Už viackrát ich vyslovil pápež František a sú zjavnou narážkou na pravidelne opakované zjavenia Panny Márie šiestim vizionárom z balkánskeho mestečka. Doteraz ich zaznamenali vyše 40-tisíc.

Za posledných 36 rokov vďaka tomu do Medžugoria prúdili milióny ľudí z celého sveta, čo sa podpísalo pod ekonomický boom niekedy chudobnej, skalnatej oblasti. Teraz by tieto rieky pútnikov mohli ustať, a to aj v dôsledku pápežovej skepsy. Na druhej strane oficiálny Vatikán nikdy veľmi neprekypoval pochopením pre bosniansky zázrak.

Pokles záujmu

„Niekedy som na jedinú skupinu pútnikov potrebovala osem 55-miestnych autobusov. Dnes som šťastná, keď sa zaplní 40 miest v jednom autobuse,“ posťažovala sa splitskému denníku Slobodna Dalmacija Rea Kerninčičová, majiteľka milánskej cestovnej kancelárie Solo Croazia, ktorá sa špecializuje na náboženský turizmus a Medžugorie. Ako ďalej vysvetlila, pútnici z juhu Talianska cestujú na Balkán trajektom do chorvátskeho mesta Split, zatiaľ čo tí zo severu prichádzajú autobusmi. „Pokles badať na oboch trasách,“ hovorí Kerninčičová.

Slová podnikateľky potvrdzujú aj ďalšie fakty. Jej kolega Gianni Mauro nedávno oznámil uzavretie svojej cestovnej kancelárie. „Niekedy ročne do Medžugoria prichádzalo 200-tisíc Talianov, v lete 2016 to bolo priemerne sotva päťdesiat ľudí na jeden trajekt,“ posťažoval sa miestnym médiám. Aj v dôsledku tohto poklesu záujmu vycúvala z biznisu trajektová spoločnosť Blue Line.

Mauro aj Kerninčičová za jeden z dôvodov takéhoto vývoja označujú ekonomickú krízu na Apeninskom polostrove. Ale určite nebude jediný. Ako zdôrazňuje Slobodna Dalmacija, počet „obyčajných“ talianskych turistov v neďalekom Chorvátsku napriek kríze vzrastá. Oveľa závažnejší dôvod poklesu záujmu o Medžugorie môžu byť viaceré narážky pápeža Františka. Ten opakovane nepriamo spochybnil zázrak v bosnianskom mestečku. Podľa neho Panna Mária určite neposiela každý deň listy, v ktorých odkazuje: „Deti moje, urobte toto a potom na druhý deň urobte toto.“ Pápež tvrdí, že tak to nefunguje. „Nie, to nie je Matka Božia. Skutočná Matka Božia prebúdza v našich srdciach Ježiša,“ hovorí. „Panna Mária nie je superstar, ktorá chce byť stredobodom pozornosti.“

Pápež František: „Panna Mária nepracuje na pošte,“ tvrdí Svätý Otec.
Pápež František: „Panna Mária nepracuje na pošte,“ tvrdí Svätý Otec.
Zdroj: profimedia.sk

Dlhodobý konflikt

Možno pre niekoho môže byť prekvapením, že Vatikán sa so skepsou pozerá na zjavenie, ktorému ochotne uverili milióny katolíkov na celom svete. Ale táto nedôvera nie je nič nové a siaha dlhé desaťročia dozadu.

Aby sme ju pochopili, musíme sa vrátiť do sedemdesiatych rokov minulého storočia. Svätá stolica sa vtedy pokúsila vyriešiť konflikt medzi miestnymi rádom františkánov a biskupstvom so sídlom v meste Mostar okolo správy niekoľkých farností v oblasti Hercegoviny. Františkáni sa proti navrhnutému kompromisu vzbúrili, takže v nasledujúcich rokoch sa spor stupňoval. V čase, keď vrcholil, sa 24. júna 1981 na kopci Podbrdo Panna Mária zjavila najprv dvom dospievajúcim dievčatám a na ďalší deň štyrom tínedžerom. A zjavuje sa im dodnes. Viacerým z nich každý deň, ďalším každý druhý, prípadne 25. v mesiaci. Poslednému raz do roka - na Vianoce.

Ako uvádza bosniansky publicista Goran Pandža, stojí za to pozrieť sa najmä na obsah zjavení v prvých rokoch. Okrem bežných slov o pokoji a láske Panna Mária prostredníctvom svojich „vizionárov“ viackrát prehovorila do spomínaného sporu o farnosti. Františkánskych duchovných Tomislava Vlašiča a Ivicu Vega, ktorí pritom vystupovali ako akísi patróni šiestich mladých ľudí, vykresľovala pomaly ako svätcov. Na druhej strane, vtedajšiemu biskupovi v Mostare Pavlovi Žaničovi sa otvorene vyhrážala. „Posielam mu predposlednú výstrahu. Ak sa nevyjadrí k udalostiam vo farnosti, bude čeliť môjmu súdu a súdu môjho syna Ježiša,“ uvádza sa v zjavení z 19. júna 1983. Mimochodom, ani Vlašič, ani Vega už nevykonávajú kňazské služby - okrem iného vyšlo najavo, že obaja mali dieťa s mníškami.

Tišina, teda ticho: Pútnici vyhľádávajú v Medžugorí aj trochu pokoja.
Tišina, teda ticho: Pútnici vyhľádávajú v Medžugorí aj trochu pokoja.
Zdroj: profimedia.sk

Ako sa zvyšovala popularita Medžugoria a do mestečka začali prúdiť pútnici z celého sveta, podľa Gorana Pandžu postupne pribúdali svetské odkazy od Matky Božej. Týkali sa napríklad názoru na výstavbu hotelov a ďalších ubytovacích kapacít pre pútnikov.

Medzi bizarnejšie patrí obsah údajného zjavenia z 18. augusta 1982. Nemenovaná mladá žena sa opýtala Panny Márie, či sa má vydať za mladíka pravoslávnej viery. Prostredníctvom vizionárky dostala odpoveď, ktorá zmiešaným manželstvám vôbec nenahráva: „V mojich Božích očiach je všetko rovnaké. Ale nie je rovnaké pre vás, ktorí ste sa rozdelili. Lepšie je preto, ak je to možné, aby sa nevydala za toho, lebo bude trpieť ona aj deti. Ťažko bude môcť žiť na ceste viery…“

Polepšili si

U nestranného pozorovateľa zmiešané pocity vyvoláva aj osud šiestich vizionárov. Hoci ich Panna Mária pravidelne navštevuje už takmer štyri desaťročia, žiadny z nich nezasvätil život Bohu. Naopak, zamerali sa skôr na zveľaďovanie pozemných statkov, ako sú domy a autá. A celkom dobre sa im to darí, aj keď žiadny z nich okrem zjavení nemá poriadne zamestnanie. Hádam najvýrečnejší príklad je Ivan Dragičevič, ktorý sa oženil s bývalou Miss Massachusetts Laureen Murphyovou. Spolu si na zjavení založili slušný biznis. Ivan cestuje po svete a hovorí o svojich skúsenostiach s Matkou Božou, zatiaľ čo Laureen prevádzkuje cestovnú kanceláriu pre pútnikov do Medžugoria.

Možno vás prekvapuje, ako sa taký nepresvedčivý príbeh mohol stať celosvetovým fenoménom. „Medžugorie malo geniálny marketing,“ pokúsil sa svojho času nájsť odpoveď na túto otázku britský časopis Spectator. Oveľa viac sa totiž zdôrazňovali príbehy údajných zázračných ozdravení či odkazy lásky a pokoja ako rôzne nezrovnalosti. „Určite pomohlo aj to, že na západe údajné zjavenie vnímali ako súčasť širšieho katolíckeho boja proti komunizmu,“ dodáva časopis. V tomto smere veci prospelo, že juhoslovanské úrady mesiac po prvom zjavení zatkli ďalšieho patróna vizionárov, pátra Jožeho Zovka, a odsúdili ho na tri a pol roka väzenia. Neskôr mu síce trest výrazne znížili, ale motív prenasledovania už bol na svete.

Postoj pápežov

Aj to môže byť jeden z dôvodov, prečo pápež Ján Pavol II. bol k Medžugoriu pomerne zhovievavý, aj keď žiadna z viacerých cirkevných komisií zázrak nepotvrdila. Jeho nasledovník Benedikt XVI. sa síce k bosnianskym zjaveniam nevyjadroval, ale práve on mal podľa odborníkov výrazný podiel na zbavení kňazstva v prípade spomínaného Tomislava Vlašiča.

Medzičasom však fenomén nadobudol obrovské rozmery, takže nie je pre nikoho jednoduché s ním „seknúť“. Chorvátsky denník Poslovni dnevnik odhaduje ročné príjmy z turizmu v malom mestečku na 90 miliónov eur a od roku 1981 tu pútnici nechali priam neuveriteľných jedenásť miliárd eur. K presným číslam sa však nedá prepracovať, keďže až 70 percent domácich podniká „na čierno“.

Lukratívny biznis: Zjavenie prinieslo do chudobnej oblasti ekonomickú prosperitu. Väčšina predajcov suvenírov podľa miestnej tlače podniká na čierno.
Lukratívny biznis: Zjavenie prinieslo do chudobnej oblasti ekonomickú prosperitu. Väčšina predajcov suvenírov podľa miestnej tlače podniká na čierno.
Zdroj: profimedia.sk

Čo ďalej?

Neprekvapuje preto, že miestni sa na trochu posmešné vyhlásenia pápeža Františka pozerajú s nevôľou. Obviňujú ho, že sa na ich úkor snaží pomôcť ďalším mariánskym miestam, ako sú napríklad francúzske Lurdy či portugalská Fatima. Podobne za závisť označujú spochybňovanie pravosti zjavení zo strany súčasného mostarského biskupa Ratka Periča. Väčšina miestnych podnikateľov sa napriek všetkému o svoju existenciu neobáva. Ako tvrdia, Talianov je možno menej, zato sa výrazne zvyšuje počet Poliakov.

Bez ohľadu na ich názory sa záujem Svätého Otca o Medžugorie zrejme zvyšuje. V týchto dňoch do oblasti vyslal na niekoľko mesiacov poľského arcibiskupa Henryka Hosera, ktorý však nemá skúmať zjavenia, ale najmä to, ako sa z duchovnej a materiálnej stránky starajú o pútnikov. Časť miestnych už označila vyslanca za inkvizítora, ďalší vítajú jeho príchod, lebo veria, že vo veciach urobí poriadok. Ich názor hádam najlepšie vystihujú slová nemenovaného obyvateľa mestečka. „Pápež nemôže zakázať Panne Márii, aby sa zjavovala,“ povedal reportérovi denníka Slobodna Dalmacija.