Americká polícia začala vyšetrovanie gynekológa kalifornskej univerzity, ktorého viac ako 50 žien obvinilo zo sexuálneho obťažovania či inak neprípustného správania. Polícia chce zisťovať skúsenosti niekoľkých tisíc žien, ktoré prešli starostlivosťou doktora Georgea Tyndalla počas viac ako štvrťstoročia jeho pôsobenia na Univerzite Južnej Kalifornie (USC), uviedla agentúra Reuters.

Donaha!

Sedemdesiatjedenročný Tyndall podľa výpovedí piatich desiatok svojich bývalých pacientiek ženy obchytkával, nevhodne na ne rozprával, nútil ich vyzliekať sa donaha a fotografoval si ich.

Prípady sa datujú do rokov 1990 až 2016, počas ktorých k nemu podľa polície prišlo celkovo až 10 000 žien, ktorých sa chcú policajti pýtať na skúsenosti s týmto gynekológom. Vyšetrovanie bude mať medzinárodný rozmer, keďže podľa Reuters dala kvôli prípadu najavo znepokojenie čínska vláda, pretože mnoho pacientiek tvorili čínske študentky.

Privreli oči

Sám lekár v rozhovore pre denník Los Angeles Times povedal, že nič nezákonné nevykonal a naopak, vykonával len svoju prácu. Vedenie univerzity však priznalo, že v rokoch 2000 až 2014 sa príliš ľahkovážne zaoberali najmenej ôsmimi sťažnosťami na Tyndallovho správanie a riadne ich neprešetrili. Rektor univerzity C. L. Max Nikias pod tlakom študentov a zamestnancov školy rezignoval.

Niektoré ženy už na lekára podali civilnú žalobu. Univerzita zaviedla kvôli Tynallovi horúcu linku, na ktorú sa so sťažnosťami na jeho správanie obrátilo už 400 ľudí.