Za sebou má množstvo filmových úloh, ale najväčšiu slávu získal ako jeden z Jamesov Bondov. Že je všestranný, nielen herec akčných filmov, ale aj s komediálnym talentom, ukázal napríklad vo filme Otec v sukni alebo vo sfilmovanom muzikáli Mamma Mia!

Narodil sa v meste Drogheda vo východnom Írsku. Otec ich opustil, mama odišla do Londýna, a tak malého Piercea vychovávali starí rodičia. Za mamou šiel až ako tínedžer a po strednej škole začal pracovať pre reklamu, fotografické štúdio, chvíľu ako taxikár, ale aj ako hltač ohňa v cirkuse. Prvé herecké skúsenosti získal s experimentálnou divadelnou skupinou. Nakoniec sa v roku 1973 zapísal na divadelnú školu v Londýne, vydržal tam tri roky. Po škole hrával v londýnskych divadlách. Prvú významnejšiu úlohu získal v trileroch Dlhý Veľký piatok a Rozbité zrkadlo s Elizabeth Taylorovou.

V roku 1981 sa s rodinou odsťahoval do Los Angeles, chcel sa v hereckej kariére posunúť ďalej. Pred americkým publikom sa prvý raz objavil v televíznom miniseráli Manionové v Amerike.

V roku 1986 Roger Moore odmietol hrať Jamesa Bonda v ďalšom filme, uvažovalo sa teda o Brosnanovi, ale ako štvrtý agent sa na filmovom plátne neobjavil. Príležitosť prišla až v roku 1995 s filmom Zlaté oko. Film bol veľmi úspešný, zarobil vyše 350 miliónov dolárov a Pierce pokračoval ako agent 007 v ďalších troch filmoch.

Kým profesionálna kariéra sa rozvíjala úspešne, v súkromnom živote ho stretli tragédie. V roku 1978 sa oženil s herečkou Cassandrou Harrisovou, s ktorou si adoptovali dve deti, Charlotte a Christophera. Cassandra v roku 1991 zomrela na rakovinu vaječníkov. Rovnaký osud postihol v roku 2013 dcéru Charlotte.

FOTO V GALÉRII

Brosnan sa zo smrti svojej ženy dlho nevedel spamätať. Trvalo desať rokov, než sa opäť oženil, druhou manželkou sa stala novinárka a moderátorka Kelly Shaye Smithová. Sú spolu vyše dvadsať rokov a patria k najstabilnejším párom Holly­woodu. Herec tvrdí, že ho Kelly zachránila.