbe v hotovosti ako o možnosti, ako sa vysporiadať s kauzou niekdajšej modelky z Playboya, karen McDougalovej. Tá tvrdí, že s prezidentom prežila milostný pomer ešte v časoch, keď mu jeho žena Melania porodila syna Barrona.

"To, že je Bielemu domu niektorá otázka týkajúca sa aktuálnych udalostí nepríjemná ešte neznamená, že tá otázka nie je dôležitá a nemá byť položená,"reaguje CNN na kauzu svojej reportérky. Rozhodnutie Bieleho domu označila CNN za vendetu, ktorá nesvedčí o slobode tlače.

Predseda Asociácie spravodajcov v Bielom dome, Oliver Knox, konanie Bieleho domu odsúdil. "Tento spôsob odplaty za nepríjemnú otázku je úplne nevhodný a slabý," uviedol. Reportérku a podporu celej CNN vyjadril aj Jay Wallace - riaditeľ a šéfredaktor Fox News, obľúbenej stanice prezidenta Trumpa. Postavil sa za právo novinárov a neobmedzenú slobodu tlače.

Čo na to Biely dom?

Hovorkyňa Bieleho domu vo svojom vyhlásení uviedla, že reportérka CNN "vykrikovala otázky a odmietla z pracovne odísť, aj napriek opakovaným žiadostiam, aby tak urobila." Agentúra AP však upozornila, že na dvojicu Trump - Juncker pokrikovali aj ostatní novinári, vrátane členov európskej delegácie a že dostať z Oválnej pracovne všetkých týchto novinárov predsa chvíľu trvá. Sandersová ďalej CNN upozornila, že na tlačovú konferenciu do Ružovej záhrady môže ísť akýkoľvek reportér stanice CNN, okrem Collinsovej. "Aby bolo jasné: Podporujeme slobodu tlače a žiadame, aby sa každý správal k prezidentskému úradu a k hosťom v Bielom dome s rešpektom," vyjadrila sa hovorkyňa.

Trump je takmer stále v konflikte s redakciami americkej liberálnej tlače, televízií a spravodajských serverov, vrátane televíznych staníc CNN, NBC a ABC a denníkov The New York Times a The Washington Post. Ich redaktorov už niekoľkokrát označil za "nepriateľov ľudu".