Pakistanské úrady vyzvali občanov, aby kupovali obetné zvieratá online, alebo aspoň pri návšteve dobytčích trhov nosili rúška. Príprava na nadchádzajúci moslimský sviatok íd al-adhá totiž vyvoláva obavy, že sa opäť zvýši počet infekcií novým koronavírusom, informovala v utorok agentúra Reuters.

Nedodržiavajú pravidlá

Vládne opatrenia zavedené v rámci boja proti šíreniu vírusu vrátane dodržiavania rozstupu medzi obyvateľmi a obmedzených otváracích hodín spôsobili, že na zvyčajne rušných trhoch klesol počet zákazníkov. Tieto trhy sa konajú v centrách miest vždy pred dôležitými moslimskými sviatkami.

Napriek tomu, že sa počet návštevníkov znížil, ľudia nedodržiavajú pravidlá o nosení rúšok a dokonca so sebou berú deti, ktorým je tento rok účasť na trhoch zakázaná.

"Za posledné štyri týždne došlo k výraznému spomaleniu šírenia vírusu a úmrtia klesli o 80 percent," uviedol v nedeľu minister zdravotníctva Zafar Mirza, ktorému pred troma týždňami vyšiel pozitívny výsledok na COVID-19.

"Počas májového ídu ľudia viac cestovali, čo znamenalo, že sa zvýšil počet prípadov infekcií,"povedal Mirza a dodal, že občania by mali situáciu brať vážne a správať sa zodpovedne. Podľa neho hrozí Pakistanu podobná situácia ako v Španielsku, kde začali opäť evidovať prudký nárast nových prípadov.

Vrchol infekcie

Pakistan doposiaľ zaznamenal vyše 270.000 prípadov nákazy a takmer 6000 úmrtí.

Denný nárast nových prípadov sa pohybuje približne na čísle 1200 v porovnaní s minulým mesiacom, keď sa v Pakistane denne zaznamenávalo takmer 7000 nových prípadov. Vrchol infekcie bol evidovaný počas moslimského sviatku íd al-fitr, ktorý sa konal koncom mája.