John J. Lennon je štyridsaťšesťročný väzeň, ktorý si odpykáva dvadsaťosemročný až doživotný trest odňatia slobody v Sullivanovom nápravnom zariadení za vraždu, predaj drog a držbu zbraní. Keď mal dvadsaťštyri rokov, zabil iného dílera, lebo vydieral muža, ktorý preňho predával drogy. „Napriek tomu, že xanax otupil moje emócie, srdce mi búšilo, keď som zdvihol útočnú pušku M-16,“ napísal vo svojom prvom článku. Vo väzení sa totiž stal novinárom. A nie hocijakým – píše pre najrenomovanejšie noviny a časopisy v Spojených štátoch.

„Som tam, kam patrím.“ Pod slovom „tam“ ste mysleli väzenie a túto vetu ste napísali vo svetoznámom časopise The Atlantic v roku 2013, na začiatku svojej novinárskej dráhy. Bolo to pred desiatimi rokmi. Je väznica stále miestom, kam patríte, aj po dvadsiatich dvoch rokoch strávených za mrežami?

Nie, dnes nemám pocit, že by som sem patril. Ak sa ma pýtate, či mi ďalší pobyt vo väzení ešte niečo prinesie z hľadiska spravodlivosti, odpoveď znie, že som si už odsedel dosť dlhé obdobie. No pred desiatimi rokmi, keď som to napísal, som bol v polovici trestu. Považoval som za dôležité, aby čitatelia vedeli, že si nemyslím, že by som mal byť na slobode. Ako ste však povedali, odvtedy som si vybudoval kariéru. Takže to možno znamená, že som pripravený byť vonku.

V spomínanom článku ste vysvetlili aj to, prečo ste spáchali vraždu. „Možno je to choré, ale časť zo mňa mala ambíciu vraždiť, v gangsterskej kultúre ide o úspech – zvýšilo by mi to renomé, pomohlo by to môjmu imidžu.“ Analyzujete to aj dnes rovnako?

Keď som to písal, necítil som to už tak. Opisoval som stav svojej mysle. To, ako som premýšľal v momente, keď som skutok vykonal. Keď text vyšiel, mal som odsedených dvanásť rokov. Už som nazeral na gangsterskú kultúru a na kriminálne prostredie inak, ako kedysi. Tu vnútri je to však ako prevrátené kráľovstvo. Veci sa vám kompletne otočia. Po vstupe do väzenia najčastejšie získajú re­špekt tí najnásilnejší. Je to stále realita. Tomu, kto píše pre The New York Times, sa taká úcta nedostane. 

Reportér PLUS 7 DNÍ mal možnosť hovoriť s odsúdeným vrahom hodinu a pol. Celý rozhovor si na našej webovej stránke môžete precitať už túto nedeľu.