Ste fanúšikom umenia a nahoty? V tom prípade bude pre vás nová jedinečná výstava v múzeu súčasného umenia vo francúzskom Lyone macLYON ako stvorená. Za 90-minútový vstup zaplatíte 11 eur, a pozor, predtým sa musíte vyzliecť - úplne donaha. Po umeleckom zážitku vás čaká debata pri drinku o tom, ako sa vám to celé páčilo. Tak čo, šli by ste?

Mekka nudistov

Výstava má názov Incarnations: The Body, čiže Inkarnácia - vtelenie a telo. Jej cieľom je spochybniť predstavu francúzskeho filozofa 17. storočia Reného Descarta „myslím, teda som“, ktorá sa zameriava na našu duševnú existenciu, nie telesnú. Miesto toho nás má výstava utvrdiť v tom, že neexistuje „čistá“ myšlienka oddelená od organizmu, ktorý ju vníma a prežíva. „Byť, byť sám sebou, byť svojím telom, to je inkarnovaná koncepcia tela, ktorá je základom tejto výstavy,“ uvádza múzeum macLYON na svojom webe.

Múzeum organizuje podujatie spolu s regionálnou pobočkou Francúzskej federácie naturistov. „Je zaujímavé zažiť výstavu úplne nahý. Núti nás to zamerať sa na naše vnímanie seba samých so sociálnym predvedením,“ povedal vedúci pobočky Frédéric Martin. „Naturisti zostávajú mimo dohľadu, aby nevyvolali paniku v slušnej spoločnosti. Ale teraz vychádzame spoza našich hradieb, aby sme povedali, že našej filozofii sa darí veľmi dobre.“ Naturizmus je spôsob života v harmónii s prírodou zahŕňajúci nudizmus, kult kolektívnej nahoty.

Prvá časť výstavy potrvá do 9. júla. Vystavené diela pochádzajú zo 60. rokov 20. storočia a predstavujú telo „v jeho fyzickej pravde, ako prostriedok na experimentovanie so sebou samým a so svetom“. Druhá časť je naplánovaná na september a v rovnakom priestore rieši konfrontáciu tela a prostredia.

Nahý trend

Výstava v Lyone nie je ojedinelá svojho druhu. Podobné pokusy sa v Paríži celkom osvedčili. Kultúrne zariadenia vo francúzskej metropole sa pravidelne snažia upútať pozornosť naturistov, ktorých je v krajine dosť - 2,6 milióna.

Múzeum Maillol minulý rok usporiadalo pre návštevníkov v Evinom a Adamovom rúchu výstavu Hyperrealizmus, ktorá ponúkala neuveriteľne realistické nahé sochy. Cieľom autorov bolo posvietiť si na estetiku vo veku fotografických filtrov a virtuálneho sveta, v ktorom, zdá sa, strácame kontakt s realitou. Poukázala na technologický vývoj v úpravách, ktorý sa začal v 60. rokoch 20. storočia vrátane používania silikónu.

V parížskom múzeu moderného umenia Palais de Tokyo robili prehliadky pre nahých ľudí už v roku 2018. Predtým, ako galéria otvorila svoje brány oblečeným návštevníkom, si mohli výstavy prezrieť milovníci umenia, ktorí si svoje oblečenie nechali v šatni. Miestna asociácia naturistov tento nápad privítala. Vlani v rozsiahlom mestskom parku Bois de Vincennes vyhradili zónu pre nudistov. V roku 2017 otvorili v hlavnom meste Francúzska nudistickú reštauráciu s názvom O’naturel. Po necelom roku a pol však zbankrotovala. Navyše, nie je to len Paríž, ktorý je otvorený „naháčom“.

Bizarnosti v klietke

Pred niekoľkými týždňami sa v rámci bizarnej verejnej výstavy v štokholmskej štvrti Södermalm úplne nahá švédska umelkyňa na tri dni zavrela do klietky. Elin Skarinová (35) sa spoliehala len na predmety, ktoré jej do klietky hodia návštevníci. Išlo o 73-hodinové šialené divadelné predstavenie, ktoré „skúmalo vzťah medzi osobnou identitou a rolou herca“. Na začiatku mala v klietke len prenosný kempingový záchod, toaletný papier a mikrofón. Čoskoro ju však publikum zaplavilo darčekmi - od jedla a piva až po praktické predmety ako vankúše a oblečenie.

Tri dni, ktoré strávila uväznená v klietke, zdokumentovali na video. Vidieť možno momentky, ako úplne nahá s rukami zdvihnutými vo vzduchu nasáva nadšený potlesk. Neskôr hľadí na publikum, snaží sa z klietky dostať či sa skryje do škatule. Inokedy sa za nadšeného potlesku objaví mimo klietky oslavujúc s fľašou vína v ruke. V posledný deň sa na predstavení zúčastnil aj Elin psychoanalytik, ktorého nevidela tri roky. „V tom momente som bola veľmi emotívna a zraniteľná, stála som pred ním polonahá a plakala,“ zdôverila sa pre Daily Mail, čo prežívala. Nuž, aj také môže byť umenie…

FOTO naháčov v múzeu v GALÉRII