Organizátori OH 2020 v Tokiu odmietajú úvahy ohľadom zrušenia hier z dôvodu ohrozenia účastníkov a priaznivcov novým koronavírusom. Od vypuknutia ochorenia koncom minulého roka Japonci zatiaľ nepotvrdili žiadnu obeť, no v Číne tomuto infekčnému vírusu podľahlo už viac ako 200 ľudí.

Potom môžeme ľutovať

V Japonsku sa v uplynulých dňoch šírili fámy o možnom zrušení OH 2020. K týmto rečiam sa postupne pridávali tisícky ľudí, ktorí prostredníctvom sociálnej siete Twitter a hashtagu #TokyoOlympicCanceled šírili poplašné správy. Ich základom bolo údajné stretnutie predstaviteľov Medzinárodného olympijského výboru (MOH) so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), ktorá koronavírus považuje za "celosvetovú núdzovú situáciu".

Organizátori okamžite na neoficiálne správy zareagovali vyhlásením v japončine. V ňom opakujú tvrdenia o samozrejmom zavedení nutných protiopatrení proti infekčným chorobám, ktoré tvoria dôležitú súčasť plánov organizovania bezpečných hier. Už v predstihu sa ku vírusu vyjadrila aj guvernérka Tokia Juriko Koikeová. "Musíme situáciu s koronavírusom vyriešiť čo najskôr, pretože to potom môžeme oľutovať," citovala ju agentúra AP.

FOTO z aktuálnej situácie v Číne v GALÉRII >>