Na devätnásty pokus, 24 rokov po založení klubu, sa to Viktorovi Anatolijevičovi Gušanovi podarilo. Pretlačil futbalový klub Šerif Tiraspol, ktorého je majiteľom, do základnej skupiny Ligy majstrov. Je to jediný nováčik v aktuálnom ročníku najprestížnejšej európskej futbalovej súťaže. Vysnívanú premiéru v skupinovej fáze už má za sebou, ukrajinský Šachtar Doneck zdolal nečakane 2 : 0 a teší sa na súboje s Realom Madrid a In­terom Miláno.

Neobmedzený vládca

Majiteľ Gušan, bývalý člen KGB, sa musí nadchýnať blahom. Presne o tom v roku 1997, keď klub zakladal, sníval. Bola to dlhá cesta. V roku 1999, keď v pohárovej Európe začínali, ešte Tiraspol nemal poriadny štadión. „Pred zápasom sa na atletickej dráhe vedľa ihriska súťažilo v rýchlosti pitia piva a šťastlivec, ktorý najrýchlejšie exol dva pollitre, dostal za odmenu balík plienok Pampers,“ spomínal redaktor MF Dnes David Čermák na súboje so Sigmou Olomouc. Tá bola pred 21 rokmi prvým súperom Tiraspolu v Pohári UEFA. Na ihrisko vtedy vbehol aj pes a usporiadatelia ho odchytili až potom, ako svojimi výkalmi označkoval stred ihriska. Sigma si postup ustrážila.

Trvalo ešte roky, kým sa Tiraspol prebil medzi európsku futbalovú smotánku. Gušan mal síce peniaze, ale nie kvalitný káder, aj to povestné šťastie mu občas chýbalo. Podnesterská republika, kde leží Tiraspol, síce oficiálne patrí pod Moldavsko, ale ovládajú ju proruskí separatisti. Podnestersko, ktoré zaberá asi 17 percent Moldavska, oficiálne nijaký štát neuznal, no má vlastnú vládu nezávislú od tej moldavskej. Rovnako vlastnú políciu aj armádu.

A Gušan všetko ovláda. V Podnestersku už nevlastní len bezpečnostnú agentúru ako kedysi. Dnes má v rukách televízny kanál, sieť čerpacích staníc, mobilného operátora, vydavateľstvo, reklamnú agentúru, ba aj pekáreň. „Má monopol takmer na všetko v krajine,“ napísal vlani americký magazín Foreign Policy.

Trpezlivosť ruže prináša

Poskladať konkurencieschopné mužstvo v európskom meradle je však iná káva, úspech vo futbale sa tak ľahko kúpiť nedá. Hoci Gušan robil, čo mohol, Liga majstrov odolávala. V Moldavsku síce Šerif vyhral 10 z posledných 11 ročníkov, no kvalita súperov ako previerka pred ťažkými pohárovými zápasmi nestačila. Po šiestom titule už v Tiraspole klub prvenstvo v moldavskej lige ani neoslavoval. Bralo sa to ako samozrejmosť.

Európa však stále odmietala Šerif pustiť do tej najcennejšej sútaže. Majiteľ dokonca zvažoval možnosť presťahovať mužstvo na Ukrajinu, kde je predsa len lepšia konkurencia, no napokon z toho zišlo. Radšej lial ťažké tisíce do hráčov, až kým neboli schopní obstáť v tej najťažšej konkurencii.

Dnes hrajú za Tiraspol traja Brazílčania (Fernando, Cristiano, Bruno), Kolumbijčania Arboleda a Castaňeda (kapitán tímu), Peruánec Dulanto a viacero hráčov z Afriky. Práve Malijčan Adama Traoré zabezpečil tímu prvú výhru v Lige majstrov, jeho gól sa dokonca stal najkrajším v prvom kole.

„Čo mám povedať? Som šťastný. Naša taktika fungovala, za súperom sme v ničom nezaostávali. Šachtar sme k ničomu nepustili a fanúšikovia boli fantastickí,“ nadchýnal sa ukrajinský kouč tímu Jurij Vernydub. Gušan má k Ukrajine stále blízko. Povráva sa, že vlastní ukrajinský pas a okrem luxusného sídla v Odese má vraj aj rozľahlú vilu v Kyjeve.

Rossija, Rossija

Príbeh tiraspolského Šerifa je však stále len na začiatku. Moldavsko si vraj už zvyklo aj na to, že diváci v hľadisku vykrikujú „Rossija, Rossija“. Aj na kosák a kladivo, ktoré stále krášli vlajku Podnesterskej republiky. Vraj posledného sídla komunizmu v Európe.

A odkiaľ nabral Gušan také enormné majetky? Zbohatol vraj najmä na ilegálnom pašovaní cigariet a alkoholu z prístavu v Odese, ktorá leží len 80 km od Tiraspolu.

Odvtedy majetok mnohonásobne zveľadil a aj preto si mohol dovoliť postaviť nový futbalový stánok za 200 miliónov dolárov takmer s 15-tisícovou kapacitou, kde okrem hlavného štadióna nájdete aj päťhviezdičkový hotel, byty pre hráčov, študentský internát a luxusné tréningové podmienky. „Je to tu lepšie, ako by mi vôbec napadlo,“ nadchýnal sa vlani libérijský útočník Peter Wilson. Dlho však v klube nevydržal, dnes je hráčom cyperského Olympiakosu Nikózia.

Raz darmo, udržať si flek v čoraz lepšom tíme Tiraspolu je čoraz náročnejšie. Gušanov sen sa len účasťou v Lige majstrov, zdá sa, ešte zďaleka nekončí. A to si Crvena Zvezda Belehrad aj Dinamo Záhreb spočiatku mysleli, akého zdolateľného súpera v boji o základnú skupinu LM dostali. Dnes sa im v klube Šerif smejú. Real Madrid aj Inter Miláno prídu do Tiraspolu, nie na Balkán. A nikde nie je napísané, že uspejú.