Potrpia si na pohodlie. Pozrite si FOTO vlakov v GALÉRII

Severokórejský vodca Kim Čong-un sa tento týždeň vybral na zriedkavú zahraničnú cestu mimo svojej krajiny, jeho cieľom bolo Rusko. S ruským prezidentom Vladimirom Putinom prebrali viacero tém, no tou hlavnou boli dodávky munície pre Kremeľ.

Putin po schôdzke s Kimom povedal, že napriek medzinárodným sankciám existuje možnosť vojenskej spolupráce Ruska so Severnou Kóreou. Kim informoval, že sa s Putinom dohodli na prehĺbení "strategickej a taktickej spolupráce". Severokórejský vodca tiež vyjadril presvedčenie, že Moskva dosiahne "veľké víťazstvo" v boji so svojimi nepriateľmi. Médiám neušlo, že Severokórejský vodca, ktorý je známy svojou averziou voči lietaniu, dorazil vo svojom obrnenom zelenom vlaku.

Víno z Bordeaux a mladé dirigentky

Do Kimovho obrneného vlaku sa dostane len niekoľko vyvolených. Jedným z nich bol aj ruský úradník Konstantin Pulikovský, pričom opísal interiéry, ktoré zvyšok sveta asi nikdy neuvidí. Vo svojej knihe Orient Express spomína na servírované jedlá a nápoje počas dlhej cesty s Čong-unovým otcom Kim Čong-ilom po ruskom Ďalekom východe. Cestujúci mali na výber z rôznorodej ponuky jedál, nechýbali ani kórejské či japonské špeciality. Nezaostával ani nápojový lístok, na ktorom boli aj vína z Bordeaux či Burgundska. Pulikovský spomína, že počas stravovania sa nezanedbávala ani zábava. O tú sa postarali mladé speváčky, ktoré volali "dirigentky".

Severokórejskí dynastickí vodcovia sú veľmi paranoidní, preto venujú veľkú pozornosť aj ochrane vlaku. Ich bezpečnosť zabezpečujú pancierové dosky, ktoré sú inštalované pod vozňami.

Severná Kórea má okolo 90 špeciálnych vozňov, pričom na cesty vodcu vždy vyrážajú najmenej tri vlaky. Ten vpredu má na starosti bezpečnostné kontroly, v druhom vlaku je samotný vodca a jeho najbližší sprievod. V poslednom sú ochrankári a iný personál.

Okolo vlakov sa pohybuje približne stovka bezpečnostných agentov. Keď sa vlak vodcu blíži k stanici, vypnú elektrinu na ostatných tratiach, aby zastavili premávku ďalších vlakov v oblasti. Veľkosť vlaku a obrnenie vozňov však má jednu nevýhodu - jeho priemerná rýchlosť je na úrovni 60 kilometrov za hodinu. Kima tak väčšinou čaká dlhá cesta.

Luxus vo vozňoch nechýba, Putin chce ďalšie

Ani ruský prezident sa nedal zahanbiť. Putin využíva luxusný opancierovaný vlak v hodnote 6,8 miliardy rubľov, ktorým cestuje hlavne po území Ruska. Putin má k dispozícii 22 vagónov, osem pochádza ešte z čias Sovietskeho zväzu a zvyšok bol vyrobený v roku 2004. Úhrady spojené s prevádzkou či úpravami vlaku sú hradené zo štátneho rozpočtu.

Nie všetky vozne sa však používajú súčasne. Starostlivosť o obrnené monštrum majú v kompetencii desiatky dôstojníkov Spravodajskej služby Ruskej Federácie (FSB), ktorí sú zodpovední za bezpečnosť, ochranu prezidenta a špeciálnu komunikáciu.

Nadštandardný komfort je v Putinovom vlaku samozrejmosťou. Šéf Kremľa má k dispozícii parné kúpele, kozmetický salón, posilňovňu, bar či kino. Nechýba ani najmodernejšie lekárske vybavenie.

Bolo myslené aj na hrozbu odpočúvania, viaceré miesta vo vlaku vrátane kozmetického salóna sú údajne chránené zariadeniami, ktoré dokážu zabrániť úniku akustických informácii.

Jednou z povinných požiadaviek pri príprave vozňov na prevádzku je dostupnosť ruskej štátnej televízie. Jej vysielanie nesmie byť prerušované ani vtedy, keď vlak prechádza oblasťou, kde nemusí byť signál.

Putin chce svoju mobilnú pevnosť rozšíriť o multimediálny vozeň, vozeň na športové a rekreačné aktivity, či ďalšie dva luxusné vozne. Na objednávke už údajne pracuje spoločnosť Tsirkon Service.

Ako to tam vyzerá? FOTO nájdete v GALÉRII