Marihuana už dávno nie je len tá nevinná rastlinka básnikov, ktorá dokáže oslobodiť ducha, liečiť aj utlmovať bolesť. Ziskuchtiví pestovatelia ju roky šľachtili, kombinovali a dokázali v nej výrazne zvýšiť obsah účinnej látky THC. Tovar, ktorý dnes kúpite niekde v podchode, má veľmi často pramálo spoločné s „trávou“, ktorú si staršie ročníky pestovali v záhrade za domom či dokonca v kvetináčoch na balkónoch. To však zločineckým mičurincom nestačilo. Zistili, že tento omamný zázrak môžu vyrábať aj v laboratóriách. Rýchlejšie, lacnejšie a s účinkami, ktoré mnohonásobne prevyšujú tradičné opiáty. Z odborných zdrojov sa dozvedáme, že na vyvolanie rovnakého účinku ako bežné drogy stačí tisícnásobne menšie množstvo syntetických alternatív. Predávkovanie a fatálny koniec tak môžu byť otázkou drobnej nepozornosti.

Rýchla smrť

Napriek všetkým svo­jim negatívam syntetické drogy unikajú tvrdej ruke zákona. Legislatíva jednoducho nestíha reagovať na variabilný trh s narkotikami a než nejakú látku stihne zakázať, výrobcovia a distribútori už majú zarobené a v zásobe pripravené ďalšie novinky. Predávajú ich na internete, na ulici, v podchodoch s najabsurdnejšími krycími názvami. Či už ako soľ do kúpeľa, osviežovač vzduchu, čistiace prostriedky, alebo ako krmivo pre rybičky. Rybičky by sa však chovateľom za takúto potravu nepoďakovali. To, čo majú všetky tieto látky spoločné, totiž nie je len extrémne silné pôsobenie, ale tiež schopnosť veľmi rýchlo vyvolať závislosť a úplne zdevastovať ľudský organizmus.

Nové drogy: Ich užitie sa môže skončiť vážnym poškodením zdravia alebo smrťou.
Nové drogy: Ich užitie sa môže skončiť vážnym poškodením zdravia alebo smrťou.
Zdroj: profimedia.sk

Nie je to tak dávno, čo v Poľsku syntetické kanabinoidy nazvané Mocarz dostali do nemocníc stovky ľudí, v Rusku zas kosili narkomanov opiáty s názvom Spice či Krokodíl.

Podľa vtedajších vyhlásení kriminalistov bol Krokodíl taký silný, že ľudia doslova padali po prvom šluku. A tí, ktorí prežili, úplne stratili pamäť. To bola nedávna minulosť. Najnovšie „syntetika“ vyvádzala u susedov na Morave. Po užití neznámej drogy, údajne z Poľska, desiatky ľudí potrebovali lekársku pomoc a dvaja zomreli. Vystrašení narkomani dobrovoľne odovzdávali nevyužité dávky, za mrežami skončilo dvanásť ľudí. Je to však márny boj. Ešte sa ani neskončilo vyšetrovanie prvej aféry a už moravskí kriminalisti zaznamenali ďalšiu podozrivú látku s názvom Cocolino. Novodobý trh s chemickými opiátmi sa mení každý deň a len za posledných pätnásť rokov stúpol v Európe počet syntetických narkotík a ich variácií na 670! Chemici už zajtra môžu prísť s novou variáciou krmiva pre rybičky, ktoré sa istý čas môže predávať úplne legálne. A znovu zabíjať.

Bohatá ponuka: Syntetické drogy možno pod rôznymi nevinnými názvami kúpiť nielen na ulici, ale aj na verejne dostupných internetových stránkach.
Bohatá ponuka: Syntetické drogy možno pod rôznymi nevinnými názvami kúpiť nielen na ulici, ale aj na verejne dostupných internetových stránkach.
Zdroj: profimedia.sk

Pokusné králiky

Klasické drogy sú „out“. Dnes letí syntetika na plné obrátky. Zvýšila sa dynamika čierneho trhu a nové návykové látky sa objavujú takmer každý týždeň. Díleri využívajú na predaj nielen „darkweb“ a jeho modifikácie, ale už aj verejne dostupné internetové siete. „Producenti prichádzajú s novými stratégiami distribúcie, sťažujúcimi polícii vystopovanie zdroja,“ hovorí nám vedúci Národného monitorovacieho centra pre drogy Imrich Šteliar. „Zároveň sú takí sofistikovaní, že sa snažia eliminovať úmrtia, ktoré by pritiahli neželanú pozornosť. Po vypustení drogy na trh však už nemajú situáciu celkom vo svojich rukách. Ľudská chamtivosť potom spôsobuje, že opatrnosť ustúpi vidine zisku, čo máva medzi užívateľmi aj fatálne dôsledky.“

Nové drogy: Ich užitie sa môže skončiť vážnym poškodením zdravia alebo smrťou.
Nové drogy: Ich užitie sa môže skončiť vážnym poškodením zdravia alebo smrťou.
Zdroj: profimedia.sk

Zradné je, že než sa nové drogy dostanú na zoznam legislatívne kontrolovaných látok, sú vlastne legálne a mnohí kupujúci a potenciálni užívatelia to považujú za záruku bezpečnosti. Opak je pravda. Hlavné nebezpečenstvo spočíva v ich neznámom zložení. Šteliar nám hovorí o prípade v USA, kde niekoľko ľudí zomrelo po užití sušenej rastlinnej drogy s aplikáciou syntetických kanabinoidov. Okrem iného obsahovala prípravok proti kašľu, metadón a jed na potkany. „Treba si uvedomiť, že tieto látky putujú na trh bez klinických skúšok a vyhodnotenia rizík. Samotní užívatelia sa tak ocitajú v koži pokusných králikov, na ktorých producenti - niekedy i samotní díleri - testujú svoje produkty a ich komerčný potenciál. Menej úspešné látky alebo tie, ktoré sa vo väčšine štátov kontrolujú, následne stiahnu, aby zmenili ich zloženie a vylepšili psychoaktívne vlastnosti.“Ak si však niektoré drogy počas svojho prvotného životného cyklu získajú obľubu, predávajú sa ďalej. Už ako nezákonné, na čiernom trhu.

Proti čomu stojíme?

Mnohé syntetické drogy začínali svoju „kariéru“ ako medicínske prípravky. To bol prípad morfínu, heroínu, amfetamínov či ketamínu. Opioidové preparáty boli určené predovšetkým na substitučnú udržiavaciu liečbu. Ďalšie sa vyrábali ako humánne alebo veterinárne liečivá. Pre omamné účinky ich „čierne duše“ začali zneužívať a vylepšovať. Iný príbeh majú takzvané dizajnérske drogy. Chemici si zobrali do parády zakázané narkotiká a pozmenili ich štruktúru. Oficiálne vznikla nová látka, ktorá sa dočasne stala legálnou. Internet sa ponukami len tak hemží a ľudia často ani netušia, ako veľmi sú nebezpečné. „V USA nadobudol obchod so syntetickými opioidmi - derivátmi fentanylu - hrozivé rozmery. Majú na svedomí viac úmrtí než dopravné nehody. Pri ich príprave a manipulácii treba používať ochranné odevy a pomôcky. Ohrození sú tiež policajti a colníci pri zaisťovaní vzoriek aj pracovníci laboratórií, ktorí ich skúmajú. Často postačuje nadýchnuť sa vzduchu s čiastočkami týchto látok, niektoré sa do tela dostanú aj cez pokožku.“

Vyšľachtená: Dnešná marihuana má často oveľa silnejšie účinky než tá, ktorú staršie ročníky tajne pestovali v záhradke za domom.
Vyšľachtená: Dnešná marihuana má často oveľa silnejšie účinky než tá, ktorú staršie ročníky tajne pestovali v záhradke za domom.
Zdroj: profimedia.sk

Ako názorný príklad uvádza náš odborník rukojemnícku drámu spred šestnástich rokov v moskovskom divadle Dubrovka. „Predpokladá sa, že deriváty fentanylu sa použili v plyne vypustenom ventiláciou na omámenie teroristov. Z deväťsto ľudí vtedy zahynulo 170.“

Konzervatívni Slováci

Našinci zatiaľ preferujú klasiku a syntetickým drogám príliš neholdujú. Podľa posledných prieskumov majú skúsenosť s ich užitím 2-3 percentá re­spondentov, hlavne mladších ročníkov. Zdá sa, že sú skôr predmetom najmä „experimentálneho“ užívania. „Tieto výsledky sú dosť prekvapivé, keďže na severe susedíme s Poľskom, kde je trh s novými syntetickými látkami pomerne živý, a na juhu s Maďarskom, kde nové drogy predstavujú kľúčový problém. Podobne ako u nás metamfetamín,“ podotýka Šteliar. Ako pokračuje, vlani bolo na Slovensku hlásených ani nie štyridsať "záchytov" nových syntetických drog. Išlo prevažne o syntetické kanabinoidy. Díleri ich predávali zväčša ako sušený rastlinný materiál - herba. „Je to bylinná zmes tvorená rôznymi neškodnými rastlinami. Na ich povrchu je však nanesený jeden alebo viac syntetických kanabinoidov. Vzhľadom na ich vysokú účinnosť to na dosiahnutie požadovaného účinku stačí.“

Druhou najčastejšie zachytávanou skupinou nových syntetických psychoaktívnych látok na Slovensku sú syntetické katinóny. Tie mávajú práškovú formu alebo môžu byť distribuované ako kryštáliky. Najpopulárnejšia je takzvaná alfa-PVP. Jej užívanie môže spôsobiť srdcové problémy, agresivitu, paranoidné predstavy i psychózy vedúce aj k samovraždám. Takisto ako herba je cenovo veľmi dostupná. Preto ju v Amerike volajú i „päťdolárové šialenstvo“.

Nie sme svätí

Hoci sme v súvislosti so syntetickými drogami zatiaľ rezervovaní, vôbec to neznamená, že sme na tom v oblasti užívania drog dobre. Veď podľa poznatkov drogového informačného portálu NMCD takmer tridsať percent Slovákov do 35 rokov okúsilo marihuanu aspoň raz v živote a vyše 33 percent iné opiáty, halucinogény či syntetické drogy. Pritom hovoríme len o tých, ktorí sa priznali. Kanabis nášmu trhu bezkonkurenčne kraľuje a jeho spo­treba stále rastie. Popri ňom slovenskí narkomani užívajú veľa ďalších známych narkotík. „Zvyšuje sa užívanie stimulantov amfetamínového typu, predovšetkým pervitínu a kokaínu.“ Naďalej je záujem o heroín, LSD či extázu a nájdu sa aj voľnopredajné liečivá, ktoré narkomani zneužívajú pre ich omamné účinky. „Pred tromi rokmi zarezonoval prípad intoxikácie z predávkovania legálnou látkou určenou na liečenie suchého kašľa,“ spomína Imrich Šteliar. „Po tom, ako sa zistilo, že obsahuje opioid a časť mládeže ju bežne užíva na vyvolanie psychoaktívnych účinkov, bol jej výdaj obmedzený na predpis. Máme správy o zneužívaní ďalších liečiv s obsahom opioidov.“

Aby toho nebolo málo, mládež neustále experimentuje s prírodnými zdrojmi psychoaktívnych látok, rastlinami či hubami a nemôžeme vynechať ani početnú skupinu občanov, ktorí si chvíle radosti hojne stimulujú rôznymi riedidlami, lepidlami či acetónom.

Takže nie, nie sme svätí. Fakt, že k nám syntetické drogy cestujú o niečo dlhšie, neznamená, že si k nám nakoniec cestu nenájdu. Jedným z ukazovateľov môžu byť prieskumy v rámci letných hudobných festivalov, kde až šesťdesiat percent opýtaných priznalo skúsenosti s týmito látkami za posledný rok.