Denník The Sun priniesol šokujúce štatistiky, podľa ktorých v Spojenom kráľovstve počet kriminálnikov z cudziny z roka na rok rapídne pribúda. Vlani zaznamenali najmenej tri prípady týždenne, keď policajti na základe databázy národného úradu pre registráciou trestov ACRO zistili, že zadržané podozrivé osoby mali v domovských krajinách trestné záznamy za zneužívanie detí. Ich celkový počet za minulý rok bol vyše 180. Dominovali medzi nimi Rumuni (91), Česi (64), Poliaci (60), Slováci (42) a Litovci (30). V porovnaní s rokmi 2014 a 2015 je to nárast o 500 percent.

Vzrástol nielen počet pedofilov, ale aj ďalších páchateľov závažnej trestnej činnosti. Ako píše britský denník, muži zákona zadržali za posledné tri roky takmer 830 kriminálnikov, ktorí boli podľa ACRO v domovských krajinách odsúdení za vraždu, alebo zabitie. Ďalších vyše sedemsto malo záznam v trestnom registri za znásilnenie. Pritom hovoríme len o tých, ktorí sa dostali do rúk polície a ich kriminálna minulosť bola kontrolovaná cez spomínanú databázu. Reálne počty sú pravdepodobne oveľa vyššie.

 „Tieto hrozivé čísla zdôrazňujú riziká, ktorým Britia čelia v dôsledku slobody pohybu v EÚ,“ povedal pre The Sun David Spencer, vedúci výskumu Centra pre prevenciu kriminality.