Veľká Británia bola vždy symbolom „status quo“, všetko klapalo podľa zaužívaných tradícií. Dve najdôležitejšie strany, konzervatívci a labouristi, si menili vlády, ale základná politika zostávala v podstate v nezmenenej podobe. Po brexite akoby už neplatili žiadne dovtedajšie britské istoty. Krajina má už tretieho premiéra za dva mesiace.

Liz Trussová chcela byť ako Margaret Thatcherová. Namiesto prívlastku Železná lady si však vyslúžila posmešnú prezývku Šalátová lady.
Zdroj: Profimedia

Exotický premiér

Spojené kráľovstvo bude mať prvý raz predsedu vlády s indickými koreňmi. V dnešnom svete globalizácie by to nemuselo byť nič výnimočné. V krajine žije množstvo Indov s britským občianstvom, keďže India bola kedysi britskou kolóniou a nezávislosť získala v roku 1947. Historické väzby však zostali a v kráľovstve sú Indovia neoddeliteľnou súčasťou spoločnosti. Nový predseda Konzervatívnej strany, a teda aj nový premiér Rishi Sunak sa stáva prvým Britom s indickými koreňmi, ktorý bude šéfovať Downing S­t­ree­t 10. Stáva sa aj najmladším britským ministerským predsedom od roku 1812 a zrejme aj najbohatšou osobou v tejto funkcii.

Novým britským premiérom sa stal Rishi Sunak.
Zdroj: Profimedia

Rekordmani

Sunak patril už po júlovej demisii Borisa Johnsona k najvážnejším kandidátom na ministerského predsedu. S prehľadom zvíťazil v úvodných kolách vnútrostraníckeho hlasovania Konzervatívnej strany a až v tom finálnom podľahol Liz Trussovej. Tá „dosiahla rekord“, keď po štyridsiatich štyroch dňoch od vymenovania za premiérku oznámila, že vo funkcii končí. Tretia žena v britskej histórii na čele vlády tak bola najkratšie slúžiacim politikom v tejto funkcii. Prekonala dokonca aj Georgea Canninga, ktorý bol v roku 1827 predsedom vlády iba 119 dní - potom zomrel. Trussová sa chcela stať novou Margaret Thatcherovou, ale keďže nezvládla svoju úlohu, novinári ju posmešne nazvali Šalátovou lady, čo je narážka na Thatcherovej prezývku Železná lady.

Rishi Sunak nemal príliš mnoho súperov. Svoju kandidatúru naznačoval bývalý premiér Boris Johnson. Následne však informoval, že za lídra konzervatívcov kandidovať nebude, pretože „jeho kandidatúra by nebola v súčasnosti správnym krokom, hoci by mal dostatočnú podporu“. Ďalšou súperkou bola Penny Mordauntová, odstúpila tiež. Zrejme si vzala k srdcu analýzy expertov, že proti Sunakovi nemá žiadnu šancu.

Najkratšie vládnucim premiérom v Británii bol George Canning (1770-1827).
Zdroj: Profimedia

Viac fotografiísi pozrite v GALÉRII.

Zástanca novôt

Mimochodom, Trussová bola poslednou premiérkou, ktorú vo funkcii potvrdila kráľovná Alžbeta II. Stalo sa tak dva dni pred jej smrťou. Sunak je na rozdiel od Trussovej alebo od Johnsona oveľa väčším zástancom rozpočtovej zodpovednosti. Hoci je pravicový politik, presadzuje vyššie zdanenie osôb i firiem. Na druhej strane, je aj veľkým prívržencom krytptomien.

Sunak ako minister financií sa zasadzoval za možnosť, aby bolo možné používať stable­coiny pri každodenných platobných transakciách. Taktiež dôsledne podporoval a podporuje znižovanie uhlíkovej stopy a ochranu klímy.

            Sunak tvrdí, že napraví chyby, ktoré urobila jeho predchodkyňa. Vo svojom prvom prejave na Downing Street sľúbil, že v centre jeho pozornosti bude ekonomická stabilita a dôvera.

Rishi Sunak na audiencii u Karola III.
Zdroj: Profimedia