Virtuálne bicie

Susedia bubeníkov môžu oslavovať - na trh prichádza novinka, ktorá umožňuje hrať a cvičiť na bicích bez toho, aby ste rušili niekoho v okolí. Virtuálny nástroj Aerodrums 2 sa skladá z kamerového modulu, nožných značiek a špeciálnych paličiek. Systém vizuálne sleduje pohyby nôh či paličiek a ak ho pripojíte k reproduktoru, môžete ho použiť aj na živých vystúpeniach.

Zdroj: Profimedia.sk

Vzácny prírastok

Makak chocholatý patrí medzi najohrozenejšie primáty na svete. Vo voľnej prírode sa vyskytuje len na indonézskom ostrove Sulawesi, pričom čelí strate životného prostredia v dôsledku odlesňovania či ilegálnej ťažby dreva, ale ohrozuje ho aj lov a obchod so zvieratami. O to väčšiu radosť mali v zoo v anglickom Chestri, keď sa v máji narodilo mláďa vzácneho makaka.

Zdroj: Profimedia.sk

Retro klávesnica

Ak vám pri písaní na počítači chýba zvuk cinkajúcich klávesov, je tu niečo pre vás. Retro klávesnica síce vyzerá úplne ako písací stroj z minulého storočia, ale môžete ju pripojiť nielen na PC, ale aj tablet či smartfón.

Zdroj: Profimedia.sk

Iný svet

Rybári z dediny Sindangbarang pri indonézskom meste Bogor chytajú ryby pre vlastnú obživu, len občas ich predávajú na miestnych trhoch. Fotografka Sita Gramichová zachytila ich tradičný spôsob lovu.

Zdroj: Profimedia.sk

Obeta vo výškach

Miestni Tenggerovia vystupujú na vyše dvetisícmetrovú aktívnu sopku Bromo na indonézskom ostrove Jáva, aby bohom obetovali kozu.
Hinduistický rituál je súčasťou náboženského sviatku Yadnya Kasada. Tradícia pochádza z legendy, podľa ktorej v dávnych časoch celej oblasti vládol bezdetný kráľovský pár. Vládcovia vyliezli na horu, kde s bohmi uzavreli dohodu – budú mať 24 potomkov, ale toho ďalšieho budú musieť obetovať. Dnes, samozrejme, miestni obyvatelia do krátera sopky nehádžu deti, ale zvieratá či zeleninu.

Zdroj: Profimedia.sk