Britský herec Orlando Bloom sa v nedeľu v Kyjeve stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Rokovali spolu o otázkach ochrany ukrajinských detí traumatizovaných ruskou vojenskou inváziou, informuje TASR s odvolaním sa na správu britského portálu Telegraph.

Maják nádeje

Bloom navštívil aj centrum pre deti a protiletecké kryty v Kyjeve, kde podľa vlastných slov pociťoval "hmatateľné" duševné utrpenie.

"Vidieť deti, pozerať sa im do očí, (a vidieť) tú úzkosť... a napriek tomu všetkému je sila ukrajinského ľudu niečím, čo naozaj vzbudzuje rešpekt," povedal Zelenskému britský umelec.

Bloom a Zelenskyj diskutovali aj o únosoch ukrajinských detí do Ruska i o potrebe pestúnskych rodín namiesto detských domovov a iných ústavných zariadení, píše portál britského denník The Daily Telegraph.

Bloom zároveň ocenil Zelenského líderstvo a odovzdal mu povzbudzujúce posolstvo od svojho budhistického mentora, ktoré predtým tlmočil aj deťom v Británii. Ukrajinskému prezidentovi odovzdal aj odkaz od svojej matky: "Vaša porážka by bola porážkou nádeje, preto musíte vyhrať."

Prezidenta aj prvú dámu hollywoodsky herec vyzdvihol aj na Instagrame. "Ich rozhodnutie zostať a viesť svoju krajinu bolo majákom nádeje a príkladom pre zvyšok sveta. Je to jedinečný druh stoicizmu, odolnosti a odvahy, ktorý som videl vo všetkých ukrajinských ľuďoch, ktorých som počas mojej návštevy stretol."

Bola to prvá Bloomova návšteva Ukrajiny od roku 2016, pripomína server. Vtedy tam pricestoval ako veľvyslanec dobrej vôle Detského fondu OSN (UNICEF) v snahe zvýšiť povedomie o ničivom vplyve vojenských konfliktov na deti.

Vojna ničí detstvo

"Nikdy by som nečakal, že odkedy som bol tu (na Ukrajine), eskaluje vojna v celej krajine," napísal Bloom na Instagrame. Ako zároveň dodal, v Kyjeve navštívil aj detské centrum Spilno podporované UNICEF-om. "Dnes som mal šťastie, že som tu počul detský smiech v bezpečnom a teplom mieste pre deti, kde sa hrať, učiť sa a dostávať psychosociálnu podporu." Podľa herca tu môžu rodičia nechať svoje deti a dať im na pár hodín denne pocit normálnosti, počas ktorých sa môžu hrať s inými deťmi. K dispozícii majú aj kreatívne potreby, aby sa mohli vyjadriť aj týmto spôsobom, "ďaleko od tlaku vyrastania vo vojnovej zóne". "Deti na Ukrajine potrebujú späť svoje detstvo," dodal Bloom.

Centrá Spilno sa nachádzajú v celej Ukrajine a poskytujú podporu pre vysídlené deti a ich rodiny. UNICEF na svojej webovej stránke uvádza, že jedno z takýchto centier počas minulého roka navštívilo viac než pol milióna detí a ich opatrovateľov.

"Vojna ničí detstvo ukrajinských detí," uviedol Zelenskyj k videu s Bloomom, ktoré zverejnili obaja na Instagrame. Tisíce škôl na Ukrajine boli poškodené alebo úplne zničené. Takmer 2,7 milióna ukrajinských školákov je podľa Zelenského nútených študovať online alebo v zmiešanom formáte. Približne 1,5 milióna ukrajinských chlapcov a dievčat je vystavených riziku vzniku depresie, úzkosti a iných psychických problémov. "Všetci vieme, čo táto agresia priniesla a aké veľké musí byť celosvetové úsilie na jej zastavenie, na obnovu Ukrajiny po vojne."

Bloom navštívil v zničenom meste Irpin školu, kde UNICEF vybudoval pre žiakov dva úkryty pred bombami. "Ako rodič si neviem predstaviť, že by som nechal svoje dieťa v škole vo vojnovej zóne. Viac ako 5 miliónom detí na Ukrajine sa vzdelanie prevrátilo hore nohami. Školy – a každá príležitosť pre deti učiť sa, ideálne spolu so spolužiakmi – poskytuje zásadný pocit normálnosti a bezpečia." Herec sa tu so študentmi zúčastnil školenia o mínach. "Smutná realita vojny ich núti učiť sa o rizikách mín a výbušnín. Už sa nemôžu hrať v lese alebo na poliach, ale radšej sa budú držať na určených bezpečných miestach. Zatiaľ čo deštrukcia je zničujúca, táto vojna oberá deti o ich detstvo a vzdelanie."

Bloom má 12-ročného syna Flynna z manželstva s austrálskou topmodelkou Mirandou Kerr a s aktuálnou partnerkou, americkou speváčkou Katy Perry, 2-ročnú dcéru Daisy.

Stretol sa aj s českým prezidentom

Bloom ocenil, že Zelenskyj podporuje programy UNICEF sa deti sa dostali do centra vládnej agendy. "Táto vojna okradla deti o detstvo. Rodiny prežívajú vyše roka násilie, traumy, straty, deštrukcie a vysídľovanie. Mal som šťastie, že som stretol niekoľko mojich hrdinov, ale nie všetci hrdinovia sa rodia rovní."

Počas 13 mesiacov trvajúcej vojny, ktorú vedie Rusko proti svojmu západnému susedovi, zahynulo už najmenej 465 detí, uvádza ukrajinská generálna prokuratúra.

"On vie, čo táto agresia priniesla, aké veľké musí byť úsilie sveta zastaviť ju a znovuobnoviť Ukrajinu po skončení vojny," povedal Zelenskyj v pravidelnom videoposolstve po stretnutí s Bloomom.

Bloom sa v stredu stretol aj s českým prezidentom. Petr Pavel o tom informoval na svojom Instagrame. "Hovorili sme spolu hlavne o dopade vojny na Ukrajine na deti. Orlando, pokračuj v tom, čo robíš. Je důležité nezatvárať oči pred vojnovými zločinmi páchanými na ukrajinských deťoch," ocenil český prezident prácu známeho herca.

FOTO Orlanda Blooma na Ukrajine aj s českým prezidentom v GALÉRII