Zase je to tu, fanúšikovia agenta 007 už o necelé tri mesiace budú mať sviatok. Po viacerých nečakaných peripetiách prichádza do kín 25. oficiálna bondovka No Time to Die, teda Nie je čas zomrieť. Poznáme už všetky lákadlá, už dávnejšie sme si mohli pozrieť trailer, vieme, kto stvárni Bond girl aj zlosynov, a minulý týždeň zmizol i posledný otáznik. Pieseň k filmu zloží a naspieva 18-ročný popový fenomén Billie Eilishová, ide o vôbec najmladšiu speváčku v dejinách, ktorej sa dostalo takej pocty.

Ťažkosti

Po odstránení Ernsta Stavra Blofelda opustil agent 007 aktívnu službu a užíva si dôchodok na Jamajke. Tam ho navštívi starý priateľ zo CIA Felix Leiter a poprosí ho, aby mu pomohol v pátraní po zmiznutom vedcovi. Už onedlho Bond musí čeliť nebezpečenstvám, aké svet doteraz nezažil.

Fotografie Billie EIlishovej a zábery z filmu Nie je čas zomrieť si pozrite v galérii>>

Zatiaľ vieme asi toľko o obsahu najnovšieho príbehu o nesmrteľnom agentovi jej veličenstva, ktorého prípravu sprevádzali nemalé ťažkosti. Hviezdny režisér Trainspottingu Danny Boyle pre názorové nezhody odskočil od rozbehnutého projektu, preto producenti museli posunúť dátum premiéry o niekoľko mesiacov. Otázniky viseli aj nad tým, či sa Daniel Craig piatykrát objaví v role Bonda. Povrávalo sa dokonca, že ho nahradí herec tmavej pleti či dokonca žena. Charizmatický herec nakoniec prikývol na ponuku zahrať si za „zanedbateľných“25 miliónov dolárov. Mimochodom, otázka pohlavia a farby pleti budúceho agenta 007 je aktuálna stále. „Môže byť akejkoľvek farby, no je to muž. Pre ženy by sme mali vytvárať nové postavy, silné ženské postavy,“ povedala v týchto dňoch producentka Barbara Broccoliová. „Neláka ma pracovať s mužskou postavou a jednoducho do nej obsadiť ženskú herečku.“

RAMI MALEK Herec s egyptskými koreňmi si zahrá zlosyna.
RAMI MALEK Herec s egyptskými koreňmi si zahrá zlosyna.
Zdroj: PROFIMEDIA

Staré a nové tváre

Ako to už v bondovkách chodí, s natáčaním Nie je čas zomrieť nakoniec všetko dobre dopadlo. Boyla na režisérskej stoličke vystriedal nádejný Cary Joji Fukunaga - podpísal sa napríklad pod seriál True Detective či horor It - a pod jeho taktovkou ponúka film viaceré lákadlá.

Pokiaľ ide o dievčatá, francúzska herečka Léa Seydouxová sa podobne ako v predchádzajúcej snímke Spectre objaví v role Madeleine Swannovej. Podobný návrat tej istej Bond girl sme v celej ságe ešte nezažili, takže máme prísľub zložitejšieho romantického vzťahu. Ale, aby to nebolo až také jednoznačné, okolo Craiga sa bude točiť aj menej známa kubánsko-španielska kráska Ana de Armas či sympatická Britka Lashana Lynchová, ktorá ako agentka Nomi po Bondovom odchode do dôchodku údajne dostane jeho číslo 007.

Ešte hviezdnejšie to vyzerá so zloduchmi. Aj v tomto prípade sa v druhom filme po sebe v role úhlavného Bondovho nepriateľa Ernsta Stavra Blofelda objaví ten istý herec - famózny Christoph Waltz. Ale to nie je zďaleka to najlepšie, diváci sa tešia najmä na oscarového Ramiho Maleka, ktorý zažiaril ako Freddie Mercury v biografickom filme Bohemian Rhapsody. „Je jedinečný, veľmi komplexný,“povedal herec s egyptskými koreňmi o postave negatívneho hrdinu Safina. Producenti zas tvrdia, že tento podliak sa „dostane Bondovi pod kožu“.

OBROVSKÁ VÝZVA Titulnú pieseň zloží a zaspieva Billie Eilishová.
OBROVSKÁ VÝZVA Titulnú pieseň zloží a zaspieva Billie Eilishová.
Zdroj: PROFIMEDIA

Samozrejme, tešiť sa môžeme aj na niektorých ďalších starých známych - Ralph Fiennes znovu bude šéf Mi6, Ben Whishaw si zahrá neodmysliteľného Q a Naomie Harrisová sympatickú Monexpenny.

Poriadna výzva

O poslednom diele najnovšej bondovskej skladačky sme sa dozvedeli len nedávno a je pomerne prekvapujúci. Titulnú pieseň zaspieva 18-ročná americká speváčka Billie Eilishová, jeden z najextravagantnejších zjavov na svetovej popovej scéne - oversize oblečením, pochmúrnym výrazom tváre, často morbídnymi klipmi, neprvoplánovou hudbou a originálnymi textami ostro kontrastuje s väčšinou súčasných, večne usmiatych sexi speváckych hviezd. Jej debutový album When We All Fall Asleep, Where Do We Go? patril vlani medzi najúspešnejšie v USA aj v Európe. V hitparádach na oboch stranách Atlantického oceánu bodovali hity ako Bad Guy či Wish You Were Gay. „Je šialené, že som sa stala súčasťou toho všetkého. James Bond je najskvelejšia filmová sága vôbec. Stále som šokovaná,“ tešila sa speváčka z ponúknutej príležitosti. Titulnú pieseň pritom nielen zaspieva, ale aj zloží spolu so starším bratom Finneasom.

Pre mladú umelkyňu pritom pôjde o poriadnu výzvu, piesne z posledných dvoch bondoviek zaznamenali obrovský úspech. Adele za Skyfall brala Oscara - také ocenenie pred ňou nedostala žiadna pieseň z filmov o agentovi 007. Sam Smith a jeho Writing’s on the Wall zo snímky Spectre sa síce na začiatku stretla s rozporuplnými reakciami, napriek tomu sa stala prvou „Bondovou piesňou“, ktorá ovládla britskú hitparádu.

Fotografie Billie EIlishovej a zábery z filmu Nie je čas zomrieť si pozrite v galérii>>