Dlhých dvadsaťtri rokov ležal prípad zavraždenej miss zapadnutý prachom na poličke. Zdá sa, že teraz získava jej prípad jasné kontúry. Ku vražde malej princezničky JonBenét Ramsey sa priznal pedofil Gary Oliva (54), ktorý si už odpykáva desaťročný trest odňatia slobody za držanie detskej pornografie. Pri jeho zatknutí v roku 2016 našla polícia v jeho "archíve" aj fotografie JonBenét. Dlho v prípade figuroval medzi podozrivými. Teraz sa dostali na verejnosť jeho listy, ktoré napísal vo väzení a získal ich portál Daily Mail.  Oliva sa v listoch priznáva, že on stojí za smrťou detskej miss. Tvrdí však, že išlo o nehodu a dievčatko zabiť nechcel: „Nikdy som nikoho tak nemiloval ako JonBenét a predsa som to dopustil. Zlomil som jej lebku a v zápätí na to umrela. Bola to nehoda. Prosím verte mi. Ona nebola ako ostatné deti.“

V nasledujúcom liste Oliva dokonca napísal: „JonBenét ma úplne zmenila a odstránila zo mňa to zlé. Len jediný pohľad na jej krásnu tvár a žiariacu pleť stačil na to, aby som si uvedomil, že som nemal zabíjať iné deti. Napriek tomu som dopustil aby zomrela a je to len moja chyba."

Ako uvádza portál Daily Mail, listy boli predložené polícii v Boulder. „Policajné oddelenie v Boulder si je vedomé všetkého a do vyšetrovania zapojí pána Garyho Oliva ako potencionálneho vraha,“ uviedol miestny šerif.

Zabalená v plachte v pivnici

Rodičia uložili malú JonBenét do postieľky ako vždy. Ráno 26. decembra 1996 našli v kuchyni na stole lisť  s odkzaom od únoscov. Kým prišla polícia manželia prehľadali celý dom. Dcéru však nenašli. Po jej príchode prehliadku zopakovali s policajtmi. V pivnici ich čakal otrasný nález - mŕtve telíčko malej JonBenét zabalené v bielej plachte. Kto ju zavražil a odvliekol telo do pivnice? Ako sa vrah dostal do domu, keď polícia nenašla žiadne stopy po násilnom vniknutí? Tieto otázky zostali nevypovedané dlhé roky. Prípad sa zaradil na čierny zoznam americkej kriminalistiky.

Rodičia aj brat medzi podozrivými

V prípade vraždy malej princeznej krásy bolo podozrivých hneď viacero. Od začiatku podozrievali rodičov, avšak pre nedostatok dôkazov boli obvinenia zbavení. Rovnako bol podozrivý aj brat malej JoBenét, vtedy devätročný Burke, ktorý mohol na svoju sestru žiarliť, keďže bola hviezdičkou detských súťatí krásy a americká verejnosť bola z rozkošného dievčatka nadšená. 

V roku 2006 zatkli na základe e-mailov, učiteľa Johna Marka Karra, ktorý sa k vražde priznal. Tvrdil, že malú JonBenét miloval. Rovnako ako aj jej rodina bol obvinenia zbavený, kedže DNA krvi sa nezhodovala s tou, ktorá sa našla pri tele. Vražda tak ostala nevyriešenou a doteraz za ňu nikto nepykal. Zmení sa to teraz?