Premýšľa, kedy odíde od svojho stáda. Pápež František spôsobil vyhláseniami na nedávnej rannej omši poriadny rozruch a rozprúdil zaujímavé špekulácie. Jeho metaforické slová a citáty z Biblie môžu naznačovať, že uvažuje o odstúpení, ale aj ďalšie veci. A to všetko v čase, keď sa na neho stupňujú útoky konzervatívneho krídla katolíckej cirkvi.

O čo ide?: František zacitoval zo Skutkov apoštolov, vybral si rozlúčkou apoštola Pavla s Efezanmi pred odchodom do Jeruzalema. Podľa neho jeho skutok svedčí o poslušnosti voči Duchu Svätému a o láske k Božiemu stádu. „Keď čítam slová apoštola Pavla, rozmýšľam o sebe, pretože som biskup a budem sa musieť raz rozlúčiť,“ povedal podľa Vatikánskeho rozhlasu. „Vyprosujem si od Pána milosť, aby som sa mohol takto rozlúčiť. Pri spytovaní svedomia neskončím tak víťazne ako Pavol, ale Boh je dobrý, je milosrdný.“ Pápež zároveň vyjadril nádej, že všetci kňazi i biskupi pochopia, „kedy nastal čas rozlúčiť sa a odstúpiť“.

Nie je to prvý raz, čo pápež František hovorí o svojom odchode. Ako píše portál lifesitenews.com, v roku 2014, teda rok po nástupe na čelo cirkvi, naznačil možnosť odstúpenia, ak ho zradí zdravie, lebo v takom prípade „nebude v jeho silách dobre vládnuť“. Tiež ocenil dobrovoľné odstúpenie svojho predchodcu Benedikta XVI., prvé po sedemsto rokoch. „Bolo to nádherné gesto vznešenosti, pokory a odvahy. Jeho rozhodnutie vydláždilo cestu ďalším pápežom, aby urobili to isté. Odstúpenie by sme nemali vnímať ako výnimku, ale ako bežnú prax,“ zdôraznil. V roku 2015 argentínsky pápež uviedol, že cirkev by „nemala mať doživotných lídrov“.

Teórie o Benediktovi

Napriek tomu spomínanú kázeň z rannej omše nemôžeme jednoznačne interpretovať ako pápežovo odhodlanie odstúpiť. Podľa niektorých pozorovateľov František len chcel ešte raz oceniť rozhodnutie svojho predchodcu.

To je totiž doteraz predmetom špekulácií. Benedikt XVI. oficiálne odstúpil zo zdravotných dôvodov, ale neustále sa objavujú teórie, že za odchodom bolo niečo viac. Ako možná príčina rezignácie sa uvádza tlak liberálnejšieho krídla v cirkvi či škandály so sexuálnym zneužívaním mladistvých zo strany kňazov, ale objavujú sa aj bláznivé teórie, napríklad tá, že za odchod predchádzajúceho pápeža môže Barack Obama.

Mimochodom, v týchto dňoch sa objavili viaceré útoky aj na pápeža Františka, na ich čele je holandský kardinál Willem Jacobus Eijk. „Súčasný pápež je možno súčasťou konečnej skúšky pre cirkev pred druhým príchodom Ježiša Krista,“ uviedol. František dlhodobo čelí obvineniam cirkevných konzervatívcov, že propaguje kacírstvo v oblasti rodiny, morálky aj prijímania sviatostí. Kardinál Eijk mu v týchto dňoch konkrétne vyčítal, že nezaujal jednoznačné stanovisko v spore nemeckých kardinálov.

Premiéra muzikálu Povolanie Pápež.
Premiéra muzikálu Povolanie Pápež.
Zdroj: Emil Vasko

Tí riešili, či sa nekatolícki partneri veriacich môžu zúčastniť na eucharistii. Pápež ich vyzval, aby si sadli za spoločný stôl a dospeli k jednomyseľnému stanovisku. Podľa Eijka mala hlava katolíckej cirkvi vydať jasnú direktívu založenú na cirkevnej doktríne.

Tretia možnosť

Je tu však aj ďalšia možnosť, ako interpretovať Františkove slová o odchode. Keďže hovoril o biskupoch, jeho vyhlásenia sa mohli týkať čilských hodnostárov, ktorí čelia obvineniam, že ničili dôkazy o sexuálnom zneužívaní v cirkvi.

Podľa pápeža je prostitúcia iba zneužívanie ženy.
Podľa pápeža je prostitúcia iba zneužívanie ženy.
Zdroj: Gregorio Borgia

Čilské médiá v týchto dňoch informujú o desaťstranovej správe Vatikánu o škandále, v ktorej pápež údajne celú čilskú cirkevnú hierarchiu označil za zodpovednú za „vážne chyby“. Objavili sa tiež informácie, že hlava katolíckej cirkvi na stretnutí vo Vatikáne vyvíjala na čilských biskupov nátlak, aby sa za svoje omyly zodpovedali. „Nikto sa nemôže z problému vyvliecť a hodiť ho na plecia niekoho iného,“ údajne im povedal.

V centre škandálu je čilský kňaz Fernando Karadima, ktorého Vatikán v roku 2011 uznal za vinného zo sexuálneho zneužívania mladistvých, ktoré trvalo celé desaťročia. V čom je problém? Obete sa na cirkevných hodnostárov obrátili už v roku 2002, ale tí im neuverili. Vatikán preto začal vyšetrovanie až v roku 2010.