V prejavoch horlivo obhajujú tradičnú rodinu a kresťanské hodnoty, v súkromí im však krachuje jedno manželstvo za druhým. Médiami nedávno prebehla informácia, že manželka Mariana Kotlebu Frederika požiadala o rozvod. Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko však zďaleka nie je jediný politik z tábora európskej krajnej pravice, ktorého postihol podobný osud. Práve naopak. Rozvedený je napríklad šéf talianskej Ligy severu Matteo Salvini aj šéfka francúzskeho Národného združenia Marine Le Penová. A to, čo sa deje v protiimigrantskej Alternatíve pre Nemecko, by vydalo na mexickú telenovelu.

Stroskotané manželstvá

Ultrapravičiarka Marine Le Penová má taký zvyk, že sa pravidelne zamiluje do straníckeho kolegu. Zrejme nešťastný zvyk - do tej istej rieky stúpila už trikrát a nikdy to nedopadlo dobre. V roku 1995 si zobrala Francka Chauffroya, podnikateľa blízkeho Národnému frontu - strana sa tak volala pred premenovaním v roku 2018 -, dokonca mali spolu tri deti. Po piatich rokoch boli už rozvedení. Podobný scenár, teda až na tých potomkov, sa zopakoval v prípade vtedajšieho generálneho tajomníka Erica Loria. Ibaže im to nevydržalo ani päť rokov.

Oveľa sľubnejšie sa vyvíjal vzťah so súčasným podpredsedom Národného združenia Louisom Aliotom, politikom so židovsko-alžírskymi koreňmi. Ťahali to desať rokov, kúpili si dom v Pyrenejach, na prvý pohľad im to naozaj klapalo. Až do septembra. „Som a zostávam marinistom,“ napísal Aliot v stĺpčeku pre denník Opinion. Ale ako vysvetlil, len v otázkach politiky, v súk­romí už pár netvoria.

Šéf Ligy severu Matteo Salvini to skúšal so ženami zo strany aj mimo nej. Ale veľmi mu to nepomohlo - lásky na celý život sa zatiaľ nedočkal. Štyridsaťšesťročný politik bojujúci proti prisťahovalcom a za severotalianske hodnoty sa v roku 2001 oženil s rozhlasovou moderátorkou Fabriziou Ieluzziovou, s ktorou má syna. Po rozvode sa dal dokopy s právničkou a vtedajšou tajomníčkou Ligy severu Giuliou Martinelliovou. Nikdy sa síce nezosobášili, aj tak majú spolu dcéru. Ani tento vzťah však nevydržal, citové puto sa roztrhlo. Salvini potom prežil románik s obľúbenou televíznou celebritou Elisou Isoardiovou a od marca je vraj znovu šťastný - zamiloval sa do Francescy Verdiniovej, dcéry talianskeho bankára a pravicového politika Denisa Verdiniho.

Nespútaná Alternatíva pre Nemecko

Tieto ľúbostné patálie pri pohľade na súkromný život popredných členov Alternatívy pre Nemecko (AfD) pôsobia malicherne. Ešte pred niekoľkými rokmi bola prvá tvár krajne pravicovej protiprisťahovaleckej strany vtedajšia šéfka Frauke Petryová. Rozruch spôsobila nielen sviežim vystupovaním a vrodeným šarmom, ale v roku 2015 aj rozhodnutím opustiť manžela, protestantského pastora, a päť detí. Dôvod? Ako inak, láska. Zaľúbila sa do straníckeho kolegu Marcusa Pretzella.

Medzičasom obaja politici AfD opustili, ale bujaré vzťahy v strane zjavne nezmizli. Petryovú na čele krajných pravičiarov vystriedala dvojica Alexander Gauland (78) - Jörg Meuthen (58). Starší z dvojice má na prvý pohľad usporiadaný stranícky a partnerský život. Jeho dlhodobá partnerka novinárka Carola Heinová síce nie je členkou strany, ale ochotne mu pomáha pri kampaniach. Navyše jej syn Stefan je komunálny poslanec za AfD. Idylu občas narušia hlasy z minulosti. Napríklad hlas politikovej 33-ročnej dcéry z prvého manželstva Dorothey Gaulandovej, protestantskej pastorky. Tá sa viackrát otvorene postavila proti otcovej protiprisťahovaleckej politike, dokonca sa starala o prisťahovalcov z Etiópie.

Príbeh lások Jörga Meuthena je ešte strastiplnejší. Politik je ženatý tretíkrát. O jeho prvom manželstve sa veľa nevie, iba to, že má z neho tri deti. Jeho druhou manželkou bola úradníčka Petra Meuthenová, ale medzi nich sa postavila politika. Petra nebola členkou strany a túžila, aby sa manžel vrátil k akademickej kariére. V jednom okamihu mu údajne dala ultimátum - buď ja, alebo politika. Osud manželstva bol spečatený, rozviedli sa a Jörg si našiel ženu, ktorá má pre jeho politické ambície väčšie pochopenie - Nataliu Zvekičovú.

Ak vám meno dámy trochu zaváňa prisťahovalectvom, takým nenávideným zo strany AfD, máte pravdu. Aj keď to nie je úplne tak, ako sa domnievate. Korene Natalie siahajú na Sibír, nie na Balkán, ako trochu napovedá jej priezvisko. Zdedila ho po bývalom manželovi Srbovi Zlatkovi Zvekičovi, s ktorým má päť detí a dokonca niekoľko rokov žila v rodnej krajine. Ibaže v dedinke Gajdobra vo Vojvodine nevydržala, vrátila sa do Nemecka, stala sa členkou AfD a v strane sa na ňu usmiala láska. Priamo z najvyšších postov.

Pokiaľ ide o ľúbostné kuriozity v AfD, zďaleka to nie je všetko. Je tu ešte šéfka poslaneckého klubu strany Alice Weidelová (40). Ide o jednu z mála političiek otvorene sa hlásiacich k homosexuálnej orientácii, ktorá odmieta manželstvo osôb rovnakého pohlavia. Bývalá bankárka Goldman Sachs, ktorá hovorí plynule po čínsky, žije so svojou partnerkou Sarah Bossardovou vo švajčiarskom mestečku Biel. Zjavne šťastne.