Spôsobil to dokumentárny film Hra na schovávačku o zneužívaní detí kňazmi. Autormi sú bratia Sekielski, režisér Marek a novinár Tomasz. Film si od soboty pozrelo na YouTube takmer 20 miliónov ľudí a všetko bude mať dohru vo Vatikáne.

Zneužívaní

Film prináša príbeh troch chlapcov, Bartłomieja a Jakuba Pankowiakovcov i Andrzeja Hurného, ktorých zneužíval jeden kňaz. „Bol natoľko drzý, že sa nás dotýkal a bozkával nás aj vtedy, keď boli doma rodičia. Vedel, že keď mama išla z kuchyne do izby, bude to trvať 15 sekúnd, ale aj tak čas využil,“hovorí vo filme Jakub.

V GALÉRII si pozrite poľské obete sexuálneho zneužívania, ktoré sa rozhodli prehovoriť>>

Kňaz sa s ním napríklad zamykal v izbe pod zámienkou, že ho učí hrať na gitare. Spoluvinníkom pedofilného duchovného je aj biskup Edward Janiak, ktorý o zločine vedel, ale snažil sa ho zamiesť pod koberec.

Beztrestní

Film nie je len o chlapcoch. Pranieruje aj fakt, že dlhé roky cirkev zatvárala oči pred podobnými prípadmi. Ak sa zneužívanie kňazmi odhalilo, len ich prekladali do iných farností bez toho, aby čelili trestnému stíhaniu. Cítili sa beztrestní a vedeli, že najhorším trestom bude „len“ iné miesto. Tam v zneužívaní pokračovali a ani tam ni­kto nereagoval.

Ide už o druhý film bratov S­ekielskych. Pred rokom uviedli na YouTube snímku Len to nikomu nepovedz, ktorá tiež hovorí o dnes už dospelých obetiach zneužívania kňazmi. Oba filmy boli financované z darov státisícov Poliakov.

Reakcia

Na Hru na schovávačku okamžite zareagovala hlava poľskej katolíckej cirkvi, arcibiskup Wojciech Polak. Prípady ostro odsúdil a vyzval obete, aby sa nebáli hovoriť. Dodal, že väčšina duchovných sa ničoho takého nedopúšťa, ale „v tomto prípade ani v niektorých iných prípadoch neboli dodržané štandardy ochrany detí a mládeže, ktoré v cirkvi platia“.

„Mám na mysli zaobchádzanie s obeťami a ich rodinami a nečinnosť pri odhalení sexuálneho zneužívania,“ vyhlásil arcibiskup.

Dohra u pápeža

Wojciech Polak sa už obrátil na Vatikán, aby sa prípadom zaoberal. „Ako delegát Konferencie poľského episkopátu na ochranu detí a mládeže žiadam Svätú stolicu, aby začala konanie ohľadom sexuálneho zneužívania,“uviedol. Biskup Edward Janiak z Kalisza môže byť odvolaný z funkcie.

Nedávno predstavitelia poľskej katolíckej cirkvi hovorili asi o 380 nahlásených prípadoch sexuálneho zneužívania kňazmi za posledných 30 rokov. Napriek tomu mnohí duchovní reagovali na film rozpačito. Kým arcibiskup Polak sa obetiam ospravedlnil a požiadal ich o odpustenie, nemálo biskupov vidí v snímke bratov Sekielskych snahu oslabiť moc cirkvi a dehonestovať katolícke hodnoty.

V GALÉRII si pozrite poľské obete sexuálneho zneužívania, ktoré sa rozhodli prehovoriť>>

Mohlo by vás zaujímať: