Nielen vo svete filmu, ale aj v prostredí športu, umenia, politiky. Perverzní muži dokonca zastávajú významné posty na pôde Európskeho parlamentu. Internet sa zapĺňa príbehmi žien, ktoré v mladom veku na začiatku kariéry čelili sexuálnym návrhom i útokom vo svojich domovoch, v práci, na ulici. Mnohé z nich dlho mlčali a dodnes sú schopné hovoriť o týchto zážitkoch len anonymne.

Vyše milióna žalobkýň

Opäť sa spomínajú mená známych osobností, ktoré v minulosti neodolali pokušeniu zneužiť slávu, peniaze, postavenie. Či už to bol milovník maloletých spevák Michael Jackson, drsná hviezda filmových plátien Steven Seagal, režisér poľského pôvodu Roman Polanski, herec, komik a producent Bill Cosby, brat Bena Afflecka Casey Affleck, či najnovšie sedemdesiatdvaročný režisér a scenárista James Toback. Posledného obvinilo z obťažovania viac než štyridsať žien.

Roman Polański
Roman Polański
Zdroj: Ennio Leanza

Svetom sa znovu dvíha vlna odporu a na sociálnych sieťach sa v rámci kampane Me Too zverujú so svojimi príbehmi ďalšie a ďalšie obete. Kampaň na Tweeteri iniciovala taliansko-americká herečka Alyssa Milanová a len počas prvých dvoch dní sa do nej zapojilo vyše milióna žien vrátane známych hviezd. Pod twee-terovým statusom Me Too sa objavili také mená ako Lady Gaga, Rachel Woodová, Sheryl Crowová, Gillian Andersonová, ale aj Monica Lewinská.

O sexuálnom obťažovaní hovorí tiež bývalá členka dievčenskej kapely Pussycat Dolls Kaya Jonesová, ktorá opisuje, ako ich nútili spávať s manažérmi, alebo islandská speváčka Björk. Tú vraj obťažoval nemenovaný dánsky režisér.

S traumatickými zážitkami sa pridávajú aj športovkyne. Zlatú americkú gymnastku McKaylu Maroneyovú vraj už v trinástich veľmi zvláštnym spôsobom masíroval lekár reprezentácie Lawrence Nassara. Počas majstrovstiev sveta v Tokiu, keď mala pätnásť, ju dokonca nadrogoval a prebudila sa u neho v hotelovej izbe. Bola to vraj pre ňu najhoršia noc v živote. Na sexuálne zneužívanie spomína i olympionička Ukrajinka Tatiana Gucuová. Násilníkom bol údajne jej športový kolega z Bieloruska Vitalij Ščerbo. V tom čase mala tiež len pätnásť rokov.

Ruská hanba

Kritike svetových médií sa nevyhla ani výstavná skriňa ruského umenia moskovské Veľké divadlo. „Stalo sa obrovským bordelom pre oligarchov,“ cituje bývalú balerínu Anastasiu Voločkovovú britský Daily Telegraph. Vo svojej výpovedi hovorí o období spred niekoľkých rokov, keď mladé umelkyne pozývali na večierky a potom museli poskytovať sexuálne služby boháčom a sponzorom divadla. Namiesto dôsledného vyšetrovania však vedenie kultúrnej inštitúcie označilo vyhlásenia baleríny za prehnané a dokonca ju obviňovali z poškodzovania dobrého mena.

Správy amerického servera The Daily Beast, zameriavajúceho sa na politiku a kultúru, však jej vyjadrenia podporujú. Reportéri upozorňujú, že ruský divadelný priemysel je zahltený sexuálnym obťažovaním a režisérmi, ktorí herečkám ponúkajú roly výmenou za sex. Mnohé z tých, ktoré sa nepodvolili, nielenže vytúženú úlohu nezískali, ale boli vystavené neprimeranému tlaku alebo prišli o prácu.

„Po celý život, už od školských čias, som počúvala, že posteľ v divadlách otvára ženám dvere. Odmietala som však pripustiť, že by taká nechutná vec mohla byť pravdivá,“ cituje herečku moskovského divadla Annu Puchovovú americký server. Počas svojej kariéry sa však trpko sklamala.

Napriek obvineniam, ktoré sa z času na čas vynoria na ruskej divadelnej scéne, dramatik Viktor Šenderovič si nemyslí, že by v jeho krajine mohol prepuknúť taký škandál, ako v prípade Weinsteina. „Hollywoodskym herečkám trvalo desaťročia, kým sa odvážili otvorene hovoriť o svojich zážitkoch s týmto producentom. Preto ma neprekvapuje, že Rusky sú ticho. Zmiznú v deň, keď začnú hovoriť. Skutočnosť, že sexuálne obťažovanie mladých herečiek starými režisérmi a autoritami sa stalo rutinou, ktorú nikto nerieši, je katastrofa.“

Perverzní v Europarlamente

Aby toho nebolo málo, z obťažovania obviňujú predovšetkým mladé asistentky a stážistky aj európskych politikov. Podľa niektorých je Europarlament hniezdom sexuálneho obťažovania, kde sú vystavené nevhodným návrhom, prenasledovaniu, obchytkávaniu. Politici ich vraj vnímajú len ako kus mäsa.

Ako píše britský Sunday Times, jedna z asistentiek dokonca tvrdí, že istý poslanec sa pred ňou obnažoval a masturboval, ďalšiu zas prenasledoval nemecký poslanec a opakovane jej dával nemravné návrhy. „Je to otázka sily,“ hovoria ženy pracujúce v jednej z najdôležitejších európskych inštitúcií. „Poslanci totiž môžu hocikoho prijať, ale aj vyhodiť.“

Britskí novinári zachovávajú mená zhruba dvanástich obetí aj násilníkov, medzi ktorými sú údajne bývalí ministri, v anonymite. Strach zo straty kariéry totiž ženám bráni, aby sa obrátili na políciu. Na to, aby zhruba dvanásť z nich odhalilo pravdu aspoň médiám, ich motivoval práve holly-woodsky škandál.

Sunday Times údajne disponuje aj SMS správou s obťažujúcim textom, ktorú vraj poslal bývalý francúzsky minister životného prostredia 71-ročný Yves Cochet 25-ročnej asistentke. Píše v nej, že by s ňou chcel zažívať jej vášne, sny a fantázie...

Iný prípad bol drastickejší. „Ťahal ma za vlasy, potom ma chytal okolo krku a rukou sa posúval až k zadku. Zmizla som a cítila som sa ako skamenená,“ opisuje novinárom anonymná obeť svoj zážitok zo stretnutia s takmer 60-ročným poslancom vo výťahu na pôde inštitúcie. „Kolegyňa mi poradila, aby som to oznámila, ale neurobila som to. Bála som sa o zamestnanie.“

Práve obavy o budúcnosť nútia obete mlčať a trpieť aj celé roky. Pritom podľa štatistiky Agentúry Európskej únie pre základné ľudské práva (FRA) malo skúsenosti so sexuálnym obťažovaním či násilím viac než päťdesiat percent žien. Každá druhá. Najhoršie sú na tom škandinávske krajiny, ale aj Francúzsko, Holandsko alebo Spojené kráľovstvo. Poľsko, či Rakúsko sú na úplnom konci tabuľky.