„Na hlasovaní vo Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov sa zúčastnil stály predstaviteľ SR pri OSN, ktorý podporil uvedený dokument - rovnako ako predstavitelia ďalších 180 krajín. Globálny pakt o utečencoch podporilo 26 krajín EÚ,“  povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel.

Podpora najviac zaťaženým krajinám

Dokument zaisťuje väčšiu podporu krajinám, v ktorých žije väčšina z vyše 25 miliónov utečencov sveta. Gandel pripomína, že ide o právne nezáväzný dokument, ktorý neobsahuje záväzky ani prísľuby členských štátov OSN.

Utečenci: Ľudia, ktorí utekajú pred vojnou či násilím v domovine, obvykle skončia v obrovských utečeneckých táboroch.
Utečenci: Ľudia, ktorí utekajú pred vojnou či násilím v domovine, obvykle skončia v obrovských utečeneckých táboroch.


Valné zhromaždenie OSN ho schválilo drvivou väčšinou hlasov. Proti boli iba Spojené štáty a Maďarsko.
Hlasovanie dopadlo pomerom 181:2, pričom tri krajiny - Dominikánska republika, Eritrea a Líbya - sa zdržali. Niekoľko štátov sa na hlasovaní nezúčastnilo.

Ten druhý pakt

Globálny pakt OSN o utečencoch sa odlišuje od globálneho paktu OSN o migrantoch, kvôli ktorému malo Slovensko takmer vnútropolitickú krízu a odstúpiť chcel minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Rozdiel je najmä v pojmoch utečenec a migrant. Kým utečenec je človek, ktorý musel opustiť svoju domovinu napríklad kvôli vojne, násiliu, hladomoru alebo diktátorskému režimu a má špecifické postavenie v rámci medzinárodných dohôd, migrant je človek, ktorý mení miesto pobytu aj z iných dôvodov. Napríklad kvôli ekonomickej situácii,  lepšiemu zárobku alebo kvôli práci. 

Dočasné útočisko: Sýrsky Kurd v utečeneckom tábore v Turecku, kde skončili dva milióny Sýrčanov.
Dočasné útočisko: Sýrsky Kurd v utečeneckom tábore v Turecku, kde skončili dva milióny Sýrčanov.
Zdroj: TASR/AP

Valné zhromaždenie v New Yorku o ňom bude hlasovať v stredu. Na konferencii v marockom Marrákeši migračný pakt 10. decembra odhlasovalo 85 percent zo 193 členských štátov OSN. Ostro proti nemu vystúpili Spojené štáty a proti sa vyjadrili napríklad aj stredoeurópske štáty Slovensko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, ale tiež Austrália.