Čisto ako v Tokiu, rozmanitosť ako v New Yorku a sociálne služby ako v Štokholme. Utópia alebo blízka budúcnosť? Marc Lore má ambíciu vytvoriť nové mesto úplne od nuly, na „zelenej lúke“ alebo skôr na tonách piesku. Cieľom bývalého prezidenta obchodnej siete Walmart je udržateľná a plne ekologická metropola so zelenou architektúrou, udržateľnou výrobou energií a vraj aj účinným systémom produkcie vody. Podľa neho nejde o nič výnimočné, vraj chce vystavať len o čosi modernejšiu metropolu, akých je v USA plno. Prví obyvatelia by sa do nového supermesta mohli nasťahovať už o deväť rokov.

Smelé plány

„Kapitalizmus je úžasný ekonomický model, ale má aj veľké nedostatky, najmä pokiaľ ide o nerovnosti príjmov. Môže za to model vlastníctva pôdy, na ktorom boli vybudované Spojené štáty americké,“ vysvetľuje podstatu svojej idey Marc Lor­e. „Obmedzené množstvo zeme užívali generácie, ktorým sa ju podarilo získať. Keďže pôda sa nemnoží, postupne získava vyššiu a vyššiu hodnotu a vlastníci sa stávali bohatšími. Môžeme však využiť aj neúrodnú zem, čiže púšť, a premeniť ju na moderné miesto na život.“

Miliardár plánuje získať obrovskú parcelu s výmerou 60 700 hektárov, ktorá bude vlastníctvom spoločného fondu. Fond by mal „demokraticky a spravodlivo“ spravovať príjmy z prenájmov jednotlivých častí a zisky má používať na rozvoj mestských služieb, infraštruktúry, zdravotnú starostlivosť či vzdelávanie. Lore už aj poveril prestížnu architektonickú spoločnosť Bjarke Ingels Group (BIG) so sídlom v Kodani, aby sa zhostila úlohy navrhnúť takéto miesto budúcnosti.

Drahé a ekologické

Telosa sa má budovať postupne. V prvej etape vyrastú budovy na desatine obrovskej parcely, táto časť prác bude stáť 25 miliárd dolárov. Na tomto území by malo nájsť domov približne 50-tisíc ľudí. Konečný cieľ - byty pre vyše päť miliónov osôb - zhltne ďalších 400 miliárd dolárov. Táto etapa je plánovaná na ďalšie dekády, financie na výstavbu získajú z rôznych zdrojov, napríklad aj od súkromných investorov a filantropov.

Marc Lore zatiaľ ešte presnú lokalitu nevybral, v hre sú štáty Nevada, Utah, Idaho, Arizona aj Texas. Nie sú známe ani podrobné detaily, ako presne bude Telosa vyzerať. Z doterajších návrhov Bjarke Ingels Group sa verejnosť dozvedela len to, že metropola bude plná zelene, bez fosílnych palív, budú v nej fungovať ekologické farmy a bude mať veľa energeticky úsporných a ekologických riešení, napríklad bude využívať solárne panely či systémy na zber dažďovej vody. V centre sa bude vypínať Equitism Tower, akýsi „mestský maják“, ktorého úlohou bude strážiť aeroponické farmy a produkovať zelenú energiu i skladovať vodu.

Superdoprava

Pokiaľ ide o pohyb po uliciach, na prvom mieste majú byť chodci a cyklisti a gro verejného mestského transportu bude založené na lietajúcich taxíkoch a autonómnych vozidlách. Dobrou správou pre ľudí, ktorí by sa chceli do Telosy nasťahovať, je, že to bude „pätnásťminútové mesto“. Koncept totiž sľubuje, že obyvateľ sa dostane z akéhokoľvek bodu A do bodu B za štvrť hodiny. A to je pri každodenných zápchach, s ktorými sa boria všetky metropoly, naozaj potešujúca správa.

Boháč s víziou

Marc Lore (50) je úspešný americký podnikateľ a investor. Divízii elektronického obchodu siete Walmart šéfoval ostatných päť rokov, keď spoločnosti predal svoju stránku Jet.com za 3,3 miliardy dolárov. Predtým bol generálnym riaditeľom a spoluzakladateľom spoločnosti Quidsi, materskej firmy z rodiny rôznych webových stránok, ktorú pred desiatimi rokmi zasa predal Amazonu takmer za 550 miliónov dolárov. V tom istom roku ho spoločnosť Ernst & Young vyhlásila za regionálneho podnikateľa roka a prestížny ekonomický magazín Fortune ho označil za jedného „z najchytrejších ľudí v oblasti technológií“. Rodák zo State Islandu v štáte New York je rozvedený, s exmanželkou Carolyn má dve dcéry, Sierru a Sophiu.

Prestížne štúdio

Spoločnosť Bjarke Ingels Group (BIG) sa zaoberá architektúrou, urbanizmom, stavebným výskumom a rozvojom. Sídli v Kodani a zamestnáva viac ako 70 architektov, dizajnérov, konštruktérov a teoretikov. V roku 2005 ju založil dánsky architekt Bjarke Ingels a doviedol ju na vrchol. BIG totiž v minulosti navrhla napríklad revolučné sídlo spoločnosti Google v Londýne a v Kalifornii. Od januára 2020 sa podieľa na návrhu mesta pod japonskou horou Fudži, ktoré má podobný koncept ako Telosa, ale bude mať len okolo dvetisíc obyvateľov.