Na sviatok zaľúbených chcel Juhoafričan Gerhardt Nell pozvať svoju manželku Merelize do päťhviezdičkového hotela v Sun City. Nakoniec zmenil plány a splnil jej niekoľkoročný sen. Za približne 1700 eur kúpil povolenie na odstrel 17-ročnej západoafrickej žirafy. Zrejme netušil, čoho je ostrieľaná poľovníčka schopná.

Odporné divadlo

Ako píše server Daily Mail Merelize Van Der Merwe (32) z juhoafrickej provincie Limpopo je známa lovkyňa, o ktorej sa predpokladá, že celkovo už zabila okolo päťsto zvierat. Vrátane levov, leopardov či slonov. So svojimi trofejami sa pravidelne chváli na sociálnej sieti, kde má zhruba deväťdesiattisíc sledovateľov.

Tak tomu bolo aj 14. februára, keď na severe krajiny, schovaná za kríčkom, zbraňou postrelila žirafieho samca do krku. Zviera sa zrútilo na zem, žena prišla k nemu a druhou strelou ho usmrtila. Potom mu z tela vyrezala vnútornosti a s krvavým srdcom v rukách pózovala pred objektívom fotoaparátu.

Nechutné divadlo vyvolalo na sociálnej sieti vlnu odporu, ale Van Der Merweová kritikov označila len za agresívnych liberálov. Zároveň sa zaprisahala, že v ďalších loveckých výpravách jej nič nezabráni. Na ospravedlnenie dodala, že žirafa už bola stará a zostávali jej ledva tri mesiace života.

Pomáha hlavne sebe

Merelize je dlhodobo odsudzovaná nielen ochrancami zvierat, aktivistami, ale aj verejnosťou. Oná má však svoju pravdu. Trofejný lov je jej vášeň a venuje sa mu od piatich rokov. Je presvedčená, že odstraňovaním starších zvierat z populácie pomáha pri ochrane druhov a zanedbateľné nie sú ani finančné prostriedky, ktoré musí investovať.

Ochranári jej slová odmietajú. Podľa nich likvidácia divých, najmä veľkých samcov poškodzuje stáda, v ktorých žijú.

Podobný názor má Dr Mark Jones z Born Free Foundation: „Trofejné poľovačky nie sú ochranným nástrojom a ani miestnym komunitám finančne významne nepomáhajú," uviedol pre britský Mirror.

Viac fotografií neohrozenej juhoafrickej poľovníčky v GALÉRII ►►►