Jedenásť rokov po tom, čo Kathryn Bigelowová ako prvá žena v histórii zdvihla nad hlavu sošku Oscara za film Smrť čaká všade, udelila Americká filmová akadémia cenu za najlepší film aj réžiu opäť žene - tentoraz 39-ročnej pekinskej rodáčke Chloe Zhaovej. Za film Krajina nomádov, ktorý mladá Číňanka koprodukovala spolu so známou americkou herečkou Frances McDormandovou. Tá si v road movie ovdovenej šesťdesiatničky, ktorá je nútená žiť v dodávke a putovať Amerikou krížom-krážom, strihla hlavnú úlohu a dostala Oscara tiež - za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe.

Pre McDormandovú je to už druhý Oscar, zlatú sošku má doma už za film Fargo z roku 1996. Oveľa viac sa však skloňovalo meno talentovanej čínskej režisérky. Je vôbec prvou Ázijčankou, ktorá toto ocenenie získala.

Je to rebelka

Len v Číne sa z úspechu Chloe Zhaovej netešili. Prvý raz od roku 2003 nebolo možné v krajine sledovať slávnostný ceremoniál z Los Angeles naživo. Na populárnej sociálnej sieti Weibo (čínska obdoba amerického Twitteru) svietila správa o jej úspechu len chvíľku. Potom ju vymazali. Úrady zablokovali aj pokusy záujemcov o pripojenie na live stream.

Dôvod? Kritika rodnej krajiny. Zhaová, ktorá v štrnástich odišla študovať do anglického Brightonu a dnes žije a pracuje v USA, si v rozhovore pre časopis Filmmaker už v roku 2013 dovolila vyhlásiť, že v Číne sa klame všade. „Veľa informácií, ktoré som v mladosti dostala, sa ukázali ako nepravdivé,“ tvrdí Chloe v inkriminovanom rozhovore.

Dovtedy mladú režisérku velebili aj čínske štátne médiá. No po tom, čo sa dozvedeli o spomínanom interview, jej meno zo stránok zmizlo. Rovnako ako zmienky o Krajine nomádov či statusy fanúšikov na Weibo, ktorí Zhaovú tesne po oznámení výsledkov na sieti označili za „svetlo Číny“, prípadne správy o jej triumfe zdieľali.

Čínske autority odmietli prenos aj pre nomináciu v kategórii najlepší dokument. Ušla sa nórskemu režisérovi Andersovi Hammerovi za film Do Not Split (Nedeľte sa) o masových demonštráciách v Hongkongu z roku 2019 proti tamojšiemu pročínskemu režimu. Zúčastnilo sa na nich takmer milión ľudí. Ceremoniál nebolo možné sledovať ani v Hongkongu. Podľa televíznej spoločnosti TVB, ktorá v regióne v minulosti prenosy zabezpečovala, sa tak vraj udialo „z komerčných dôvodov“. Len pre úplnosť, Hammerov dokument Oscara ani tak nevyhral. Ale čo keby!

To všetko sú dôvody, prečo sa po zisku ocenenia víťazná reč Chloe Zhaovej k množstvu jej rodákov v Číne nedostala. „Venujem túto cenu všetkým, ktorí v sebe majú vieru a odvahu hľadať dobro v každom z nás. Bez ohľadu na to, aké náročné to je,“ povedala Zhaová, ktorú priťahujú outsideri spoločnosti a stvárňovanie ich ťažkého života. „Aj ja som sa tak vždy cítila,“ priznala Zhaová v rozhovore pre Daily Telegraph.

Krajina nomádov bola na Oscaroch nominovaná až v šiestich kategóriách. Polovicu z nich premenila na víťazstvo (réžia, film, najlepšia herečka). Zhaová s filmom získala už predtým Zlatý glóbus, Zlatého leva v Benátkach či cenu divákov v Toronte. No ako sama režisérka tvrdí, na oceneniach jej až tak nezáleží. „Mám pocit, že to oveľa viac znamená pre druhých než pre mňa. Ja len rada rozprávam príbehy,“ vraví nová hollywoodska hviezda, ktorá dnes žije v kalifornskom mestečku Ojai. S tromi sliepkami, dvomi psami a priateľom Joshuom Jamesom Richardsom - spolužiakom z Newyorskej univerzity, ktorý má k filmu rovnako blízko.

Vinterbergove slzy

Nielen Zhaovej triumf rezonoval preloženým Oscarom (pôvodne sa mal konať na prelome februára a marca). Hovorilo sa aj o Anthonym Hopkinsovi, ktorý sa stal v 83 rokoch najstarším držiteľom zlatej sošky. Oscara dostal za stvárnenie starého muža zápasiaceho s demenciou vo filme The Father (Otec).

Dánsky režisér Thomas Vinterberg - ocenený za snímku Chľast (Another Round) v kategórii najlepší cudzojazyčný film - mal pri preberaní sošky slzy v očiach. Cenu venoval svojej zosnulej 19-ročnej dcére Ide. Zomrela pri autonehode štyri dni pred začiatkom natáčania filmu, v ktorom mala sama hrať.

Je to príbeh štyroch unavených stredoškolských učiteľov, ktorí sa rozhodnú vyskúšať v praxi teóriu, podľa ktorej by sa každý človek mal narodiť s určitou dávkou alkoholu v krvi. V takom prípade je vraj kreatívnejší a lepšie zvláda problémy okolo seba. A tak naši hrdinovia, v hlavnej úlohe so známym hercom Madsom Mikkelsenom, popíjajú a popíjajú a popri tom sledujú zmeny, ktoré sa v ich živote začínajú diať.

Je to film o radosti z bytia, ktorý sa 51-ročnému Vinterbergovi musel po takej tragédii režírovať veľmi ťažko. „Dokončil som ten film pre ňu. Na pamiatku. Ten film je zázrak a ty, Ida, si bola jeho súčasťou,“ vravel na pódiu dojatý Vinterberg.

FOTO najlepších a najhorších šiat z udeľovania Oscarov v GALÉRII >>

Mimochodom, je to už štvrtý dánsky film, ktorý získal Oscara. No prvý za posledných 11 rokov od triumfu filmu Lepší svet režisérky Susanny Bierovej.

Niektoré zažiarili, iné to prepískli

Magazín Cosmopolitan vybral najlepšie a najhoršie oscarové róby. Mimoriadne ocenil voľbu Reginy Kingovej, ktorá stavila na šaty od Louisa Vuittona, ako aj jej kolegyne Carey Mulliganovú a Zendayu v róbach od Valentina. Naopak, vlaňajšiu víťazku v kategórii najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej role Lauru Dernovú časopis zvozil pod čiernu zem.