Na kopci Gaj nad známym letoviskom Primošten vyrástla vyše sedemnásťmetrová socha Panny Márie loretánskej, jedna z najväčších svojho druhu na svete.

Oruro: Sochu v Bolívii dokončili v roku 2013 a je vysoká 45 metrov.
Oruro: Sochu v Bolívii dokončili v roku 2013 a je vysoká 45 metrov.
Zdroj: INTERNET

Na druhej strane, všetci nie sú sochou nadšení. Kritici ju označujú za súkromný projekt miestneho starostu, tvrdia, že ide o zbytočne premrhané peniaze, hovoria o gýči. Niektorí diskutéri na internete jej dokonca zazlievajú čiernu farbu - ide totiž o Čiernu Madonu.

Kam cestujú Slováci najčastejšie na dovolenku? Chorvátsko to veru nie je

Blahoslavená

„Som uchvátený, keď vidím, že stovky, možno až tisíce ľudí prišli na blahoslavenie,“ zdôraznil začiatkom mája starosta Primoštenu počas slávnostného blahoslavenia sochy. „Až čas ukáže, aký významný je tento projekt pre celú oblasť,“ zdôraznil. Podľa neho sa Primošten zaradil medzi pútnické miesta zasvätené loretánskej Panne Márii a dostal sa tak do spoločnosti talianskeho Loreta, ale aj Krakova a Prahy. Socha vysoká sedemnásť a pol metra je dielom architekta Aarona Vargu a výrobcu mozaík Miluna Garčeviča. Jej súčasťou je šesť obrovských prsteňov vyzdobených zlatými a striebornými lístkami.

Na veľkej čiernej hlave sa nachádza starochorvátska koruna vykladaná drahokamami. Súčasťou prsteňov je šesť mozaík, ktoré zobrazujú rozličné výjavy. Nájdete tam symbolické zobrazenie stromu života, dve srdcia, príbeh Ježišovho narodenia či mystickú ružu. Monumentálne dielo za pekného počasia vraj vidieť z Talianska.

Majestátna: Panna Mária loretánska je ochrankyňou mesta Primošten.
Majestátna: Panna Mária loretánska je ochrankyňou mesta Primošten.
Zdroj: INTERNET

Predlohou pre 45-tonovú sochu je drevený obraz Panny Márie, ku ktorej sa viaže zaujímavý príbeh. Istému obyvateľovi Primoštenu Markovi Prginovi sa v roku 1835 prisnil obraz Matky Božej s malým Ježišom. Nedalo mu to pokoja, kým nezozbieral ľudí, nepožičal si loď a nevyplával na talianske pobrežie Jadranu - do mestečka Loreto pri Ancone.

To už v tých časoch bolo mariánskym pútnickým miestom a Marko Prgin odtiaľ v drevenej truhlici priviezol spomínaný obraz. Odvtedy je loretánska Madona patrónkou Primoštenu.

Boj o Jadran: Dve najznámejšie chorvátske pláže sú na prenájom. Získajú ich mafiáni?

Aká je umelecké hodnota?

„Naším zámerom bolo minimalizovať rolu materiálov a maximalizovať zážitky,“ vysvetlil chorvátskym novinárom svoje umelecké predstavy autor Milun Garčevič. „Snažili sme sa neskĺznuť do gýča a získať reflexiu,“ dodal autor, podľa ktorého socha Matky Božej predstavuje maják - symbolicky aj vizuálne. Podľa viacerých chorvátskych odborníkov sa zámer nevydaril. „Ak to môžem posúdiť z fotografií, je to notorický gýč, ktorý by sa nemal vystavovať na žiadnom verejnom priestranstve,“ tvrdí predseda Spoločnosti historikov umenia Zvonko Markovič pre Jutarnji list.

Starochorvátska koruna: Zdobí hlavu Matky Božej.
Starochorvátska koruna: Zdobí hlavu Matky Božej.
Zdroj: INTERNET

„Zaujímalo by ma, kto si najal toho nešikovného sochára, ale aj to, kto zaplatí primitívne hry arogantného starostu.“ Podobne uvažuje ďalší historik umenia. „Socha je jednoducho hrozná. Poukazuje na duchovnú a politickú biedu,“ zdôrazňuje Ive Šimat Banov, ktorému prekáža najmä megalománia v chorvátskej spoločnosti. „Najprv sa hovorí o najväčšej soche Ježiša pri Splite, potom o najväčšej soche Tudjmana v Záhrebe a teraz o najväčšej Matke Božej v Primoštene.“ Naráža na dva projekty, ktoré v posledných rokoch vyvolali v Chorvátsku rozruch.

Úľava pre dovolenkárov?: Slovinsko prijalo opatrenia, ktoré by mali zabrániť chaosu na hraniciach s Chorvátskom

Čierna Madona z Loreta: Uctil si ju aj pápež Ján Pavol II.
Čierna Madona z Loreta: Uctil si ju aj pápež Ján Pavol II.
Zdroj: profimedia.sk

Zatiaľ čo plán postaviť nad mestom Split najväčšiu Ježišovu sochu na svete zatiaľ uviazol na mŕtvom bode, v hlavnom meste by mal čoskoro vyrásť vyše osemmetrový pomník bývalému prezidentovi Franjovi Tudjmanovi.

Drahý špás?

Viac než estetická stránka však trápi ľudí ekonomika. „V krajine, kde tisíce ľudí prichádzajú o prácu, staviame zlatý pomník,“ hovorí odborníčka na umenie Sandra Križič Robanová. Podobne sa vyjadrujú diskutujúci na internete. „Prečo radšej neotvorili nejakú školu, divadlo, nepomohli nezaopatreným deťom?“ pýta sa jeden z nich. "Je to vyhadzovanie peňazí von oknom,“ dodáva druhý, zatiaľ čo tretí uzatvára debatu citátom z Biblie: „Bože, odpusť im, lebo nevedia, čo činia.“ Podľa chorvátskych médií miestne úrady v Primoštene na projekt vyčlenili asi dva milióny kún, čo je v prepočte zhruba 270-tisíc eur. Celú sochu pritom vyrobili v Záhrebe a preniesli ju do Primoštenu na troch nákladných autách, kde ju časť po časti vyniesli na kopec Gaj.

Nedokončený projekt: K soche budú viesť štyri cestičky.
Nedokončený projekt: K soche budú viesť štyri cestičky.
Zdroj: INTERNET

Sochu budú dennodenne sledovať kamery, vedľa nej už čoskoro pribudne predajňa suvenírov a kaviareň. Práce sa tým však nekončia. Primoštenské úrady plánujú ešte vybudovať štyri prístupové cesty, ktoré budú symbolizovať štyri posvätné rieky. Starosta Stipe Petrina všetky obvinenia na svoju adresu rezolútne odmieta. „Investícia sa nám veľmi rýchlo vyplatí,“ tvrdí, pričom mesto počíta najmä so zvýšenými príjmami z turistiky.

Čierna Madona

Objavili sa výhrady aj k tmavej pleti Panny Márie. „Bola táto černoška lacnejšia než originálna Panna Mária?“ pýta sa ironicky v jednej z internetových diskusií Čoro Perič. Takáto kritika je v každom prípade neopodstatnená. Fenomén Čiernej Madony je dobre známy a takto zobrazené Matky Božie nájdeme na umeleckých dielach na celom svete.

Medzi najznámejšie určite patrí tá v meste Čenstochová v južnom Poľsku. Obraz uctievajú v celej Európe a okrem iného je pravidelnou zastávkou pri návštevách pápežov u našich severných susedov. Hovoria mu aj Kráľovná Poľska. Prečo čierna? Je na to viac vysvetlení. Podľa vedeckej štúdie z päťdesiatych rokov minulého storočia to môže byť dané pigmentáciou kože miestneho obyvateľstva, kde tieto zobrazenia vznikali. Najstaršie Čierne Madony totiž majú africké rysy. Ďalšie vysvetlenia týmto sochám a obrazom dávajú punc tajomnosti, keďže zástancovia týchto teórií hľadajú vysvetlenie v starom Egypte či dokonca v druidských legendách.

Tradícia Čiernych Madon mohla vzniknúť aj tak, že obrazy pod vplyvom dymu zo sviec a chemických reakcií jednoducho stmavli. Postupne umelci začali maľovať Matku Božiu podľa týchto „čiernych zdrojov“. Práve tak sa najčastejšie vysvetľuje aj čierna farba primoštenskej Panny Márie.