Švédska akadémia v piatok oznámila, že tento rok neudelí Nobelovu cenu za literatúru. Rozhodnutie súvisí so škandálom okolo sexuálneho obťažovania a vyzradenia mien laureátov, ktorý akadémiou otriasa už od vlaňajšieho novembra. Informovala o tom agentúra DPA.

Až osemnásť žien sa sťažovalo na obťažovanie. "Povedal len pár slov a už ma obťažoval. Nedala som mu žiaden impulz, nijako sme spolu neflirtovali, ani sme sa nedotýkali. Obťažoval ma len tak," vyjadrila sa pre Dagens Nyheter poetka Gabriela Håkanssonová.

K sťažnostiam sa pridalo ďalších osemnásť žien, ktoré obvinili jedného útočníka: francúzsko-švédskeho fotografa Jeana Clauda Arnaulta. Ten sa postaral o rozruch v celej švédskej akadémii. Ženy obťažoval aj na podujatiach a večierkoch, ktoré boli organizované po vyhlasovaní Nobelovej ceny za literatúru.

Nobelova cena za literatúru je jednou z piatich Nobelových cien. Je udeľovaná autorovi z ľubovoľnej krajiny, a to podľa Nobelovej poslednej vôle „za najvýznamnejšie literárne dielo v ideálnom smere“. Udeľuje sa od roku 1901.

Jaroslav Seifert - český básnik, spisovateľ a prekladateľ, signatár Charty 77, laureát Nobelovej ceny za literatúru
Jaroslav Seifert - český básnik, spisovateľ a prekladateľ, signatár Charty 77, laureát Nobelovej ceny za literatúru
Zdroj: internet

V roku 1984 jú získal historicky prvý český spisovateľ, Jaroslav Seifert. Pre jeho nepriaznivý zdravotný stav ju však prevzala jeho dcéra. Podklady na rokovanie o Nobelovej cene, ako aj rukopis jeho pamätí "Všecky krásy světa" zaslala do zahraničia Jiřina Šiklová, ktorá za to bola dokonca súdne stíhaná. Hoci to pre Československo bola významná udalosť, vtedajší režim spôsobil, že sa médiá tejto skutočnosti nijakov významne nevenovali. Nakoniec však tento fakt musel režim uznať.