Aj muži majú prsia. Takže ak dámy musia nosiť tento kúsok bielizne, tak nech ho nosia aj muži, - rozhorčuje sa Aurora Keiradová zo združenia Forget­MeNot. Začala totiž bojovať proti príkazu šéfov lokálu Bar Studio v poľskej Varšave, ktorí svojim zamestnankyniam taký príkaz vydali. Podľa dám ide o sexiz- mus.

Zvláštna prehliadka

Na Medzinárodný deň žien sa vo Varšave v obľúbenom podniku Bar Studio konala dojemná „módna prehliadka“. Úvodzovky sú namieste, pretože modelkami boli ženy, ktoré zažili sexuálne násilie. Po móle chodili v šatách a v bielizni, ktoré mali na sebe počas znásilnenia: v pyžamách, vo svetroch, v džínsach, šatách i v bielizni. Premohli strach a traumy, aby ukázali, že nie oblečenie môže za to, že zažili násilie, ale vinný je útočník. Verejnosť prijala akciu mimoriadne pozitívne. Ľudia kvitoval úsilie majiteľky odtabuizovať túto komplikovanú tému a ukázať, že násilie je násilie bez ohľadu na to, či má žena na sebe úsporný kúsok alebo je zababušená ako yeti.

Kontroverzný krok

O niekoľko mesiacov, koncom augusta, jedna z bývalých pracovníčok klubu informovala o príkaze manažmentu, že zamestnankyne musia do práce povinne nosiť podprsenky. Účastníčok prehliadky sa to veľmi dotklo, pobúrené sú o to viac, že klub považovali za nápomocný obetiam sexuálneho násilia. Rozbehli iniciatívu pod hashtagom vRúškachNiePodprsenkách. Poukazovali na to, že v súčasnosti by mali manažéri myslieť na úplne iné priority než na to, akú bielizeň pracovníčky nosia.

„Zúri koronavírus, očakávame druhú vlnu, mali by sme sa sústrediť na to, ako sa čo najlepšie chrániť pred infekciou, ako správne nosiť rúška. Nezmyselné príkazy odvádzajú pozornosť od toho, čo je podstatné, a navyše urážajú ženy,“vyjadrila sa autorka protestnej iniciatívy Aurora Keiradová. „To ja rozhodujem, či a kedy si chcem dať na seba podprsenku. Či si dám na športovanie športovú, alebo čipkovanú na rande, alebo žiadnu. Je to len a len moja voľba,“ rozhorčuje sa. „Som zvedavá, či sa podobné obmedzenia týkajú aj mužských boxeriek,“ pýta sa rečnícky na sociálnej sieti.

Nie je jediný

Aféra sa netýka len obľúbeného klubu vo Varšave. Podobný príkaz vydalo vedenie Gymnázia Stanislawa Konarského vo východopoľskom Rzeszówe. Dievčatá musia povinne nosiť podprsenku, zakázané majú príliš hlboké výstrihy, šaty či tričká na ramienka a nesmú si farbiť vlasy. Chlapci zasa nesmú chodiť do školy vo farebnom odeve a v krátkych nohaviciach. Študenti sú pobúrení. „Nežijeme v 19. storočí, aby nám riaditeľstvo prikazovalo, ako sa máme obliekať,“ rozčuľuje sa jeden z maturantov.

„Je právom zamestnávateľa či školy upraviť vnútorné vzťahy internými predpismi. Toto právo vyplýva zo zákona,“hovorí advokátka Marcela Kuníková. „Školy s týmto cieľom vydávajú školský poriadok. V rámci neho môžu byť upravené aj požiadavky na zovňajšok či odev,“hovorí a dodáva, že podobné rozhodnutia nie sú v rozpore s ľudskými právami. „Je na konkrétnej zamestnankyni či žiakovi, či podmienky prijme alebo si nájde inú prácu či inú školu. Ak chce reštaurácia vystupovať ako seriózny podnik, prezentovať istú úroveň, môže mať aj požiadavky na odev a zovňajšok zamestnanca,“uzatvára Marcela Kuníková. V tejto súvislosti istý riaditeľ bankovej pobočky zasa poukazuje na to, že zamestnanci nosia predpísané oblečenie a nikomu ani nenapadne protestovať, je to politika banky. Rovnako je to v prípade niektorých najmä zahraničných škôl, kde majú žiaci povinné rovnošaty.

Ide o spôsob

Manažér Bar Studia si sype popol na hlavu. „Nikdy sme nemali v úmysle obmedzovať slobodu našich zamestnankýň. Chceli sme len stanoviť isté pravidlá dress codu. Dnes vieme, že sme boli príliš nátlakoví, spôsob našej komunikácie nebol vhodný,“ reagoval na našu otázku Grzegorz Lewandowski. Podľa neho práve z dôvodu nesprávnej komunikácie vzniklo nedorozumenie, ktoré malo za následok obvinenia zo sexizmu. „Autori protestnej iniciatívy nemali presné informácie o našich zámeroch, ale upozornili nás, že hranice osobnej slobody sú veľmi krehké. Ďakujeme im,“dodáva Lewandowski pre PLUS 7 DNÍ. Tvrdí, že obvinenia vzali okamžite veľmi vážne, dlho diskutovali so zamestnankyňami a spoločne našli riešenie. „Zhodli sme sa, že príkaz nosiť podprsenky neplatí. Všetko sa teda skončilo dobre,“ kajá sa manažér Bar Studia.