Jevgenija Magurinová (42) a Irina Jerusalimská (45) uspeli v žalobe proti ruským aerolinkám Aeroflot. Zamestnávateľ ich potom, čo sa nezmestili do najväčšej predpísanej veľkosti uniformy presunuli na vnútroštátne linky a zabudnúť mohli aj na príplatky.

„Závratné“ odškodné

„Všetky letušky – a je ich okolo šesťtisíc – najskôr vyfotografovali, zmerali a rozdelili do niekoľko kategórií podľa vzhľadu. Preto vznikla taká žartovná straka STŠ ako staré, tučné, škaredé. Samozrejme, všetko sa dialo potichu,“ povedala novinárom Magurinová. Tá sa do veľkosti XL nevošla kvôli veľkému poprsiu. Okamžite to pocítila na menšej výplate.

Obe spomínané letušky Aeroflot zažalovali kvôli diskriminácii. Súd ich žalobu najskôr zmietol zo stola, až ten odvolací v Moskve rozhodol, že zamestnávateľ nemôže svojim zamestnancom predpísať veľkosť oblečenia, ktoré majú nosiť. Súd letuškám odklepol odškodné vo výške – 5-tisíc rubľov, čo je v prepočte 72 (!) eur plus nevyplatené príplatky, asi 17-tisíc rubľov (245 eur).

Viac kíl, viac paliva

Letušky sa stali v krajine symbolom boja za rovnoprávnosť pohlaví. Treba však doplniť, že súd nerozhodol, že opatrenia spoločnosti neboli diskriminačné, preto sa niet čo čudovať, že sa aerolinky vyjadrili, že sú z rozhodnutím spokojné.

Aeroflot pritom od začiatku pripúšťal, že má na letušky isté nároky, čo sa týka váhy a veľkosti, ale považoval ich za oprávnené. Jeden kilogram letuškinej nadváhy vraj stojí spoločnosť ročne 759 rubľov (11 eur) dodatočných nákladov na palivo. Navyše, spoločnosť vraj chce tiež vyjsť v ústrety klientom, ktorí dávajú prednosť mladým a štíhlym letuškám. Ešteže žijeme v takej tolerantnej spoločnosti.