Tip na článok
Stretnutie premiéra Petra Pellegriniho, ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a generálneho tajomníka OBSE Thomasa Gremingera o aktuuálnej situácii ohľadne predsedníctva SR v OBSE. Na snímke je Miroslav Lajčák.

Nielen Pellegrini: Už aj šéf OBSE presviedča Lajčáka, aby zostal

Thomas Greminger chce, aby budúcoročné slovenské predsedníctvo OBSE viedol skúsený diplomat

Galéria k článku (5 fotografií )
Stretnutie premiéra Petra Pellegriniho, ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a generálneho tajomníka OBSE Thomasa Gremingera o aktuuálnej situácii ohľadne predsedníctva SR v OBSE. Na snímke vľavo je Miroslav Lajčák
Stretnutie premiéra Petra Pellegriniho, ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a generálneho tajomníka OBSE Thomasa Gremingera o aktuuálnej situácii ohľadne predsedníctva SR v OBSE. Na snímke je Thomar Greminger.
Stretnutie premiéra Petra Pellegriniho, ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka a generálneho tajomníka OBSE Thomasa Gremingera o aktuuálnej situácii ohľadne predsedníctva SR v OBSE. Na snímke je Peter Pellegrini.

Generálny tajomník OBSE Thomas Greminger si želá, aby slovenské predsedníctvo OBSE v budúcom roku viedol minister zahraničia Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). Hovoril o tom v pondelok s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) na Úrade vlády SR pred tým, ako sa predseda vlády stretol s ministrom Lajčákom, ktorý podal demisiu.

Slová uznania

„OBSE potrebuje excelentné vedenie. Potrebujeme skúseného a rešpektovaného lídra. Želal by som si, aby sa Miroslava Lajčáka podarilo presvedčiť zostať a prevziať predsedníctvo. Na to, aby sme boli úspešní, potrebujeme odpovedať na výzvy, používať nástroje OBSE, potrebujeme niekoho jeho kalibru, rešpektovaného diplomata so skúsenosťami,“ povedal Greminger a poukázal na výzvy, ktoré pred organizáciou stoja. Spomenul napríklad situáciu na Ukrajine.

„Som si istý, že Slovensko má aj iných top diplomatov, ktorí by mohli robiť túto prácu. Ale žiadny nie je tak dobre pripravený ako Miroslav Lajčák. Nikto do toho neinvestoval toľko ako on,“ uviedol Greminger, podľa ktorého by bola škoda, keby Lajčák OBSE neviedol. Doplnil, že Lajčák do prípravy predsedníctva veľa investoval, Slovensko má podľa Gremingera veľmi dobré tímy.

Vyčkáva

Po stretnutí s Gremingerom rokoval premiér aj s Lajčákom. Minister sa zatiaľ nechce vyjadrovať, svoj postoj povie po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom, ktoré sa má uskutočniť v utorok. K rokovaniu s Lajčákom sa nevyjadril ani premiér.

VIDEO Plus 7 Dní