Ak ste tenisový fanúšik, toto miesto ulahodí vašej duši aj žalúdku. Reč je o v Belehrade. Ako už názov napovedá, ide o podnik, ktorý v rodnom Srbsku založil a vlastní jeden z najlepších hráčov histórie Novak Djokovič. Reštaurácia sa nachádza vo štvrti Novi Beograd. Hoci je tak trochu zašitá medzi domami, nájdete ju bez problémov. Fasádu sedemposchodovej budovy - samotná reštaurácia je na spodnom podlaží - zdobí obrovský plagát Djokoviča s trofejou z januárového turnaja v Dauhe. Pod tenistom je nápis Naš Nole! Tak znie Srbova prezývka.

Nedarí sa: Djokoviča momentálne trápia slabé výsledky aj zranený lakeť.
Nedarí sa: Djokoviča momentálne trápia slabé výsledky aj zranený lakeť.
Zdroj: profimedia

Nespočetné poháre

Návštevníka ohromí podnik hneď pri vstupe, a to presklenou stenou plnou trofejí. Medzi nimi je napríklad šesť za triumfy na Australian Open aj tri wimbledonské. Celkovo sú v podniku tri veľké vitríny s víťaznými pohármi. Keďže Nole má na konte 67 vyhraných turnajov vo dvojhre, zmestili sa tam len tie najvýznamnejšie. Okrem grandslamových napríklad za víťazstvá na Turnaji majstrov, v Davisovom pohári, trofeje pre tenistu, ktorý je na konci roka svetovou jednotkou či ocenenie Laureus World Sports Award pre najlepšieho športovca planéty. Djokovič ho získal až trikrát.

Najlepších tenistov sveta a kvalitné reštaurácie spája jedno - musia mať dobrý servis. Podobne je to aj u Novaka. U toho reštauračného vás hneď za vitrínovou stenou privíta najprv Djokovičova hlinená socha a po nej krásne uvádzačky, ktoré vás privedú k stolu. Socha nie je znakom manierov. V časoch, keď sa koncoročný Turnaj majstrov hrával ešte v Šanghaji, ju zhotovili všetkým tenistom, ktorí sa na výberový šampionát kvalifikovali. Tenisových bojovníkov zobrazili v podobe vojakov z terakotovej armády.

Interiér reštaurácie ladí so štýlom, akým sa prezentuje Djokovič na verejnosti. Je elegantný, no pritom jednoduchý s čistými líniami. Všetky stoly sú prestreté, na hostí čakajú po dva poháre na stopke, príbor, látkový obrúsok na kolená a olivový olej s balzamovým octom na dochutenie. Popri stoloch na sedenie dotvára vnútro podniku veľký bar. Na podlahách sú drevené parkety.

Krása v jednoduchosti: Interiér charakterizujú čisté línie.
Krása v jednoduchosti: Interiér charakterizujú čisté línie.
Zdroj: ADRIANA BALATONIOVÁ

Horšie obdobie

Podstatnou súčasťou interiéru sú tenisové dekorácie. Zaujme najmä obrovský priehľadný valec plný loptičiek. Vtipná je aj fľaša škótskej whisky s pozmenenou etiketou. Namiesto značky The Famous Grouse, vo voľnom preklade slávny tetrov, na nej stojí The Famous Novak Djokovič. Steny zdobia fotografie Novaka z turnajov, ktoré povyhrával. Aspoň na zarámovaných snímkach sú všetky trofeje vrátane tej poslednej z januára tohto roka.

Visí na kraji steny v suteréne a na ďalšie rámiky tam už nie je miesto. Táto skutočnosť akoby predznamenala Novakove výkony. Po víťaznom turnaji v Dauhe totiž ťahá jednu z najhorších sérií v kariére. Na Australian Open senzačne vypadol už v 2. kole, na podujatí v Acapulcu vo štvrťfinále a na Indian Wells už v osemfinále.

Pre hráča, ktorý ešte prednedávnom víťazil ako na bežiacom páse, čosi nevídané.Akoby toho nebolo málo, z ďalších turnajov sa ospravedlnil pre problémy s lakťom. „Rozumiem, prečo sa hovorí, že najhoršie a najbolestivejšie prehry vám utŕžia zranenia a nie súperi. Predpokladám, že obrovská fyzická námaha, ktorej som sa v uplynulých rokoch vystavil, si na mojom tele vybrala daň,“ napísal nedávno na Facebooku.

Prestížne ceny: V strede vitríny sú dve trofeje z US Open, na plagáte „športový Oscar“ Laureus.
Prestížne ceny: V strede vitríny sú dve trofeje z US Open, na plagáte „športový Oscar“ Laureus.
Zdroj: ADRIANA BALATONIOVÁ

Bezlepkové špeciality

Na rozdiel od momentálnej nálady v Djokovičovom tíme je atmosféra v jeho reštaurácii veľmi príjemná. Čašníci sú pekne ustrojení, ale nie strojení, a neboja sa vtipkovať. „To je môj otrok,“ prehodil mladík s hranou vážnosťou, keď sme ho poprosili o stoličku navyše a namiesto neho ju priniesol jeho kolega. Srbčina nie je našej reči až taká vzdialená, no bez problémov sa dohovoríte aj po anglicky či po nemecky. Zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu spôsobil pred pár rokmi v tenisovom svete veľký ošiaľ. Prešiel na bezlepkovú stravu a hoci výrazne schudol, na kurte bol silný ako nikdy predtým.

Podľa vlastných slov sa zbavil problémov s dýchaním a naštartoval najúspešnejšie obdobie kariéry. Nie div, že v menu nájdete aj výber bezlepkových jedál či malé vegetariánsko-vegánske menu. Ste však na Balkáne, a tak mäso nesmie chýbať. Okrem sedmohradskej kuchyne nájdete na jedálnom lístku pokrmy z rôznych kútov sveta. Ceny sú na tamojšie pomery vyššie než v bežných reštauráciách, no pre Slovákov stále priaznivé. Napríklad vegánske rizoto z hnedej ryže, hlivy ustricovitej, cibuľky, bieleho vína, píniových orieškov a hľuzovkového oleja stojí 740 srbských dinárov, čo je zhruba 6 eur.

Na jedle si dávajú u Novaka záležať. Lahodná chuť sa snúbi s aranžérskou kreativitou. Belehrad je pre Európana rozmaznaného zákonom o ochrane nefajčiarov tak trochu návratom do minulosti. Fajčenie akoby tu bolo národným športom. Tabakové mračno na vás číha za každým rohom a nevyhnete sa mu ani v reštauráciách. Dokonca ani v priestoroch, ktoré sú označené emblémom s preškrtnutou cigaretou. Aj v tomto smere je Djokovičov podnik iný. Väčšia časť je striktne nefajčiarska. Domácim milovníkom cigariet je k dispozícii otvorená terasa.

Pestré: Na svoje si prídu vegetariáni i „mäsožravci“.
Pestré: Na svoje si prídu vegetariáni i „mäsožravci“.
Zdroj: ADRIANA BALATONIOVÁ

O biznis sa stará otec

Reštauráciu otvorili v roku 2008, keď Djokovič získal premiérový grandslamový titul na Australian Open. Vtedy ešte len 20-ročný tenista s obrovským potenciálom začal turnajové odmeny investovať aj do podnikania. Založil eseročku Family Sport a rozbehol biznis v oblasti služieb. O chod firmy sa stará prevažne otec Srdjan a strýko Goran. Samotný tenista zavíta do svojho podniku len sporadicky.

„Keď je Novak v Srbsku, vždy si nájde čas, aby sa tu zastavil. To znamená štyri- až päťkrát za rok,“ priblížila jedna z uvádzačiek. Djokovič má totiž trvalé bydlisko v Monaku. Na rozdiel od svojho bývalého kouča Borisa Beckera, ktorý si svojho času prenajal v kniežatstve malú garsónku s jednou stoličkou a stíhali ho pre daňové úniky, tam Nole aj reálne žije.

„Mali sme aj druhú reštauráciu na opačnej strane mesta,“ pokračovala slečna v slušivom kostýme. „Žiaľ, koncom uplynulého roka sme ju museli zatvoriť.“ Podobný osud stihol aj Novak Café & Restaurant v meste Novi Sad. V októbri 2015 však otvorili rovnomennú reštauráciu v bosnianskej Banji Luke. Napokon, tematický podnik s Djokovičom v hlavnej úlohe si môžete založiť aj vy. Ponuku na otvorenie pobočky s licenciou nájdete priamo na stránke novakcafe.rs. Tmavovlasý sympaťák by mal aspoň voľné miesto na nové fotky s trofejami.

Rodinný typ: S manželkou Jelenou majú syna Stefana. Podľa srbských médií očakávajú koncom leta ďalší prírastok.
Rodinný typ: S manželkou Jelenou majú syna Stefana. Podľa srbských médií očakávajú koncom leta ďalší prírastok.
Zdroj: profimedia