Tip na článok
Pri útoku v Paríži v roku 2015 zomrelo 12 ľudí.

Odborníci z USA varujú Európanov: Pozor na návrat vašich džihádistov!

V západnej Európe vykonali teroristi vlani 291 atentátov s 83 obeťami. Počet akcií aj mŕtvych klesá. Odborníci však varujú pred návratom európskych džihádistov.

Galéria k článku (11 fotografií )
JB 10 Mogadišo - Somálski vojaci kráèajú pri vraku auta po bombovom útoku v Mogadiše 24. marca 2017. Pri explózii bombovej nálože uloženej v aute pri reštaurácii a hoteli v somálskej metropole zahynula najmenej jedna osoba a nieko¾ko ïalších utrpelo zranenie. FOTO TASR/AP 
Somali soldiers walk near the wreckage of a car bomb attack in Mogadishu, Somalia Friday, March 24, 2017. A police official says the car bomb exploded near a restaurant and hotel in Somalia's capital killing at least one person and wounding others. (AP Photo/Farah Abdi Warsameh)
Vodič autom najprv narazil do skupiny cyklistov a následne vo veľkej rýchlosti do bezpečnostných bariér pred parlamentom. Po náraze z vozidla nevystupoval, uviedli svedkovia.
Maročani Abdarrahman Buanani za útok nožom s teroristickým úmyslom dostal vo Fínsku dnes doživotie.

Uplynul presne rok (17. a 18. 8) od teroristického útoku v španielskej Barcelone a v letovisku Camrils. Výsledkom nárazu dodávky v centre mesta bolo 21 mŕtvych. Útočník je stále na úteku. Tento týždeň vrazilo auto do davu pred londýnskym Westministrom. Teroristu, ktorý vďaka bezpečnostným opatreniam len ľahko zranil dve osoby, chytili. Štúdia americkej univerzity v Marylande konštatuje, že atentáty v Európe sú na ústupe. Aj vďaka bezpečnostným opatreniam.

Rátanie mŕtvych

Výsledky práce vedcov priniesol denník Washington Post. Akademici rátali počas niekoľkých rokov jeden po jednom obete atentátov, ako aj počet samotných teroristických akcií. Mravenčia práca, ale štatistický „zázrak“.

Na čo prišli? V západnej Európe vykonali teroristi vlani 291 atentátov s 83 obeťami. „Je to o 7 percent viac akcií ako v roku 2016, ale o 65 percent menej mŕtvych,“ konštatuje analýza. „Európske atentáty“ pritom nepredstavujú ani 3 percentá všetkých atentátov spáchaných na svete.

Moslimovia vraždia hlavne svojich

Terorizmus spájame v našich končinách hlavne s hrozbou Islamského štátu a teda akousi kultúrnou vojnou. V realite však namiesto „neveriacich“, musia rátať islamisti hlavne mŕtve telá prívržencov s moslimského vierovyznania.

V roku 2017 sa odohrali až tri štvrtiny atentátov v severnej a subsaharskej Afrike a na Strednom východe. Číselne vyjadrené: 7200 atentátov počas ktorých umrelo 18 483 ľudí. Obeťami moslimských radikálov sú predovšetkým moslimovia.

Terorizmus na ústupe

Štúdia vyvracia domnienku „západniarov“ o tom, že terorizmus v Európe, či v Spojených štátoch stúpa. Čísla hovoria, že už tretí rok po sebe akcie šialencov klesajú. Dokonca aj celkovo, vo svete, sú na ústupe. V roku 2017 bolo v celosvetovom meradle o 20 percent menej atentátov a o 24 percent menej obetí, ako rok predtým.

Najradikálnejší pokles štúdia z Univerzity v Marylande konštatuje v severnej Afrike a na Strednom východe: pokles o 38 percent a počet obetí nižší o 44 percent. Ako si to vysvetliť? „Okrem toho, že sa proti teroristickým akciám vedia dnes štáty lepšie vyzbrojiť, k pokojnejšej situácii prispievajú aj úspešné zásahy voči organizácii Islamský štát v Iraku a v Sýrii,“konštatujú odborníci. Pripomínajú však „detail“. A tým je fakt, že ak sa štruktúry tejto teroristickej organizácie zničia tam, kde operujú, musíme sa pripraviť na návrat európskych džihádistov, ktorí si pred rokmi zvolili slúžiť zabijakom.

VIDEO Plus 7 Dní