Módny guru Karl Lagerfeld ju kedysi prirovnal k Brigitte Bardotovej. Dcéra monackej princeznej Caroline a neter kniežaťa Alberta II. však nemá len krásnu tvár a blízky vzťah k móde, ale aj bystrý intelekt a ekologické cítenie. Hoci francúzske médiá sa predháňajú v tom, aby zistili čo najviac z jej súkromia, ona žije pokojne mimo celebritných salónov. Charlotte Casiraghiová (35) od mladosti dokazuje, že život možno vziať do vlastných rúk, nepodriaďovať sa dvorným tradíciám a etikete.

Bez titulu

Označujú ju ako princeznú, ale v skutočnosti ňou nie je. „Moja matka princezná je, ale ja nie. Áno, som neter hlavy Monaka, kniežaťa, kedysi som bola štvrtá v poradí na trón, dnes jedenásta, z toho mi vyplývajú určité povinnosti. Ale ja môžem žiť, ako chcem. Nepremárnim svoje najlepšie roky na oslavách, žúroch a všelijakých párty,“ povedala raz. Naozaj, keď jej bratranec Jacques (6) vystrieda Alberta II. a chytí do rúk monacké žezlo, Charlotte z následníckeho zoznamu vyškrtnú.

Aj detstvo prežila ďaleko od objektívov a kamier. Krásna vnučka americkej herečky Grace Kellyovej a bývalého monackého vládcu Rainiera III. vyrástla vo francúzskom Provensalsku. Caroline sa po tragickej smrti manžela Stefana Casiraghiho - zahynul v roku 1990 na šírom mori pri pretekoch motorových člnov, keď obhajoval titul majstra sveta - presťahovala na vidiek a svoje deti chránila pred médiami. Charlotte podľa maminho vzoru vyštudovala filozofiu na Sorbonne a dnes je častou účastníčkou rôznych filozofických diskusií i zakladateľka filozofickej spoločnosti. Svet ju však pozná skôr zo sveta módy, je ambasádorkou značky Chanel.

Móda a filozofia

Charlotte Casiraghiová sa stala módnou ikonou. Pred niekoľkými rokmi sa objavila na titulke francúzskeho magazínu Vogue, čo je snom asi všetkých modeliek či herečiek. Dnes je tvárou luxusných značiek ako Mont Blanc, Chanel či Gucci. Napriek tomu neskladuje haldy šiat a nenakupuje len preto, aby mala. Uvedomuje si, že hromadná produkcia odevov a príroda nejdú dohromady. Veď aj jej svadobné šaty pred dvoma rokmi boli podľa niektorých „príliš skromné“, hoci sa očakávalo, že bude mať na sebe honosnú róbu podľa vzoru babičky Grace.

Pred desiatimi rokmi, keď o vplyve „fast fashion“ na životné prostredie hovoril málokto, Charlotte založila magazín o etickej móde. Prekvapení návštevníci parížskeho týždňa módy našli na svojich stoličkách exempláre Ever Manifesto, bezplatnú publikáciu o udržateľnosti odevného odvetvia.

Neobmedzuje sa však len na kampane značiek, ktorých je tvárou. Svoje pôsobenie v tejto brandži posunula na vyšší level. Inšpirovaná literárnymi salónmi, ktoré kedysi viedla slávna Coco Chanel, organizovala spolu s návrhárkou Virginie Viardovou Les Rendezvous littéraires - cyklus diskusných stretnutí so spisovateľkami i herečkami. Tvrdí totiž, že „móda môže byť hybnou silou kultúry“.

Neznáša pozornosť médií

Charlotte nevidí dôvod, aby svoj súkromný život konzultovala s rodinou alebo sa riadila očakávaním verejnosti. Pochopila, prečo sa mama Caroline presťahovala po otcovej tragickej smrti na vidiek. Obe si užili svoje. Charlottine študentské lásky s chlapcami šľachtického pôvodu novinári pozorne sledovali. Potom odišla do Londýna na stáž do denníka The Independent a začala si s majiteľom módnej galérie Hoxton Alexandrom Dellalom. Britská tlač o ich vzťahu písala denne, nakoniec, to bol Dellalov zámer. Brával svoju monackú priateľku na najluxusnejšie párty a predstavoval ju každému, koho považoval za „niekoho“. Mladá slečna sa zrazu ocitla vo víre udalostí, ktorých súčasťou nechcela byť. Za štyri roky po boku Dellala pochopila, že mama mala pravdu. Pozornosti verejnosti sa treba strániť a treba žiť podľa seba!

A hoci médiá snívajú o tom, že s ňou urobia rozhovor, Charlotte na ich otázky odpovedá, len ak ju zaväzuje kontrakt v rámci kampane značiek, ktorých je tvárou.

Tieto záväzky si plní, hoci - ak by sa jej nechcelo - by mohla odmietnuť. Finančne na to odkázaná nie je. Už ako päťročnej jej napríklad starí rodičia darovali ostrov, vlastní nehnuteľnosti vo Francúzsku, v Anglicku i v Monaku a po otcovi zdedila značný majetok.

Vzťahy v hľadáčiku

Médiá si neskôr zgustli na jej vzťahu s Gadom Elmalehom, „najzábavnejším“ komikom a hercom vo Francúzsku. Pochádza z Maroka, od Charlotte je o 16 rokov starší, navyše je sefardský Žid. Keď splodili syna, slečna Casiraghiová to nepovažovala za dôvod vydať sa. Vzťah prechádzal prvou krízou, pretože Gad si neželal krstiny malého Raphaela (7) v katolíckom kostole. Dva roky po jeho narodení sa pár priateľsky rozišiel.

Je Charlotta po babičke? FOTO v GALÉRII>>

V roku 2017 médiá vypátrali, že Charlotte chodí s filmovým producentom Dimitrim Rassamom, synom francúzskej herečky Carole Bouquetovej. O rok sa zaľúbenci zasnúbili a predvlani zosobášili. Bulvár sa tešil, mal témy! Párik totiž najprv priviedol na svet syna Balthazara (2) a až potom si povedal áno pred oltárom. Všetky špekulácie prešla Charlotte mlčaním. Podľa nej nikoho nemusí zaujímať, čo robí jej rodina. Oficiálne povinnosti obmedzila na minimum. Raz ročne prichádza do Paríža na charitatívny Ples ruží, na Grand Prix Formuly 1 a na oslavy národného sviatku Monaka.