Muda Hassanal Bolkiah, 72-ročný vládca sultanátu Brunej na severovýchodnom pobreží Bornea, zaviedol v krajine najprísnejšie právo šaría. Trest smrti za neveru, ukameňovanie za homosexualitu či uťatie ruky za krádež sú pritom v rozpore s prepychovým a hýrivým životom, ktorý sultán a jeho brat Jefri dlhé roky viedli. Ide o kajanie a snahu očistiť obraz svojej rodiny?

Šaría v Bruneji

Právo šaría platí v sultanáte paralelne s civilným právom od roku 2014. V tom čase vládca dokonca zakázal aj slávenie Vianoc - bez výnimky pre moslimov, ktorí tvoria 70 percent populácie, aj pre kresťanov, ak by ich „chceli sláviť príliš okázalo, pretože by mohli narušiť vieru moslimskej väčšiny“. V rámci posledných zmien, ktoré začali platiť začiatkom apríla, bude hroziť trest smrti okrem iného za znásilnenie, manželskú neveru, lúpež, urážanie proroka Mohameda i za homosexualitu. Podľa nového práva budú potrestané osoby rovnakého pohlavia, ak sa priznajú k vine alebo ich prichytia pri „zločine“ štyria svedkovia. Tresty majú platiť aj pre deti a cudzincov, aj keď nie sú moslimovia.

Zmeny sa však stretli s veľkou medzinárodnou kritikou. Nemecko a Francúzsko vyzvali sultanát na odstúpenie od tohto práva, Organizácia Spojených národov hovorí o neľudských trestoch. Spevák a hudobník Elton John, otvorene sa hlásiaci k homosexuálnej orientácii, i herec George Clooney vyzvali na bojkot hotelov vo vlastníctve brunejského sultána. „V opačnom prípade budeme dávať peniaze do vrecka mužovi, ktorý sa rozhodol trestať kameňovaním a bičovaním vlastných občanov, budeme pomáhať financovať vraždy nevinných ľudí,“ vyjadril sa Clooney. Elton John na svojom účte na Twitteri dokonca vymenoval všetky hotely, ktoré sultánovi patria - The Dorchester a 45 Park Lane v Londýne, Coworth Park v Anglicku, Beverly Hills Hotel v Beverly Hills v USA, Bel-Air hotel v Los Angeles, Le Meurice a Hotel Plaza Athenee v Paríži, Hotel Eden v Ríme a Hotel Principe di Savoia v Miláne.

Okázalý život

Nová sultánova politika je v rozpore so životným štýlom, aký so svojím bratom Jefrim Bolkiahom viedli. V 80. a 90. rokoch boli súrodenci známi večierkami plnými prepychu a bujarosti, vyhadzovania miliónov dolárov v krátkom čase (Jefri vraj dokázal svojho času denne minúť 50 miliónov dolárov) a udržiavania súkromného háremu vo svojich palácoch. Sultánov palác Istana Nurul Iman je najväčšou súkromnou rezidenciou na svete, s kupolami z pravého zlata, s 1 788 izbami, s 257 kúpeľňami a klimatizovanými stajňami. Mramorové podlahy, kľučky zo zlata, zlaté doplnky, krištáľové vázy či kvety z briliantov, zo zafírov, z rubínov a zo smaragdov sú samozrejmé. V garážach stoja tisíce luxusných automobilov - sultán má vraj najradšej Mercedesy. Jeho vozový park sa považuje za najväčšiu súkromnú zbierku luxusných vozidiel. Panovník má aj osobnú flotilu lietadiel, vrtuľníkov a vlajkový Boeing. 

Najväčšia súkromná rezidencia na svete: Sultánov palác Istana Nurul Iman má kupoly z pravého zlata a vnútri priam nepredstaviteľný prepych.
Najväčšia súkromná rezidencia na svete: Sultánov palác Istana Nurul Iman má kupoly z pravého zlata a vnútri priam nepredstaviteľný prepych.
Zdroj: Profimedia

Hárem, žúry, „Cecky“ a „Bradavky“

Sultán aj princ boli vždy vyznávači ženskej krásy a ich večierky so „slečnami“ získali celosvetovú slávu. Jefri vlastnil obrovskú luxusnú jachtu s názvom Cecky a dve menšie Bradavka 1 a Bradavka 2. Povestný bol ich hárem - pre mnohé hviezdičky či luxusné prostitútky bolo členstvo v „brunejskom nevestinci“ vrcholom kariéry. Ženy sa tam mohli dostať na regulárnych kastingoch, podobných ako na súťažiach krásy - uchádzačky predvádzali spev a tanec, pózovali v luxusnej bielizni. Podľa CNN sa v roku 1996 konala posledná spoločná okázalá dvojtýždňová párty pri príležitosti sultánových 50. narodenín. Zúčastnilo sa na nej tritisíc osôb z celého sveta, medzi atrakciami bol súkromný koncert Michaela Jacksona na štadióne postavenom špeciálne na túto príležitosť a pólo s britským princom Charlesom. Potom sa cesty sultána a jeho brata začali rozchádzať. Princ stratil oficiálne funkcie a zostal v dobrovoľnom vyhnanstve, obvinený z defraudácie miliárd dolárov z kráľovskej pokladnice.

Môj život v háreme

Knihu s týmto názvom pred niekoľkými rokmi vydala Američanka Jillian Laurenová. Opisuje v nej svoje 18-mesačné „pôsobenie“ v paláci princa Jefriho začiatkom 90. rokov. „Zverbovali“ ju vtedy ako 18-ročnú začínajúcu herečku v New Yorku. Laurenová v knihe tvrdí, že v háreme bolo asi 40 žien a jej sa podarilo stať sa princovou druhou najobľúbenejšou milenkou. Na istom výlete dokonca strávila noc so sultánom. Hárem bol vraj strážený areál, ale ženy mohli kedykoľvek odísť. Jillian chodievala na najluxusnejšie nákupy a keď z paláca navždy odchádzala, mohla si zobrať všetky veci a dostala štedrú odmenu. Jefriho označila za veľmi charizmatického, podmanivého, silného, vzdelaného a úctivého muža.  Inak opísala svoj pobyt bývalá Miss USA Shannon Marketicová. Podľa nej mnohé z desiatok žien netušili, že budú musieť poskytovať sexuálneho služby. V roku 1998 Jefriho zažalovala za ponižovanie a „virtuálne väzenie“. Americký súd však prípad umoril vzhľadom na princovu diplomatickú imunitu.

Bohatstvo pre všetkých: Sultán nahromadil obrovský majetok vďaka bohatým ložiskám ropy a zemného plynu na území krajiny a vďaka ich predaju krajina neskutočne prosperuje. Roky bol najbohatším človekom na svete, v 90. rokoch ho predbehol Bill Gates. Asi 430-tisíc Brunejčanov vždy zatváralo oči pred jeho hýrivým životným štýlom. Aj oni si totiž užívali výhody bohatého štátu. Podľa Svetovej banky sú obyvatelia sultanátu na 4. mieste na svete z hľadiska reálneho bohatstva, bohatší sú len občania Kataru, Luxemburska a Singapuru. Brunejčania nemusia platiť dane, školstvo aj zdravotná starostlivosť sú zadarmo. Obyvatelia dostávajú bohaté dotácie na bývanie, potraviny, raz za život môžu na náklady štátu navštíviť najposvätnejšie miesto moslimov - Mekku. Na auto dostanú výhodnú pôžičku, benzín stojí pár „šupov“, plyn na varenie majú zadarmo.

Práva gayov sú ľudské práva: Protest proti zavedeniu šaríe v Bruneji pred hotelom The Dorchester v Londýne, ktorý patrí práve brunejskému sultánovi.
Práva gayov sú ľudské práva: Protest proti zavedeniu šaríe v Bruneji pred hotelom The Dorchester v Londýne, ktorý patrí práve brunejskému sultánovi.
Zdroj: Profimedia

Návrat ku konzervativizmu

Podľa pozorovateľov zavedenie šaríe a drastické tresty sú nielen prejavom nárastu vplyvu konzervatívneho islamu v Juhovýchodnej Ázii, ale svedčia aj o tom, že starnúci vládca chce za sebou zanechať „náboženské dedičstvo, ktoré urovná kontroverzie vyvolané jeho rodinou“. „Sultán je čoraz starší a jeho rodina nemala vždy najlepšiu reputáciu,“zdôraznil pre CNN Matthew Woolfe, zakladateľ skupiny na ochranu ľudských práv The Brunei Project. „Veľa ľudí to považuje za pokrytectvo. Výstrednosti jeho rodiny v minulosti sú v úplnom rozpore s týmto právom,“ zdôrazňuje a dodáva, že niektorí to považujú za snahu „očistiť obraz rodiny“. Dôvodom „opatrení“ môžu byť však aj nižšie ceny ropy, čo oslabuje ekonomiku krajiny. Prípadná hospodárska kríza by mohla neskôr viesť k nepokojom, čomu chce sultán, samozrejme, zabrániť.