Na jej búrlivom rozchode s Woodym Allenom si svojho času zgustli všetky médiá. Keď už po rokoch utíchli vášne a vybledli zlé spomienky, špinavá rodinná bielizeň sa bude opäť prepierať na verejnosti. HBO prichádza 21. februára s premiérou štvordielneho dokumentu o rozchode slávneho páru, o obvineniach voči Allenovi zo sexuálneho zneužívania dcéry Dylan, o boji o deti, o sťažnostiach na maminu tyraniu a ďalších rodinných traumách.

Snímka Allen v. Farrow využíva policajné záznamy, domáce videá a ešte nikdy nezverejnené audionahrávky. Hoci Mia Farrowová sa dnes viac venuje charite, dobročinným aktivitám a UNICEF-u ako ambasádorka dobrej vôle, jej životopis skrýva aj temné stránky.

Dieťa Hollywoodu

Rola vo filme Rosemary má dieťatko režiséra Romana Polanského z roku 1968 sa stala jej priepustkou do veľkého sveta. Ale filmom žila od detstva. Jej mama sa preslávila úlohou Jane v Tarzanovi, otec bol známy režisér. So šiestimi súrodencami boli vždy súčasťou továrne na sny.

Deväťročnú Miu poznačila choroba, detská obrna. V nemocnici strávila osem mesiacov a pred očami jej zomrela kamarátka. Zakrátko opustil svet jej brat aj otec. To v nej vyvolalo pocit súdržnosti s trpiacimi.

Herectvo okúsila ako 13-ročná, celkom sa jej darilo, ale väčší záujem vzbudzoval jej súkromný život. Nemala ešte ani 21 rokov, keď v roku 1966 povedala svoje áno 50-ročnému Frankovi Sinatrovi. Manželstvo sa však rýchlo rozpadlo.

On chcel, aby sa manželka točila okolo sporáka, ale ona sa kariéry nechcela vzdať. Po dvoch rokoch, práve na pľaci pri nakrúcaní Rosemary má dieťatko, ju navštívil právnik s rozvodovými papiermi. Mia sa však rýchlo otriasla, tešiac sa zo slávy. Onedlho opäť stála pred oltárom, tentoraz po boku skladateľa a klaviristu Andreho Previna. I toto manželstvo sa rozpadlo.

Woodyho múza

V roku 1979 sa čerstvo rozvedená Farrowová spoznala s režisérom Allenom. Ale chodiť spolu začali až o niekoľko rokov. Bol ňou očarený a neprekážal mu ani fakt, že mala vtedy sedem detí, tri biologické a štyri adoptované.

Boli spolu 13 rokov, nakrútili 13 filmov, ktoré patria k jej najlepším, a priniesli jej najväčšiu slávu. Akoby to však bolo naozaj nešťastné číslo. Rozišli sa v roku 1992, keď vyšlo najavo, že Woody Allen sa zahľadel do Miinej adoptovanej dcéry Soon-Yi Previnovej. A čo horšie, bolo to vzájomné.

Po prevalení románika otčima s pastorkyňou herečka obvinila režiséra zo sexuálneho zneužívania ich spoločne adoptovanej dcéry Dylan. Rodinná dráma pootvorila skriňu s kostlivcom, obaja na seba útočili a hádzali špinu. On tvrdil, že Mia si všetko vymyslela, aby ho zničila a prekazila jeho vzťah so Soon-Yi. Ona tvrdila, že najprv znásilnil Soon-Yi a neskôr to skúšal aj na Dylan. On ju nato obvinil z tyranstva.

Manipulátorka?

Režisér tvrdil, že Mia sa k deťom správala „veľmi zvláštne a neštandardne“. Menila im mená, brala ich so sebou na svoje rendezvous, a keď boli unavené, nechala ich spať v reštaurácii pod stolom. Moses, ich spoločný adoptovaný syn, pred niekoľkými rokmi veľmi emotívne v istom interview povedal, že adoptívna mama sa tak pomstila bývalému partnerovi a obvinenia proti Allenovi sú čistý výmysel. „Manévrovala ma tak, že som otca nenávidel dlhé roky. Obviňoval som ho, že zničil našu rodinu a zneužíval sestru. Opakovala, že Woody je netvor a diabol. Až teraz viem, že sa mu chcela len pomstiť,“ tvrdil Moses. „Woody Dylan nezneužíval. V deň, keď ju údajne zneužil, sme boli všetci doma. Len mama šla na nákup,“ zaspomínal. Podľa neho je herečka zodpovedná tiež za smrť adoptovanej dcéry Tam, ktorá - ako tvrdí - spáchala samovraždu: „Médiá písali, že Tam zomrela na zlyhanie srdca, lenže v skutočnosti sa roky trápila s ťažkou depresiou. Mama jej vôbec nepomáhala, len mávla rukou, že Tam je príliš náladová.“

Podľa Mosesa herečka deti týrala aj fyzicky a vždy im dala pocítiť, že nie sú jej biologickými deťmi. Vraj ich trestala, až kým nepovedali to, čo im kázala, aj keď to bolo klamstvo. „Bol som postihnutý (Moses prekonal mozgovú obrnu - pozn. red.) a veľmi citlivý. Preto som bol ľahký cieľ,“ vyjadril sa najnovšie pre The Guardian.     

Kde je pravda?

Aj Soon-Yi pre Vulture.com uviedla, že svetoznámy režisér je nevinný a na druhej strane, ona sama nemá ani jednu dobrú spomienku na mamu. „Využila hnutie MeeToo na vlastné ciele, Dylan podstrčila ako obeť. Je to nespravodlivé voči Woodymu, lebo mu tým uškodila aj v jeho umení,“ dodala.

Dnes 35-ročná herečka Dylan Farrowová však stále trvá na obvineniach proti režisérovi, dokonca zverejňuje podrobnosti z oného tragického dňa v roku 1992. Pred šiestimi rokmi pre New York Times napísala: „Woody Allen je živým dôkazom toho, ako spoločnosť zlyháva pri obetiach sexuálneho zneužívania.“ Pred dvoma rokmi znovu vzniesla oficiálne obvinenie.

Mnohí si dodnes kladú otázku, či bola Dylan naozaj obeťou režiséra alebo obeťou manipulácie matky. Napriek dlhému vyšetrovaniu prokurátori nenašli relevantné dôkazy, že by medzi Woo­dym a Dylan k niečomu došlo.   

Viac FOTO Mii Farrowovej v GALÉRII

Mia Farrowová, ktorá nedávno oslávila 76 rokov, stále rozdúchava oheň okolo prípadu. Osemdesiatpäťročný Woody Allen a 50-ročná Soon-Yi Previnová sú od roku 1997 manželmi a majú dve adoptované deti.