Nie je to tak dávno, čo Netflix bez štipky úcty k histórii premaľoval značnú časť aristokracie regentského Anglicka na čierno. Vrátane kráľovnej Charlotty. Protestujúcich označili niektoré médiá i tvorcovia nie príliš vydareného seriálu Bridgerton za netolerantných rasistov, nespokojnej odbornej verejnosti odkázali, že ide o historickú fikciu, kde sú isté nuansy povolené, a veselo zbierali divácku úrodu, ktorú im „kreatívny“ marketingový ťah vyniesol. Tentoraz zašli ešte ďalej. Autori štvordielnej minisérie Kráľovná Kleopatra sa rozhodli poopraviť dejiny Egypta a vizuál jeho najslávnejšej panovníčky.
Určite nebola biela
Produkcia do hlavnej úlohy obsadila 27-ročnú britskú herečku tmavej pleti Adele Jamesovú, čím opäť spustila lavínu odporu, hlavne zo strany Grékov a Egypťanov. Pritom, na rozdiel od Bridgertonu, nejde o žiadnu fikciu, ale o seriózne sa tváriacu dokumentárnu drámu. Zrejme aj preto blesky hnevu rezonovali internetom viac než obvykle a znalci dejín starého Egypta požadovali, aby bol prehodnotený aspoň žáner. Zbytočne. Streamovacia služba sa neochvejne drží svojej pravdy. Alebo skôr premyslenej koncepcie, ktorá práve svojou kontroverziou prispieva k propagácii ich diel účinnejšie než platená reklama.
Podľa výkonnej producentky Jady Pinkett Smithovej nie je pôvod Kleopatriných predkov z matkinej strany celkom jasný a pokojne mohol byť rasovo zmiešaný. Darmo historici oponovali, že na takéto tvrdenia neexistuje jediný dôkaz a černosi v Egypte naposledy vládli najmenej šesťsto rokov pred tým, než sa kráľovná narodila. „Nemáme (síce) istotu, že bola černoška, ale určite nebola biela ako Elizabeth Taylorová,“ pomohla si Smithová narážkou na predstaviteľku Kleopatry v rovnomennom filme z roku 1963, ktorý získal štyri Oscary.
Zakázali diskusiu
Dokumentárny seriál sa na obrazovkách objaví až o pár týždňov, no už trailer vyvolal silné emócie. Natoľko intenzívne, že Netflix v službe YouTube radšej vypol možnosť diskusie pod ním, čím sa zároveň skrylo vyše 260-tisíc palcov namierených smerom dole. Podľa zahraničnej tlače už počas nakrúcania sa režisérka Tina Gharaviová stala terčom tvrdej antikampane, množstvo urážok sa na sociálnej sieti dostalo aj herečke Adele Jamesovej a krátko po odvysielaní upútavky sa na internete objavila petícia za zrušenie vysielania seriálu, ktorú podpísali desaťtisíce ľudí. K rozhorčeným divákom sa zaradila i egyptská herečka a speváčka Somaya Elkhashabová. „Identifikovať kráľovnú Kleopatru ako čiernu len pre naplnenie moderných afroamerických fantázií je čistá krádež egyptskej histórie a pokus o pretvorenie jej velikánov,“ vyjadrila svoj názor na Twitteri.
Vyvolávajú zmätok
Aby toho nebolo málo, právnik Mahmúd al-Semary podal na streamovaciu platformu žalobu a žiadal, aby jej vysielanie bolo na území Egypta vypnuté. Zároveň očakáva, že budú podniknuté právne kroky proti manažérskemu tímu, ktorý je za tento „zločin“ (nakrútenie dokumentu - pozn. red.) zodpovedný. Podľa neho nielen porušili mediálne zákony jeho krajiny, ale pokúšajú sa tiež vymazať egyptskú identitu.
Noviny al-Masry al-Youm nedávno zverejnili slová významného káhirského egyptológa Záhího Hawássa, podľa ktorého je seriál úplný blud. „Kleopatra bola Grékyňa, čo znamená, že mala svetlú pleť, nie čiernu.“ Dodal, že jedinými černošskými vládcami Egypta, o ktorých sa vie, boli kušitskí králi z 25. dynastie, 747 - 656 rokov pred Kristom. „Netflix sa snaží vyvolať zmätok šírením nepravdivých informácií, podsúvajúc, že pôvod egyptskej civilizácie je čierny,“ myslí si Hawáss.
Čo o Kleopatre vieme?
Narodila sa v meste Alexandria v roku 69 pred naším letopočtom. Jej pôvod z otcovej strany bol grécko-macedónsky, pri matke skutočne vznikali polemiky a je možné, že v tejto línii bol aj pôvodný egyptský prvok. Nikde sa však neuvádza, že by bol niektorý z jej predkov tmavej pleti.
Kleopatra VII. študovala medicínu, filozofiu, rétoriku a okrem rodnej gréčtiny hovorila ďalšími jazykmi vrátane pôvodnej egyptčiny. Keď mala sedemnásť, vystriedala na tróne svojho otca Ptolemaia XII. a stala sa poslednou kráľovnou po grécky hovoriacej dynastie založenej generálom Alexandra Veľkého. Vládla 21 rokov, v počiatkoch s poručníckou radou. Počas sporov o moc musela utiecť a späť na trón ju dosadil Iulius Caesar. Nasledovali turbulentné roky, nepriazeň počasia a neúroda, veľké plány na vybudovanie svetového impéria. Darilo sa jej získavať priazeň obyvateľstva i mocných mužov ríše, ale tiež mnoho nepriateľov. Nakoniec si po smrti milovaného Marca Antonia sama vzala život.
Argumenty tvorcov
„Obsadenie birasovej herečky do úlohy Kleopatry je reakciou na stáročia trvajúcu diskusiu o jej pôvode,“ vysvetľuje Netflix vo svojej tlačovej správe a pripomína, že v jej dobe bolo egyptské obyvateľstvo multikultúrne a multirasové.
„Kleopatra bola odvážna kráľovná, ktorej krása a romantika zatienili jej skutočnú prednosť - intelekt. Jej odkaz bol predmetom mnohých akademických debát, ktoré Hollywood často ignoroval. Teraz náš seriál prehodnocuje túto fascinujúcu časť jej príbehu.“
Viac fotografií v GALÉRII ►►►
Jada Pinkett Smithová k tomu dodáva: „Príbehy o čiernych kráľovnách nevidíme ani nepočujeme často. To bolo pre mňa naozaj dôležité. Rovnako ako pre moju dcéru a moju komunitu. Aby tie príbehy mohli spoznať, pretože ich je veľa!“
Otázkou zostáva, prečo si z toho množstva nevybrali postavu, pri ktorej by nemuseli ohýbať historické fakty.