Pokiaľ ide o zárobky, celý Hollywood je jeden veľký paradox. Herci, herečky, režiséri a ďalší umelci sú spravidla najhlasnejší bojovníci za zrovnoprávnenie všemožných skupín vo všetkých oblastiach života. Ale platové rozdiely medzi pohlaviami v tejto brandži patria medzi najpriepastnejšie vôbec. Ak ste žena a nedajbože nemáte bielu pleť, môžete mužským kolegom sumy na ich výplatných páskach len ticho závidieť. Nedávno zverejnený rebríček najlepšie platených hollywoodskych herečiek naznačuje, prečo je to tak. Zároveň však ukazuje, že dámy sa nehodlajú len tak zmieriť s diskrimináciou a aktívne pracujú na odstránení príjmovej priepasti.

V galérii si pozrite prvú desiatku najlepšie zarábajúcich hollywoodskych herečiek za minulý rok.

Akčná zlatá baňa

Desať najlepšie platených hollywoodskych herečiek zarobilo podľa časopisu Forbes od 1. júna 2018 do 1. júna 2019 pozoruhodných 315 miliónov amerických dolárov. Je to takmer o 70 percent viac než v rovnakom období predchádzajúceho roka, ale v porovnaní so silnejším pohlavím stále výrazne zaostávajú - desiatke najlepšie platených hercov v tom istom čase na konto pribudlo takmer 600 miliónov. 

Jedným z dôvodov sú filmy o akčných hrdinoch - snímky s extrémne vysokým rozpočtom a výbornými zárobkami. A je to najmä mužský svet. Ako píše časopis Forbes, výskumy hovoria, že v 1 100 obľúbených akčných trhákoch z rokov 2007 až 2017 na ženy pripadla necelá tretina hovoriacich postáv. Ešte horšie sú na tom herečky, ktoré nemajú bielu farbu pleti. Ďalšia štúdia totiž ukázala, že z top sto filmov v roku 2018 sa „nebelošky“ v jednej z hlavných postáv objavili len v jedenástich.

Samozrejme, sú aj výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo. Na spomínanom rebríčku najlepšie zarábajúcich herečiek s ročným príjmom 56 miliónov dolárov tróni Scarlett Johanssonová - kompletný zoznam desať najlepšie zarábajúcich hollywoodskych herečiek si môžete pozrieť na fotografiách. Gro peňazí zarobila za rolu marvelovskej, teda akčnej Čiernej vdovy - Natashu Romanoffovú stvárnila v kasovom trháku Avengers: Endgame aj vo filme Čierna vdova, ktorý bude mať premiéru na budúci rok.

V galérii si pozrite prvú desiatku najlepšie zarábajúcich hollywoodskych herečiek za minulý rok.

Producentky

Zrejme však chvíľu potrvá, kým sa príslušníčky nežnejšieho pohlavia presadia v ságach o superhrdinoch - Spiderman, Superman, Ironman a ďalší borci sú jednoducho muži a s tým veľa nenarobia ani najzarytejšie feministky.

Čoraz viac herečiek napriek tomu nachádza spôsob, ako sa zárobkami a vplyvom priblížiť kolegom. Zjavné je totiž, že nestačí len nechať sa obsadzovať do hlavných úloh, prípadne naštartovať líniu kabeliek či kozmetiky. Práve preto sa čoraz viac z nich vrhá na lukratívnejšie podnikateľské aktivity. Viac ako polovica z prvej desiatky najlepšie zarábajúcich herečiek v minulom roku vo filmoch a v seriáloch figurovala ako producentky. Hádam najlepším príkladom sú Reese Witherspoonová a Nicole Kidmanová, tretia a štvrtá z rebríčka, ktoré sa na úspešnom seriáli Veľké malé klamstvá nepodieľajú len herecky, ale aj produkčne. Do „produkčných vôd“ vplávali aj ďalšie hviezdy strieborného plátna - Charlize Theronová, Margot Robbieová, Elisabeth Mossová či Jennifer Anistonová.

Samozrejme, aj túto cestu vydláždili ich mužskí kolegovia. Časopis Forbes ako príklad uvádza Sylvestra Stallona a jeho Rockyho. V roku 1976 vo filme o boxerovi vystupoval ako herec a scenárista, už v ďalšom pokračovaní pridal aj réžiu a neskôr sa stal producentom. Momentálne najlepšie platený herec Hollywoodu Dwayne Johnson zasa za veľkú časť príjmov vďačí svojej spoločnosti Seven Bucks Production.

Filmová odborníčka Madeline Bergová však poukazuje na to, že herečky producentky nie sú dôležité, len pokiaľ ide o odstránenie príjmových nerovností medzi pohlaviami. „Prinášajú do Hollywoodu nové témy,“ zdôrazňuje. „Ženské témy, ktoré by inak nikto nemal chuť ani odvahu nakrútiť.“

V galérii si pozrite prvú desiatku najlepšie zarábajúcich hollywoodskych herečiek za minulý rok.