Jezdimir Milič zo srbskej obce Smoljinac sa na pravoslávny Štedrý deň 6. januára vybral do obchodu na vianočné nákupy. „Jezdo, nechoď nikam v tejto zime a metelici. Veď vidíš, že sa zle pohybuješ,“ zaprisahávala ho manželka Radmila.

Tvrdohlavý, takmer osemdesiatročný muž, ju však neposlúchol. Bez dostatočných zásob jedál si sviatky jednoducho nevedel predstaviť.

Záhadu vyriešil sused

Ako uvádza denník Blic, ženino tušenie sa ukázalo správne. Keďže sa Jezdimir dlhé hodiny nevracal z nákupov, zburcovala celú dedinu. "Aj ja mám síce problémy s chôdzou, ale našla som v sebe dostatok síl a vybrala som sa ho hľadať. Pridali sa aj susedia a polícia, ale dlhé dva dni sme ho nevedeli nájsť. Mala som strach, že ho niekde zavialo a zostala som navždy bez neho,“ spomína pre denník zúfalá Radmila. Nočné a ranné mrazy počas srbských Vianoc dosahovali aj dvadsať stupňov.

Nakoniec záhadu zmiznutia starého dedka vyriešil sused Goran Markovič. Objavil ho v opustenej studni bez vody na úplne inom konci dediny. "Všimol som si tašku s potravinami a vtedy som si uvedomil, že stále pátrajú po Jezdimirovi,“ vysvetlil pre denník Večernje novosti. „Prišiel som bližšie a uvidel ho, ako blúzni.“

Za všetko môže zlý zrak

Ako je možné, že 78-ročný muž zablúdil v rodnej dedine? O tom stále panujú dohady. Podľa manželky Radmily sa Jezdimir už niekoľkokrát stratil aj v minulosti. „Za všetko môže jeho zlý zrak. Na jedno oko nevidí vôbec a na druhé len veľmi slabo, ale odmieta operáciu. Vnuk ho raz aj odviezol do nemocnice, ale odtiaľ ušiel,“ dodáva manželka.

Život Jezdimira Miliča je stále ohrozený. Do nemocnice v Požarevaci ho priniesli výrazne podchladeného, mal len 34,6 stupňa, navyše s ťažkými omrzlinami na rukách a nohách. „Stav pacienta je stabilizovaný, ale musí byť pod permanentným dozorom lekárov špecialistov. Ťažké je dávať akékoľvek prognózy, keďže ho k nám priviezli v mimoriadne zlom stave,“ uviedol doktor Dragan Stanojevič z nemocnice v Požarevaci.