Pokojný, zelený, len na skok loďou od pobrežia. To je malebný ostrovček Gallinara na severozápade Talianska. V krajine to však kvôli nemu vrie.

Je toho viac

Vyšlo najavo, že kúsok zeme obkolesený vodou predal štát Olexandrovi Boguslajevovi, synovi ukrajinského oligarchu z leteckej brandže Viačeslava Boguslajeva, za 25 miliónov eur. Potomok boháča má občianstvo Granady a býva v Monte Carle.

Predaj Gallinary nie je prvý ani jediný prípad, keď cudzinci kúpili najkrajšie miesta talianskeho pobrežia i priľahlé ostrovčeky. Mnoho ostrovov v Benátskej lagúne vlastnia zahraniční developeri, ktorí ich zmenili na exkluzívne oddychové rezorty. Katarský emir napríklad vykúpil pomerne veľký úsek pobrežia Sardínie. Taliani sú z toho čoraz viac frustrovaní. Ostrovy aj pobrežie považujú za národné prírodné bohatstvo.

VIAČESLAV BOGUSLAJEV Ostrov kúpil syn ukrajinského  magnáta – Olexandr.
VIAČESLAV BOGUSLAJEV Ostrov kúpil syn ukrajinského magnáta – Olexandr.
Zdroj: ARCHÍV

Právo veta

Talianske zákony o ochrane kultúrneho a prírodného bohatstva dávajú štátu 60 dní na vetovanie transakcie a využitie predkupného práva. Takto by to úrady mohli urobiť aj v prípade Gallinary. A keďže v súčasnej kríze sa uvoľnili prísne rozpočtové pravidlá EÚ a Brusel pridal v rámci záchranných balíkov jednotlivým štátom miliardy eur na štátne investície, vláda v Ríme by nemala mať problém s nejakými „nepredvídateľnými výdavkami“. „Bola by to pre Taliansko skvelá príležitosť, aby ostrov kúpilo a odovzdalo ľudu. Je to ostrov, ktorý je jedinečný, jediný svojho druhu na svete, pre svoju históriu i neporušený ekosystém,“ povedal Riccardo Tomatis, starosta mesta Albenga, ktoré leží na ligúrskom pobreží priamo oproti Gallinare.

Perla prírody

Od 70. rokov minulého storočia vlastnilo Gallinaru postupne deväť talianskych rodín. Málokto z „obyčajných turistov“ mal možnosť navštíviť tento ostrovček, ktorý z diaľky vyzerá ako korytnačka vynárajúca sa z vĺn. Dnes je jeho majiteľom ukrajinský magnát.

Fotograf Luca Tamagnini, ktorý vyše 25 rokov Gallinaru dokumentoval, hovorí, že ide o „výpredaj Talianska“. „Tá známa scenéria, ten známy tvar, urobili z Gallinary symbol tejto časti pobrežia,“ povedal. „Je súčasťou identity miestnych obyvateľov. Presne tak ako kostol, okolo ktorého každý deň prechádzajú!“ Podľa Tamagniniho by miestni prijali lepšie možno iného zahraničného kupca: „Napríklad keby to kúpil George Clooney, ni­kto by nebol proti, pretože vtedy by sa Albenga, najbližšie mesto od ostrova, stalo svetovou megaatrakciou. Ale voľajaký tajomný Ukrajinec...“

PÔVABNÉ OKOLIE Ostrov Gallinara môžete obdivovať aj z okolitých pláží.
PÔVABNÉ OKOLIE Ostrov Gallinara môžete obdivovať aj z okolitých pláží.
Zdroj: PROFIMEDIA

Financie budú

Politici z oboch strán politického spektra vyzývajú na navrátenie ostrovčeka národu a štátu. Stredoľavicová lokálna poslankyňa Raffaela Paitaová povedala, že ostrov je „perlou prírody“, takže „vláda musí zasiahnuť a zabrániť tomu, aby sa tento kúsok zeme stal predmetom nechutných špekulácií“. V minulosti v podobnom prípade došlo k precedensu, takže vláda nejaké šance má. V roku 2013 Taliansko odkúpilo ostrov Budelli pri pobreží Sardínie. Predtým ho súkromník predal občanovi Nového Zélandu za tri milióny eur.

Minister kultúrneho dedičstva Dario Franceschini prisľúbil, že vláda aj tentoraz vyčlení finančné prostriedky na odkúpenie. „Gallinara je výnimočne krásne miesto, prírodné, historické i archeologické,“vyhlásil a dodal, že ministerstvo sa pripravuje na uplatnenie predkupného práva. Olexandr Boguslajev na doterajšie žiadosti Talianska nereagoval.

PRECEDENS Aj malebný ostrov Budelli v minulosti kúpil cudzinec, neskôr ho odkúpila talianska vláda.
PRECEDENS Aj malebný ostrov Budelli v minulosti kúpil cudzinec, neskôr ho odkúpila talianska vláda.
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Nová turistická stratégia

Starosta Albengy sa na náhly záujem politikov pozerá skepticky. „Chcú sa len zviditeľniť,“povedal. Tento mesiac sa totiž v Ligúrii konajú regionálne voľby. „Politikov bojujúcich za Gallinaru ženie vidina volebného zisku, pár dodatočných hlasov a nie šľachetné úmysly,“tvrdí krajne pravicový politik Robert Tomatis. Pridáva sa k tým hlasom, podľa ktorých by vláda mala peniaze použiť radšej niekde inde. „Úrady nie sú schopné plniť si ani súčasné povinnosti, napríklad udržiavať historické budovy. Chátrajú,“ vraví politik Tomatis.

Starosta Tomatis zasa nemá „nič proti Boguslajevovi“, ak nový majiteľ bude chcieť spolupracovať. „Hlavné je, aby vlastník do ostrova investoval a staral sa oň,“ tvrdí. Nicolo Fiori, majiteľ nočného klubu Le Vele presne oproti ostrovu, zas dúfa, že Gallinara v rukách bohatého cudzinca môže pritiahnuť do mesta návštevníkov z najvyšších kruhov. „Chceme iný druh turistov,“ vysvetľuje. Fiori by chcel, aby sa ostrov stal exkluzívnym rezortom, z ktorého by hostia priplávali loďou priamo do jeho klubu.

Šéf mesta však zdôrazňuje, že komerčné využitie ostrova je vylúčené, lebo patrí do najvyššieho stupňa ochrany prírody. Jemu sa skôr sníva o múzeu v starobylej vile či o parku s chodníčkami pre malé skupiny. Na ostrovčeku nie je však ani elektrina, ani tečúca voda. Pre nového majiteľa, či už súkromného, alebo štátneho, to tak bude síce krásny, ale nie veľmi využiteľný majetok.